Jump to content



Ποια σειρα πρεπει να ακολουθησω στο νεο κυκλωμα ?


evolution

Recommended Posts

Αυριο το πρωι περιμενω τα πραγματα τις υδροψυξης αντλια D5, cpu - 2x mofset - nb/sb full block - tank και τελος ενα Feser X-Changer Triple 360 ποια σειρα ειναι η καλυτερη ? εγω σκεφτομουν tank->pump->cpu-> mofset1->mofset2->nb/sb-> ψυγειο

σε πολλα ξενα forum ομως λενε οτι ειναι καλυτερα να παει tank->pump->ψυγειo->cpu->mofset1->mofset2->sb/nb

ποιο απο τα 2 θα αποδοσει καλυτερα εχετε να προτεινετε καποια αλλη σειρα για τα Block καθε προταση ειναι καλοδεχουμενη

ολα θα ειναι με 3/8 σωληνα (εχω παρει και το καπακι τις EK για την αντλια) αν παιζει ρολο

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια στις υδροψηξεις... αλλα μου φαινετε πιο λογικο το δευτερο.. να κρυωνει το υγρο και μετα κατευθειαν να πηγενει στον επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια στις υδροψηξεις... αλλα μου φαινετε πιο λογικο το δευτερο.. να κρυωνει το υγρο και μετα κατευθειαν να πηγενει στον επεξεργαστη

η απορια μου εμενα ειναι περισοτερο αν θα εχω προβλημα να περναω το ζεστο νερο μεσα απο την ανλτια

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό είναι να έχεις την αντλία μετά το τανκ.

Όλα τα υπόλοιπα όπως και να τα βάλεις δεν υπάρχει διαφορά. Είναι κλειστό το κύκλωμα και κάποια στιγμή έρχεται σε ισορροπία...

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο σημαντικό είναι να έχεις όσο το δυνατόν χαμηλότερες θερμοκρασίες στον επεξεργαστή και μετά σε όλα τα άλλα.Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει να μπει σε σειρά το ψυγείο ακριβώς πριν τον επεξεργαστή.Αυτό γιατί την χαμηλότερη θερμοκρασία στο νερό την έχουμε αμέσως μετά την έξοδο από το ψυγείο και έτσι το στέλνουμε αμέσως στον επεξεργαστή!Γιατί αν πήγαινε πρώτα κάπου αλλού όπως mosfets,nb,sb τότε το νερό θα είχε είδη ανεβάσει θερμοκρασία εξαιτίας αυτών και έτσι άμα μετά πήγαινε στον επεξεργαστή δεν θα είχες όσο το δυνατόν τις καλύτερες θερμοκρασίες.Για αυτό η καλύτερη διαδρομή με αυτά που έχεις είναι αντλία->ξυγείο->cpu->mosfets->nb->sb->tank->αντλία!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό είναι να έχεις την αντλία μετά το τανκ.

Όλα τα υπόλοιπα όπως και να τα βάλεις δεν υπάρχει διαφορά. Είναι κλειστό το κύκλωμα και κάποια στιγμή έρχεται σε ισορροπία...

Αυτο με την αντλια και το tank το εχω καταλαβει απο οσα εχω διαβασει

Το ποιο σημαντικό είναι να έχεις όσο το δυνατόν χαμηλότερες θερμοκρασίες στον επεξεργαστή και μετά σε όλα τα άλλα.Για να το πετύχεις αυτό θα πρέπει να μπει σε σειρά το ψυγείο ακριβώς πριν τον επεξεργαστή.Αυτό γιατί την χαμηλότερη θερμοκρασία στο νερό την έχουμε αμέσως μετά την έξοδο από το ψυγείο και έτσι το στέλνουμε αμέσως στον επεξεργαστή!Γιατί αν πήγαινε πρώτα κάπου αλλού όπως mosfets,nb,sb τότε το νερό θα είχε είδη ανεβάσει θερμοκρασία εξαιτίας αυτών και έτσι άμα μετά πήγαινε στον επεξεργαστή δεν θα είχες όσο το δυνατόν τις καλύτερες θερμοκρασίες.Για αυτό η καλύτερη διαδρομή με αυτά που έχεις είναι αντλία->ξυγείο->cpu->mosfets->nb->sb->tank->αντλία!

και εγω ετσι το σκεφτηκα οτι πρωτα να περαει απο τον επεξεργαστη και μετα τα υπολοιπα τωρα για τη θεση του ψυγειου δεν ξερω αν πρεπει να ειναι πριν η μετα τα block (εφοσον η αντλια συνφωνα με το site τις koolance λει μεγιστη θερμοκρασια 60 βαθμους) πιστευω οτι καλυτερα ειναι να μπει μετα τα block αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια ειπα να ρωτησω βεβαια θα περιμενω και απαντηση απο τον Γιωργο(Κοπρίτης) που επειδη ειναι η δουλεια του πανω σε αυτα θα εχει μια καλυτερη γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Ναι το cpu ειναι το πρωτο που πρεπει να δροσιζεται, αλλα το ψυγειο ειτε θα μπει πριν το cpu ειτε στο τελος του κυκλωματος για μενα ειναι το ιδιο πραγμα γιατι οπως ειπε και ο Lazy Dog οτι κάποια στιγμή στο κυκλωμα έρχεται η ισορροπία. Τωρα ομως οσον αφορα την αντλια που λει μεγιστη θερμοκρασια 60 βαθμους δεν νομιζω να ανεβασει ποτε τοσο ψιλες θερμοκρασιες το νερο μεσα στο κυκλωμα ουτως ωστε να επειρεασει τη λειτουργικοτητα της αντλιας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.