Jump to content



Corsair Value DDR 3200 512 MB CL2.5


sa1901

Recommended Posts

Αγόρασα σήμερα δύο μνήμες corsair. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η λιτή αναφορά πάνω στα chipset. Γράφει VALUE SELECT VS32M8-5 2B0403. Τις πήρα 120 ευρώ την μία. Κανονικά δεν θα έπρεπε να γράφουν περισσότερα στοιχεία για το chipset; Λέτε να πάω να τις αλλάξω; :...:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει να τις αλλάξεις.... τι περίμενες να γράφουν δλδ?

Εδώ, στις "καλές" μνήμες και δεν ξέρεις τι τσιπάκια φορούν κάτω από το heatspreader(ακόμα και κάτω από αυτό, αρκετές εταιρίες βάζουν το δικό τους λογότυπο) και σε πειράζει που δεν γράφουν οι value?

Τις δοκίμασες καθόλου ?

Link to comment
Share on other sites

όχι, αυρίο θα πάρω και κουτί και αρχίζω να μοντάρω...

αν δεν είναι τραγικά τα πράγματα, όπως τρομοκρατήθηκα, τότε θα τα πούμε στην συνέχεια με συμβουλές πάνω στο στήσιμο του PC. Γιατί πρέπει να ομολογήσω πως είναι η πρώτη μου απόπειρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sa1901 [24-01-2004 και 00:32]

όχι, αυρίο θα πάρω και κουτί και αρχίζω να μοντάρω...

αν δεν είναι τραγικά τα πράγματα, όπως τρομοκρατήθηκα, τότε θα τα πούμε στην συνέχεια με συμβουλές πάνω στο στήσιμο του PC. Γιατί πρέπει να ομολογήσω πως είναι η πρώτη μου απόπειρα... ;)

:) Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις, 1 ζευγάρι που χρησιμοποιήθηκε σε pc φίλου, παίζει μια χαρά......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sa1901 [23-01-2004 και 22:13]

Αγόρασα σήμερα δύο μνήμες corsair. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η λιτή αναφορά πάνω στα chipset. Γράφει VALUE SELECT VS32M8-5 2B0403. Τις πήρα 120 ευρώ την μία. Κανονικά δεν θα έπρεπε να γράφουν περισσότερα στοιχεία για το chipset; Λέτε να πάω να τις αλλάξω; :...:

καλύτερα να τις αλλάξεις και κοίτα οι άλλες που θα πάρεις να γράφουν πανό στα τσιπακια «GUCCI» αλλιώς είναι μάπα

(λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει)

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gmax [24-01-2004 και 00:53]

καλύτερα να τις αλλάξεις και κοίτα οι άλλες που θα πάρεις να γράφουν πανό στα τσιπακια «GUCCI» αλλιώς είναι μάπα

(λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει)

:D :D :D

Καλά μην τον δαγκώσεις τον άνθρωπο.. όπως είπε παραπάνω είναι η πρώτη του προσπάθεια. Να βοηθήσουμε προσπαθούμε εδώ :)

(Και ναι το κατάλαβα ότι είναι χιούμορ...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gmax

καλύτερα να τις αλλάξεις και κοίτα οι άλλες που θα πάρεις να γράφουν πανό στα τσιπακια «GUCCI» αλλιώς είναι μάπα

(λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει)

:D :D :D

Δεν καταλαβαίνω για τί το ειρωνικό ύφος. Είπε κανείς ότι πήγα σαν τυφλός και αγόρασα ότι μου πάσαραν; Απλά θεωρώ ότι δεν πρέπει ο κάθε καινούριος (και "άσχετος") να αρχίζει να ανοίγει νέα θέματα... τί μνήμη να πάρω, τι τροφοδοτικό κλπ. Το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να διαβάζει παρόμοια θέματα με αυτά που τον ενδιαφέρουν. Και αν δεν βρει τίποτα σχετικό, τότε να κάνει post. Διαφορετικά οι ερωτήσεις εδώ μέσα θα ήταν 100 φορές περισσότερες και θα χάναμε τον μπούσουλα...

Έτσι έκανα και γω. Από αυτά που διάβασα έκρινα ότι το καλύτερο που μπορούσα να πάρω ήταν οι Corsair (αν και αυτό είναι σε κάποιο βαθμο και υποκειμενικό, απ' ότι καταλαβαίνω...). Και επειδή δεν γνωρίζω πολλά, είπα να κάνω μία ερώτηση. Τόσο κατακριτέο είναι αυτό;

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από sa1901

Αλλά τις δουλεύω ακόμη στο default... :o Δεν έχω τολμήσει να τις πειράξω... εν καιρώ... :getlost:

Σοβαρα μιλας; Αμα δεις προσεκτικα στα τσιπακια πανω εχουν ενα label: "Σκιστε μας"... Ακομα καθεσαι; Μια χαρα μνημουλες ειναι και δεν τις αφηνεις να σου δειξουν τι μπορουν να κανουν;

Δεν εχω δει να αναφερεις καπου αλλου, αλλα τι ειναι τα υπολοιπα κομματια του συστηματος σου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι για δώσε λίγο να δούμε πως πάνε. Βάλε και 7-3-2-2 timings και τέρμα volt (όσο πάει) και άρχισε να ανεβάζεις FSB τραβώντας ένα test 5 και στο καπάκι ένα test 8 από memtestx86.

πες μας και τι mobo έχεις...ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.