Jump to content



Aθόρυβη ψύχτρα για core i7 860


profitis

Recommended Posts

To Speedfan δεν ειναι το σύστημα της μητρικης που αναλαμβάνει να ρυθμίσει τις στροφές στη ψύχτρα του cpu;

Πραγματικα τώρα έχω μπερδευτει και για το ποια λύση ανεμιστήρα να διαλέξω τελικά αλλα και ποια ψύχτρα να τσιμπήσω. Oι Thermalright του παραπάνω πίνακα κάνουν για s1156;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις μια Scythe Mugen 2 Rev.B (review) [ame=http://www.youtube.com/watch?v=No7V_INMT1A&feature=related]Video[/ame]

που θα έχει και ανεμιστήρα και αρκετά καλή απόδοση και καλή τιμή.

Και ΑΝ κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας σε τέρμα στροφές, επιλέγεις έναν από τους nexus ή τον coolermaster που έχει 4 ευρώ (3,99 για την ακρίβεια :banging:), όπως είπαν και οι υπόλοιποι. Ή προσθέτεις κι άλλον ένα ανεμιστήρα απ αυτούς μετά για καλύτερη απόδοση!

Το speedfan θεωρητικά ρυθμίζει τον ανεμιστήρα της cpu, καθώς και τους 3pin ανεμιστήρες που είναι συνδεδεμένοι στη μητρική..

Ο thermalright hr01+ έχω την εντύπωση ότι είναι μόνο για amd

Link to comment
Share on other sites

g1ann1s, ευχαριστώ για την απαντηση σου.

Ουσιαστικα είμαι πλέον μεταξύ της mugen 2 και της megahalems με την mugen να είναι όντως το καλύτερο value for money..

Σκέφτομαι να ανέβω στα λεφτα που ζητάει η megahalems μόνο και μόνο επειδή θεωρώ το θέμα του θορύβου ζωτικής σημασίας. Αλλά η Megahalems με ένα επιπλέον ανεμιστηράκι βγαίνει στα 62-63 ευρώ ενώ η noctua NH-D14 πάει στα 75 και χωρις τα μεταφορικα (μένω και Χανιά, δεν ειμαι Αθήνα). Οπότε το κόστος πραγματικά εκτοξεύεται. ηδη τα 62 της megahalems είναι too much απλά μόνο και μόνο το σκεφτομαι γιατί θέλω κάτι τέλειο απο άποψη θορύβου

Αλλωστε διάβασα ένα review εδώ που με το θόρυβο δεν τα πάει και εξαιρετικά (και στα 75 ευρώ να δωσεις λεφτα να αλλάξεις ανεμιστήρες ειναι άτοπο)

To ανεμιστηράκι Noctua NF-P12 είναι απο τα κορυφαία στην αγορα; Γιατι βλέπω και τιμούλα στα 20 ευρώ (ακομη και απο ebay). Bλέπω ότι έχει 92,3 m^3/h και το ανεμιστηράκι της nexus που ζαχαρώνω αν πάρω την megahalems έχει 62.61m3/h. Σεβαστη η διαφορά αλλα και σεβαστη η διαφορα στα λεφτά. 7,6 ευρώ το nexus, 20 το noctua.

H mugen 2 ίσως είναι το καλύτερο value for money. αλλα σας ειπα και παραπάνω οτι τον θόρυβο τον τρέμω και επειδή εδώ στα Χανιά έχουμε και 5 μήνες καλοκαίρι παίζει ρόλο και αυτο Αλλωστε αν μπει το σύστημα στο rc 1000 τότε λόγω ηχομωνοτικού κάποιους βαθμους ισως τους τσιμπήσει το σύστημα. Και εκεί η megahalems φυσικά θα είναι καλύτερα.

