Jump to content



Λίγη βοήθεια για επιλογή μνήμης και ποσότητας RAM


axtarmas

Recommended Posts

Για,μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.

Εχω στήσει ένα μηχάνημα m/b P4PC800-E με P4@3Ghz/fsb800.

Aναβαθμίζω( ) το μηχάνημα μου καθε 4-5 xronia peripou.

To PC αυτό θα "φορέσει" ως κυρίως λειτουργικά Linux,*BSD, mallon Solaris 9 kai anagastika Win2000/WinXP/Win2003 Server (klafta xaralambe )

Λέω να μην βάλω KingSton και να μην τις πάρω από το πλαίσιο--αλλά θα τις πάρω από Ελλάδα(Αθήνα) (--είμαι κατατοπιστικότατος--)

Δεν παίζω παιχνίδια και αυτό το PC τα πιo βαριά πράγματα που θα τρέχει θα αφορούν βάσεις δεδομένων(MySQL/MS-SQL server κτλ...) και αρκετά περιβάλλοντα προγραμματισμού(C++ Builder,Delphi,.NET) άντε και κανα DVD-Rip αραιά και που.

Δεν με ενδιαφέρει το οverclocking.

Ελεγα να βάλω με μία, 1Gb RAM αλλα μου κάθετε λίγο ακριβό το ενχείρημα.

Οπότε λέω να βάλω 2x256 για αρχή και 1x512 αργότερα(ώστε να εκμεταλεύομε πάντα το Dual Channel)

Συνοψίζοντας λέω να βάλω για αρχή 2x256@500Mhz Corsair i Geil.

--Μια διευκρίνιση: το m/b μου σηκώνει RAM@500Mhz ή παραπάνω συχνότητα??

Kατα δεύτερο στο hacshop δεν είδα DIMMs των 256@500Mhz(Corsair i Geil) -- Φέρνει κανα άλλο μαγαζί ;;

Κάτι πήρε το μάτι μου για OCZ που έχουν μικρότερο cas latency @ 500mhz από τις Corsair.

Για αυτό θα ήθελα την γνώμη κα την βοήθεια σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ: Πάντως αν η μητρική μου δεν σηκώνει πάνω από DDR400(ή δεν αξίζει αν σηκώνει) λέω να χτυπήσω 2x512 DDR400 Corsair cas2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από axtarmas [16-01-2004 και 10:32]

Δεν παίζω παιχνίδια και αυτό το PC τα πιo βαριά πράγματα που θα τρέχει θα αφορούν βάσεις δεδομένων(MySQL/MS-SQL server κτλ...) και αρκετά περιβάλλοντα προγραμματισμού(C++ Builder,Delphi,.NET) άντε και κανα DVD-Rip αραιά και που.

Δεν με ενδιαφέρει το οverclocking.

Ελεγα να βάλω με μία, 1Gb RAM αλλα μου κάθετε λίγο ακριβό το ενχείρημα.

Οπότε λέω να βάλω 2x256 για αρχή και 1x512 αργότερα(ώστε να εκμεταλεύομε πάντα το Dual Channel)

--Μια διευκρίνιση: το m/b μου σηκώνει RAM@500Mhz ή παραπάνω συχνότητα??

ΥΓ: Πάντως αν η μητρική μου δεν σηκώνει πάνω από DDR400(ή δεν αξίζει αν σηκώνει) λέω να χτυπήσω 2x512 DDR400 Corsair cas2.

Καλώς ήρθες.

Διευκρινήσεις :

1 . Οι μνήμες ακολουθούν το FSB. Ότι βάλεις στο FSB την ίδια συχνότητα θα έχουν και οι μνήμες. Και όσο πειράζεις το FSB κάνεις overclock στα πάντα. Δεν σε ενδιαφέρει το overclock; Με τον επεξεργαστή που έχεις ότι μνήμες και να βάλεις θα παίζουν στα 200MHz που είναι το πραγματικό FSB του επεξεργαστή (200ΜΗz x 4 Quad pumped = 800MHz). Παρακάτω ναί, με dividers, παραπάνω ποτέ. Οπότε κοιτάς τις Pc3200 μνήμες και μόνο.

2. Για να έχεις Dual channel σε 875 motherboard πρέπει πάντα να τις έχεις σε ζευγάρια.

3. Low latencies κτλ σου είναι άχρηστα. Αυτά δίνουν πολύ μικρές αυξήσεις στην ταχύτητα και όχι στις περισσότερες εφαρμογές που ανέφερες. Επίσης το -Cas2- είναι ένα απλό διαφημιστικό τρικ, το Cas μόνο του δεν κάνει τίποτα σχεδόν. Το RtC είναι το ποιό σημαντικό και ελάχιστες μπορούν να το ρίξουν σε 2. Η corsair δεν είναι 1 από αυτές. Η καλύτερη επιλογή για σένα είναι να πάρεις καλής ποιότητας μνήμες με καλή εγγύηση και όχι ακριβές. Σου είναι άχρηστες. Δεν ξέρω τι μπορείς να βρεις εκεί αλλά από Geil και Corsair που ανέφερες θα έλεγα τις Geil Pc3200 Blue Value και τις Corsair Pc3200 Value Series, ή την Kingston Pc3200 Cas2.5 ValueRAM.

