Jump to content



Περί Shuttle AN50R


papatsonis

Recommended Posts

ok ,ευχαριστώ

Μιας όμως και δεν θα το παρω εγώ ,αλλά άλλος :) , και τον έπιασαν οι μαύρες του με το που είδε ότι είναι rev1.2.. , ας πούμε όλοι μαζί ότι είναι μια χαρά το 1.2 (που έτσι πρέπει και να είναι) ..γιατί τον βλέπω (ονόματα δε λέμε) να το φέρνει στο κεφάλι του μαγαζάτορα για αυτό το .1 :p

Link to comment
Share on other sites

Τhnx ρε c.

Διαβάζω οτι πολλα winbond δε παιρνουν το cas 2 με τπτ αλλα δουλευουν 2.5-2-2-5 αρκετα καλα.Ίσως δοκιμασω αλλα προς το παρον βλέπω οτι παιζουν πολλα A64 DEATHS ακομη και χωρις Vmods και ειχα 3-4 shutdown after save and exit μέχρι τώρα οπότε το σκέφτομαι :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly

.Ίσως δοκιμασω αλλα προς το παρον βλέπω οτι παιζουν πολλα A64 DEATHS ακομη και χωρις Vmods και ειχα 3-4 shutdown after save and exit μέχρι τώρα οπότε το σκέφτομαι :(

Θα το καταλάβεις αν αρχίσουν στο άσχετο mem errors... πλάκα πλάκα, οι περισσότεροι σε shutlle πέθαναν... σίγουρα το υπερβολικό(πάνω από 3.4) vmem αποτελεί αιτία θανάτου, αλλά ειδικά με το Vdim mod, συστήνουν να μην γίνονται οι αλλαγές του Vdim από το bios, αλλά μόνο από το ποτενσιόμετρο. Σε κάποια τεστ που έκαναν, (σε μονταρισμένες shuttle) η αλλαγή από 2.6 σε 2.7 από το bios πέρασε ένα spike 3.8-3.9 και σκότωσε τον προσσέσορα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Root αλλα παρατηρησα οτι κανα 2 τυπαδες έκαψαν τους δικους του και με 2.9 volt στις μνημες unmmodded.

Eπίσης αναφεραν το ίδιο συμπτωμα με immediate shutdown.Οποτε φυλαγω τα ρουχα μου να έχω τα μισα.Dag check u2u plz

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει και εγώ για τους ξαφνικούς θανάτους αλλά ήταν πάντα με μεγάλο VDimm και χωρίς καλή ψύξη.....

Βέβαια το 90 % των περιπτώσεων ήταν με SHUTTLE και αυτό επειδή έκαναν μεγάλο VDimm > 3.4 Volts....

Αυτός είναι και ο λόγος που και εγώ χαμήλωσα το VDimm στα 2.9 - 3.0 Volts Max και έχω 239 - 241 FSB error Free @ 1:1 5-2-2-2 timmings....

Ισως τελικά η ASUS με το Via Chipset μπορεί να αποτελεί ποιό ασφαλές Board...... :o

Link to comment
Share on other sites

Αν και το shuttle δειχνει σαφως ποιο overclock friendly με μια γρήγορη ματια στο pcb θα έλεγα οτι το bios το βρισκεται σε alpha σταδιο με μία μονο αναβαθμιση απο το Νοεμβριο.Σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο μετα απο αλλαγη στο bios να τρως shutdown στην μαπα αναιτια και με νεο power up να ειναι ολα παλι καλα και να bootarei κιολας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.