Το ξέρω οτι δυστυχώς το ψυρίζω πολυ αλλα ειδικα στο θέμα του θορύβου και θερμοκρασιών θέλω να κανω οσο το δυνατον καλύτερο setup.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

To Noctua NF-P12 έχει στη συσκευασία και αντάπτορες για 12V, 9V, 7V

με αθόρυβη λειτουργία όμως στα 5V απ ότι λέει εδώ.. αφού ενδιαφέρουν

οι λεπτομέρειες :T:

Τα 92,3 m^3/h αναφέρονται στις μέγιστες στροφές, 12V!

Γενικά υπάρχουν και αντάπτορες Sharkoon 12 V -> 7 V SPEED LIMITER (κάτω δεξιά)

αν χρειαστεί.. Για 12V -> 5V δεν έχω βρεί κάτι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aκόμη δεν εχω κατασταλάξει για τη ψύχτρα και μου λείπει psu, gpu και mobo...

Η megahalems και τα 20 συνολικα ευρώ παραπάνω που ζητάει αξιζουν το κοπο σε σχέση με την Mugen 2; Απ' ότι βλέπω παιζουν διαφορες στους 5 βαθμους...Οχι οτι μου περισευουν απλα στο θέμα του θορύβου και των θερμοκρασιών θέλω να πετύχω το καλύτερο δυνατο αποτέλεσμ ακα ιας χρειαστει αν δώσω και κατι παραπάνω.

g1ann1s, h Noctua NF-P12 είναι ουσιαστικα η καλύτερη ψύχτρα στην αγορα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η noctua nh-d14, στα 60 ευρώ περίπου

(δεν έχω προσωπική άποψη!)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=fc5VFnytm3o]YouTube - Noctua NH-D14 CPU Cooler[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Djki8c31Dqs]YouTube - Noctua NH-D14 installation on LGA 1156 Socket | Quiet Your PC pt1 (720p)[/ame]

Και review από το γνωστο site + overclocking + nexus ανεμιστήρες!

Προσοχή με τη ram μήπως βρίσκει στην ψύκτρα! (το 2ο βίντεο είναι κατατοπιστικό νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Σε γνωστό περιοδικό του χώρου έχουν ένα συγκριτικό για CPU Coolers για socket LGA 1156 (συγκεκριμένα χρησιμοποίησαν έναν i7-870)

Τα αποτελέσματα έχουν πολύ ενδιαφέρον

Η Mugen 2 έχει καλύτερες θερμοκρασίες από την Megahalems (με ένα fan noctua NF-P12) και η Noctua NH-D14 ακόμα καλύτερες

Link to comment
Share on other sites

αφου σε ενδιαφερει το value +1 για mugen ,η καλυτερη ψυχτρα value/money που κυκλοφορει.Θα σε ζορισει λιγουλακι η εγκατασταση αυτου του τερατος αλλα η αποδοση και η αθορυβη λειτουργια της θα σε ανταμειψει.

Link to comment
Share on other sites

Σε γνωστό περιοδικό του χώρου έχουν ένα συγκριτικό για CPU Coolers για socket LGA 1156 (συγκεκριμένα χρησιμοποίησαν έναν i7-870)

Τα αποτελέσματα έχουν πολύ ενδιαφέρον

Η Mugen 2 έχει καλύτερες θερμοκρασίες από την Megahalems (με ένα fan noctua NF-P12) και η Noctua NH-D14 ακόμα καλύτερες

Παιδια να 'στε καλα γι ατις απαντήσεις σας :)

Πες το περιοδικο :p. Aν θεωρείτε διαφήμιση :woot: περιμένω Pm :p :p αν μπορεις :D :D

Με ενδιαφέρει το value for money αλλα με ενδιαφέρει κιολας η καλύτερη απόδοση σε θέμα θορύβου/ θερμοκρασιων :D

Link to comment
Share on other sites

profitis

επειδη ειμαι κι εγω στην ιδια κατασταση με σενα αν παρεις καποια πες μας εντυπωσεις. με ενδιαφερει κι εμενα ο θορυβος αλλα δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση που βαλεις ενα πανελ και ρυθμιζεις κι εσυ τις στροφες αρα και τον θορυβο του ανεμιστηρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.