Jump to content



Φακοί επαφής


HotPeanut

Recommended Posts

Απορία. Επειδή φοράω ετήσιους φακούς επαφής και έφτασε η ώρα να τους αλλάξω αλλά έχουν καταργηθεί οι συγκεκριμένοι οι οποίοι έχουν καμπυλότητα 8.7. Το κατάστημα μου πρότεινε κάποιους άλλους της ίδιας μάρκας (CooperVision) αλλά έχουν καμπυλότητα 8.6 και μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Όλα αυτα μέσω τηλεφώνου.

Έψαξα και τους βρήκα στο ιντερνετ από αγγλία με πολύ λιγότερα $$. Λέτε να τους πάρω; είναι μεγάλη διαφορά αυτή του 0.1;

Όταν είχα προτοβάλει φακούς , ο οπτικός δεν μου είχε μετρήσει καν το μάτι. Δεν τα ήξερα τότε αυτά (πχ καμπυλότητα).

Link to comment
Share on other sites

ποιους φοραγες πριν ;

επισης να πας σε ενα οπτικο καταστημα και να ζητησεις να σου κανουν καμπυλομετρια γιατι αν ο φακος δεν ειναι στο μεγεθος σου (ασχετα αν το 0.1 δεν ειναι μεγαλη διαφορα) τοτε μπορει να σου προκαλει υπεραιμια , η να μαζευει δακρυα μεσα και ως αποτελεσμα να σου θολωνει συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.