Jump to content



O/C σε 2600


Elpis

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους..... ειμαι καινουργιο μελος και απορω πως δεν το ηξερα αυτο το site εδω και τοσο καιρο.....

anyway ας μπω στο θεμα μου... εχω ενα pc με:

CPU:AMD ATHLON XP 2600+ (FSB 333MHZ 2.08GHZ thounderberg-B)

MOTHERBOARD:MICROSTAR MSI K7N2D-L RETAIL (nFORCE 2 ULTRA 400)

RAM:2x256MB DDR 400MHZ DUAL CHANNEL (μια samsung και μια jetway)

VGA:MSI VGA FX5900 VTD 128MB

HDD:MAXTOR 120GB , UDMA ATA 133 , 8 MB CACHE , 7200rpm

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΗΞΗΣ CPU:GLOBAL WIN FSP82 ALUM ΨΗΚΤΡΑ + Artic Silver 3

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ:350W

οπως ολοι εδω μεσα δεν εχω αφησει τη cpu στη "μαμισια" συχνοτητα.... αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ εμπειρος θα ηθελα λιγη βοηθεια...

ευτυχως η μιτρικη μου εχει αρκετες ρυθμισεισ για o/c αλλα εχω καποια προβληματα...

1.την cpu μεσα απο το CG-NVNF2 εχω καταφερει να την κανω να τρεξει στα 2,310 με 211*11 v 1.7 και τις ραμ στην ιδια συχνοτητα... (422) (2.7v) αλλα οταν παω απο το bios τον παω με 1,7v μεχρι 180*11 (1,98) και μετα μπλε οθονες... δεν ειμαι σιγουρος τι φταει ραμ η cpu αλλα δεν ξερω τι να κανω για να τον ανεβασω και αλλο... ακομα το voltrage μεχρι ποσο να να το παω? (θα παρω σε λιγο volcano 12+artic silver 5) ακομα μπορει να μου πει κανεις κανενα καλο μαγαζι με υπολογιστες (ειδικο για o/c) στην αθηνα κοντα στο συνταγμα γιατι σε μερικεσ μερεσ παω τριημερη και σκεφτομαι να παρω και ενα δωρακι στο pc μου ... καμια καλλη ραμ για παραδειγμα... ;) THXXXXXXXXXX

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ FSB ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΕΣΩ ΒΙΟΣ ΕΙΝΑΙ 181 ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΤΗ 12... ΑΝΕΒΑΣΑ ΤΟ V ΣΤΑ 1,725 ΑΠΟ 1,675 ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΛ. ΣΤΑ 10 ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.. ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΡΑΜ... Ε ?

Link to comment
Share on other sites

εχω δωσει τη μεγιστη ταση που δινει το mainboard στις μνημες (2,7)... εβαλα ομως τις μνημες 6/5 και καταφερα να τον παω 200*10,5 με ταση 1,7 στη cpu... ποσο λετε να παω την ταση μεγιστη? αρχικα ειναι 1,65 αν δεν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

οι μνημες δεν πρεπει να εχουν προβλημα (δεν εχω τεσταρει ακομα γιατι εχει χαλασει το floppy :o )... τωρα τον εχω 10,5*210 με τις ραμ 6/5 και volt 1,7... αλλα μαλλον θα αλλαξω τις ραμ.... τι μου προτεινετε? σε 2*256mb

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Elpis [20-01-2004 και 12:20]

ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΡΑΜ... Ε ?

Μάλλον φταίει ο συνδυασμός των 2 εντελώς διαφορετικών κομματιών. Δεν είναι ιδιαίτερα αξιαγάπητο από τις μητρικές να γίνεται 'σαλάτα' με τις μνήμες.

Επίσης η μητρική που έχεις δεν είναι και ότι καλύτερο, ειδικά για overclocking.

Τώρα, για να προτείνω μνήμες θα πρέπει να μου πείς τι ποσό διαθέτεις και τι έχεις σκοπό να κάνεις (αν και ο σκοπός είναι προφανής τώρα πιά).

Link to comment
Share on other sites

Δώρον άδωρον να χρησιμοποιείς διαιρέτες για ασύγχρονα σε NF2 (πχ. 6/5), δεν αξίζει η πτώση στην απόδοση. Καλύτερα πήγαινε με 1/1 όσο ψηλότερα γίνεται.

Κάνε ένα bootable cd με το iso που θα βρείς από το link που έδωσε ο enduracell, το cd θα μπαίνει απευθείας στο περιβάλλον του memtest. Αν δίνει λάθη, ειδικά στο 1ο και 2ο τεστ μη μπαίνεις καθόλου windows σε εκείνες τις ρυθμίσεις. Το 5ο τεστ θεωρείται αρκετά ζόρικο.

Συμφωνώ με τη grace πάντως, δύο διαφορετικά dimm δεν είναι ό,τι καλύτερο για o/c. Δοκίμασε με memtest τις ανοχές του καθενός σε mhz και timings.

Link to comment
Share on other sites

τωρα τον εχω 10,5*205 με τισ μνημες στα 1/1 (3-3-3-8) (superpi 1M 49s)... εχω ομως καποιες αποριες.. το cρuvoltage μεσα απο το ΒΙΟS το εχω στα 1,7v αλλα μεσα απο το cpu-z λεει 1,744-1,79 ποιο απο τα δυο ειναι το πραγματικο? αν θελω να μετρησω την ταση με βολτομετρο πως γινετε? ακομα για να δω αν το συστημα μου ειναι σταθερω τι και απο που να το κατεβασω? εχω το superpi στα 4Μ το περναει αλλα στα 8Μ κολλανε τα windows και πρεπει να πατησω reset.... τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

To cpu-z δεν είναι αξιοπιστό για μέτρηση cpu voltage, δες τη τιμή από το utility που έχει msi ή κατέβασε το motherboard monitor 5.

Σταθερότητα δοκίμασε με Prime95, Options.. Torture test.. Blend. Επίσης δοκιμάζεις και folding@home, πληροφορίες σε αυτό το thread.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.