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ DDR GEiL GD 400 MHz (2x256) 512 MB

512MB (2 x 256MB) Golden Dragon Version / CAS 2 / 6-3-3 1T Running DDR400Mhz PC3200 / 2.5v-2.9V / 6 Layers Ultra Low Noises Shielded Golden Color PCB board / Lifetime Warranty.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΕΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΒΟΛΕΥΤΙΚΑ ΜΕ kingston ...

ΧΤΥΠΑΤΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω τι σημαίνει οταν λέμε Value :blink: αλλά εκτός απο το hacshop.gr kai to ram-shop.gr(δεν είδα τις Geil ή Kingston που αναφέρει ο Grace--μιας που οπως διαβάζω καλύτερα να αποφύγω Corsair) υπαρχει κάποιο άλλο μαγαζί που να φέρνει τις μνήμες που αναφέρει o Grace ??(κατα προτίμηση Geil)

Ευχαριστώ για την βοήθεια και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

ΥΓ: οι μνήμες που λέει ο Grace έχουν αυτο το BH-5 chip ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από axtarmas [19-01-2004 και 14:13]

Βασικά δεν ξέρω τι σημαίνει οταν λέμε Value :blink: αλλά εκτός απο το hacshop.gr kai to ram-shop.gr(δεν είδα τις Geil ή Kingston που αναφέρει ο Grace--μιας που οπως διαβάζω καλύτερα να αποφύγω Corsair) υπαρχει κάποιο άλλο μαγαζί που να φέρνει τις μνήμες που αναφέρει o Grace ??(κατα προτίμηση Geil)

Ευχαριστώ για την βοήθεια και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

ΥΓ: οι μνήμες που λέει ο Grace έχουν αυτο το BH-5 chip ?

*Η* Grace.

ValueRAM/Value είναι ορισμένες φτηνές σειρές που βγάζει η κάθε εταιρία. Αποκλείεται να μην βρεις, τουλάχιστον Kingston θα πρέπει να υπάρχουν παντού (οτιδήποτε δεν είναι HyperX είναι ValueRAM για την Kingston). Βασικά τις βρήκα όλες στα μαγαζιά που ανέφερες....

ΒΗ-5 αμφιβάλλω αν θα βρεις τώρα, και καμία από αυτές δεν έχει τώρα πια. Λίγες Kingston ValueRAM Pc3200 είχαν κάποτε και η πρώτη σειρά των HyperX Pc3200. Απο Geil μόνο οι Pc3500 Platinum και μόνο ελάχιστα κομμάτια της πρώτης σειράς. Απο Corsair μόνο η Pc3200 rev1.1 που δεν υπάρχει πια επίσης. Για BH-5 μόνο στις OCZ Pc3500EL LE και Mushkin Pc3200/Pc3500 Level 2 που είναι πανάκριβες και σπάνιες (αμφιβάλλω αν θα τις βρεις στην Ελλάδα). Στο κάτω κάτω, δεν τις χρειάζεσαι.

Για εσένα από ότι κοίταξα λίγο στα 2 μαγαζιά που ανέφερες, η καλύτερη επιλογή είναι είτε Corsair Value 400 MHz CL 2.5 είτε Kingston 400 MHz CL 2.5 από το HACshop. Όπως σου είπα, δεν πρόκειται ποτέ στις εφαρμογές που θες να δεις οποιαδήποτε ή έστω σημαντική διαφορά ακόμα και αν βρεις BH-5 που μόνο αυτές κρατάνε τα 2/6/2/2 timings που έχουν την διαφορά απο τα 2.5/6/3/3 των απλών μνημών. Το 2/6/3/3 δεν έχει απολύτως καμία διαφορά. Εξάλου οι Kingston CL2.5 πρέπει να έχουν CH-5 chips που κατεβαίνουν εώς 2/6/3/2 έτσι και αλλιώς (ολίγον άσκοπο πάλι, αλλά πάνε). Και για να είμαι ειλικρηνής, στην θέση σου τις Kingston CL3 θα έπερνα, πάλι δεν έχουν καμία ουσιαστική διαφορά για τις εφαρμογές που τις θες. Φύλα τα χρήματά σου για κάτι που να έχει αξία για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Grace.Εφυγα για kingston cas2.5(αν εχουν το CH-5) αλλιώς Corsair ValueRAM.Η τιμής τους είναι σχεδόν ίδια και αν τελικά θα πάρω KingSton από το ram-shop.gr είναι γιατί κάπου πήρε το ματι μου ένα ποστ για κακίες για το h.a.c. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spin [Σήμερα, στις και 16:22]

Βασικά να κανω και εγώ μια ερώτηση εδώ.

Για αυτά που ζητάει, δεν θα βόλεβε να πάρει 2DIMM των 256MB αλλά PC3500

(και οχι απαρέτητα Value RAM) ?

Γιατί; Για να πάρει μνήμες πολύ ακριβότερες των 217MHz που θα τρέχουν στα 200MHz και θα είναι και εντελώς άχρηστες;

Εκτός το ότι για εφαρμογές που θέλει, θέλει ποσότητα και όχι ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.