Jump to content



Fedora 12 + Ati Catalyst 10.1-2 -3


DJD

Recommended Posts

Μόλις έστησα το καινούριο μου linuxaki αλλά έχω ζόρια με τους drivers, και πολύ κόσμος από όσο διάβαζα online. Μετά την εγκατάσταση των driver το γραφικό δε γίνεται ποτέ initialiaze, μένει σε ένα κέρσορα που αναβοσβήνει. Ακολούθησα τις οδηγίες της ATI που ζητάει να γίνει configure ένα νέο xorg.conf στην ουσία, αλλά και πάλι δε δουλεύει. Δοκίμασα κάτι open drivers, δούλεψαν εν μέρη, αλλά έχει προβλήματα με το 3D.

Καμιά ιδέα;

Υ.Γ. Όχι δε βάζω ubuntu

Υ.Γ.2 Ναι θέλω redhat-οειδή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γενικά οι drivers της ATI για το linux είναι αρκετά δύστροποι.

Ξεκίνα απο το log file του Xorg (συνήθως στο /var/log/Xorg.log) για να δείς τι πρόβλημα σου βγάζει κατα τη φόρτωση

του Xorg. Πέτα το πρόβλημα που σου βγάζει στο google μαζί με το redhat και δες αν κάποιος κατάφερε να το

ξεπεράσει...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλά έκανες και πήγες σε fedora,κατα τα λοιπά καλό θα ήταν να δούμε το xorg.log.

Δώσε την εντολή που ανέφερε παραπάνω ο backgman να δούμε τι γίνεται.

Για 3d support μιάς και η ATI δεν έδωσε τους drivers(fglrx) για 3d support απο την έκδοση 11,υπάρχει ένα πειραματικό πακέτο που βασίζεται στον open-source driver και για να το εγκαταστάσεις και να έχεις 3d support κάνε το παρακάτω:

yum install mesa-dri-drivers-experimental

Φυσικά έχοντας τα κατάλληλα δικαιώματα(super-user).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.