Jump to content



psu?


gbak

Recommended Posts

ρε παιδια .. μια ερωτηση? εχω ενα τροφοδοτικο chieftec 360w αλλα μου φενεται λιγο μικρο..καθως εχω φορτωσει αρκετα την μητρικη cdr/cdrom/dvd/r-dvd-rom και ολα τα υπολοιπα... εχω καταληξει στην αγορα ενος Antec True power 480w αξιζει τα λεφτα αυτη η αναβαθμιση??

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις προβλήματα (κολλήματα, ανεξήγητα restarts) τα οποία λύνονται με την αφαίρεση κάποιων συσκευών από το σύστημά σου, τότε ναι.... χρειάζεσαι τροφοδοτικό.

Αν οι λόγοι είναι ψυχολογικοί, να έχεις δηλαδή περισσότερη ισχύ από όση χρειάζεσαι, και σε παίρνει οικονομικά χωρίς να στερήσεις κάτι άλλο από το σύστημά σου, τότε πάλι ναι....

Αν δεν έχεις προβλήματα ούτε ψυχολογικά :p , τότε όχι....

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο εχεις πανω εκτος απο τα cdια?

αν μπορεις μετρα τις τασεις με πολυμετρο (sto molex) se κατασταση Load

για να δεις τι παιζει. στην χειροτερη χρησιμοποιησε καποιο Monitor των win.

πιστευω οτι με το 360 θα εισαι στο οριο σε φαση load, αλλα αν δεν δεις τιμες για να το επιβεβαιωσεις, μη βιαστεις.

Link to comment
Share on other sites

καποια ψιλοκολληματακια τραβαω σε κανα game και εχω ακουσει οτι η ati τραβαει αρκετα apo restarts οχι τιποτα.. μια μπλε οθονη μου σκασε καποια στιγμη αλλα δεν το ξαναεκανε..δεν ξερω ειμαι σε διλλημα να το παρω?? η να μην το παρω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις και 14:24]

δεν εχω μετρησει τιποτα μοnο μια μετρηση εχω κανει σε site που σου μετραει συνολικα τα watt και μου βγηκε 420w

Αυτό το site μετράει την 'ελάχιστη' απαιτούμενη ισχύ για τα ΑΘΛΙΑ no-name τροφοδοτικά που το ΙΔΙΟ πουλάει.

Αν στο έβγαλε 420w και το δικό σου είναι ένα αξιοπρεπές 360w, που είναι, είσαι καλυμμένος.

....το δικό μου στη δουλειά το βγάζει 650w+ και δουλεύει με ένα 430w Enermax.

Κατά την γνώμη μου, δεν σου χρειάζεται ακόμα. Αν πάρεις καμία κάρτα γραφικών ή επεξεργαστή που να ζητάει πολύ δύναμη, τότε να το σκεφτείς και μόνο.

Εdit : Mάλλον, αν κάνεις overclocking σε σημείο που να ζητούν πολύ δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ έκανα το τεστ και το site μου λέει πως θα έπρεπε να είχα 305 βαττ τροφοδοτικό !

Εγώ όμως έχω 250 και πάει μια χαρά, η μόνη παρατήρηση είναι ότι βγάζει ζεστό αέρα τίποτα άλλο !

Και δεν είναι και κάποιας γνωστής μάρκας (evercool είναι, μαζί με το κουτί το πήρα) ούτε κολλήματα ούτε τίποτα ! Εγώ πιστεύω ότι το κάνει για να πουλάει τροφοδοτικά :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.