Jump to content



πρόβλημα σε raid


AGRIMI

Recommended Posts

έχω έναν πελάτη ο οποίος είχε raid 0 στο μηχάνημα του και χτύπησε(λογικά).

η μητρική του asus p5gd2 αρνείτε να διαβάσει το raid. το έβαλα σε άλλο μηχάνημα και τους δίδκους τους βλέπει σε raid κατάσταση αλλά μου λέει ότι δεν υπάρχει raid και αν θέλω να δημιουργήσω ένα.

αυτό που θέλω βασικά να μάθω είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρουμε δεδομένα από τους δίσκους.

επίσης στην μητρική του δεν μου βγάζει κάποιο μήνυμα για raid configuration ενώ το έχω ρυθμίσει σε αυτή την κατάσταση. υπάρχει κάποιος συνδυασμός σ' αυτές τις παλιές μητρικές για raid?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν ψαξε στο νετ για καποιο προγραμμα data recovery υπαρχει ενα που υποστηριζει raid

απλα κανεις image και τους δυο δισκους σε αλλο δισκο και το προγραμμα τους κανει εικονικο raid και μετα κανει recovery τα αρχεια σου. Θα δω το βραδυ σπιιτι ποιο προγραμμα ειναι.:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

ce6at τους συνδέω σε οποιδήποτε υπολογιστή με raid controller και τρέχω το πρόγραμμα?

ή σε 2 sata και τα κάνω μέσω software. επειδή δεν τα βλέπει σαν raid απευθείας γι' αυτό δεν ξέρω πως να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται raid controller, απλα συνδεεις τους δισκους σε ενα pc με sata. τρεχεις το προγραμμα και απο κει κανεις image καθε δισκο στο pc. Θα δημιουργησεις 2 αρχεια Image .

Μετα θα τα δηλωσεις στο προγραμμα σαν raid-0 και θα κανεις recovery.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.