Jump to content



OCZ BE AMD στα 1600 - πώς;


Zenor

Recommended Posts

Έχω τις OCZ Black edition 4GB (OCZ3BE1600C8LV2G) οι οποίες με έχουν παιδέψει πολύ, όπως και άλλους:wall:

Ο επεξεργαστής και η μητρική μου υποστιρίζουν AMD Overdrive όπως και οι μνήμες, όμως όταν κάνω update το προτεινόμενο profile και πατάω restart ο υπολογιστής ανοίγει κανονικά αλλά η οθόνη δεν δείχνει τίποτα, σαν να είναι πρόβλημα voltage.

Προσπάθησa και manually από το bios να τις ρυθμίσω στα 1600 αλλά ίσως κάτι μου διαφεύγει και δεν λειτουργούν σωστά, στο prime 95 μου βγάζει worker stopped error όταν τις τρέχω στα 1600.

Μπορεί κάποιος να μου πει τα timings και τα σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι τα έχω στο bios, δε ξέρω αν είναι και τα πιο σωστά αλλά δουλεύουν στα 1600Mhz

Set Memory Clock [Manual]

Memory Clock [x8] 1600Mhz

System Voltage Control [Manual]

DDR3 Voltage Control [+0.050V] 1.65V

Επίσης στο Μενού

DRAM Configuration [Press Enter]

Set Memory Clock [Manual]

Memory Clock [x8] 1600Mhz

DCTs Mode [unganged]

DDR3 Timing Items [Manual]

CAS# Latency [8T]

RAS to CAS R/W Delay [8T]

Row Precharge Time [8T]

Minimum RAS Active Time [24T]

και τα υπόλοιπα όπως είναι

Link to comment
Share on other sites

Έτσι τα έχω στο bios, δε ξέρω αν είναι και τα πιο σωστά αλλά δουλεύουν στα 1600Mhz

Set Memory Clock [Manual]

Memory Clock [x8] 1600Mhz σωστο

System Voltage Control [Manual]

DDR3 Voltage Control [+0.050V] 1.65V

Επίσης στο Μενού

DRAM Configuration [Press Enter]

Set Memory Clock [Manual]

Memory Clock [x8] 1600Mhz σωστο

DCTs Mode [unganged]

DDR3 Timing Items [Manual]

CAS# Latency [8T]

RAS to CAS R/W Delay [8T]

Row Precharge Time [8T]

Minimum RAS Active Time [24T]

και τα υπόλοιπα όπως είναι

στα κοκκινα βαζεις οσο λενε οι ραμ σου.το γραφουν και επανω αμα δεις.το ρευμα ειναι συνηθως 1,65.τα timings διαφερουν απο κιτ σε κιτ.αμα θες πες μας ακριβως ποιες ραμ εχεις

Link to comment
Share on other sites

πωωω...στραβομαρα.ουτε που ειδα το λινκ.ακριβως τις ρυθμισεις που εχεις αναφερει πιο πανω και κανονικα θα πρεπει να δουλεψει.αν οχι παλι κατεβασε το memtest απο εδω www.memtest86.com/memtest86-3.5.iso.zip , γραψε το σε ενα cd και επελεξε να μπουταρει ο υπολογιστης απο εκει.αμα σου βγαλει error με τις παραπανω ρυθμισεις τοτε πηγαινε να τις αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Απλά δεν πείραζα μόνο τα timings αλλά και τα write to read / ns κτλ επειδή τα είχα δει από το profile του Overdrive.

Το memtest αν το τρέξω από μέσα από τα windows δεν θα κάνει σωστή δουλειά;

Επίσης παίζει ρόλο ποιά version θα κατεβάσω αν το τρέξω από cd;

Link to comment
Share on other sites

και απο τα windows μια χαρα δουλεια θα κανει,αλλα η εκδοση που σου εχω δωσει ειναι μονο για να μπουταρεις απο cd.για την αλλη πατα στο google memtest for windows και θα την βρεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.