Jump to content



Προβλημα(οθονη(?)+vga(?))


MpisKi

Recommended Posts

Γεια σας...

Εδω και ενα μηνα ειμαι αντιμετωπος με ενα προβλημα που το παθαινει το πισι για τριτι φορα μεσα στα δυο χρονια που το εχω.Το προβλημα ειναι το εξης:παταω να ανοιξει το πισι και και το fan της καρτας γραφικων δουλευει στο full χωρις να δινει σημα στην οθονη(δηλαδη η οθονη ειναι οπως οταν εχεις κλειστο το πισι)

Το προβλημα παρουσιαστηκε την πρωτα φορα 6 μηνες μετα την αγορα,το πηγα στο πλαισιο για επιδιορθωση,και μου αλλαξαν καρτα γραφικων,ολα οκ.Μετα απο περιπου 6 μηνες μου ξαναεμφανισε το ιδιο προβλημα το παω για service και μου αλλαζουν RAM,ολα οκ.Πριν απο ενα μηνα εχω ξανα το ιδιο προβλημα,το παω για service μου αλλαζουν την μητρικη αλλα το προβλημα δεν λυθηκε.Μου ειπαν οτι μπορει να εχει προβλημα η μπριζα του δωματιου μου αλλα το το δοκιμασα σε ολες τισ μπριζες του σπιτιου μου.Πλεον εχω φτασει σε αδιεξοδο δεν ξερω τι να κανω πλεον...θα ηθελα την γνωμη σας για το τι μπορει να ειναι το προβλημα η απο που,πιθανον,να ξεκιναει το προβλημα...

το πισι που αναφερω ειναι αυτο της υπογραφης μου...

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δες άμα έχουν βάλει και το 6πίνο και το 8πινο για ρεύμα στην κάρτα γραφικών. Άλλαξε τα καλώδια / δανείσου άλλο τροφοδοτικό και δοκίμασε. Το ίδιο γινόταν σε ένα φίλο μου που είχε ξεχάσει να βάλει το 2ρο ρευμα στην κάρτα γραφικών του.

Link to comment
Share on other sites

τα ελενξα τα καλωδια και ειχα δοκιμασει και αλλα καλωδια και παλι το ιδιο...και εμενα πηγε το μυαλο μου τροφοδοτικο αλλα δεν εχω καποιο αλλο να δοκιμασω...εκτος απο αυτο τις 2 προηγουμενες φορες που ειχα το προβλημα με το που εμφανιζοταν το προβλημα δεν ανοιγε ξανα ενω τωρα ειναι αμφιροπο,μια ανοιγει και μια οχι...πχ το ανοιγω το βραδυ για ενα 2ωρο μετα το πρωι το ανοιγω και βγαζει το προβλημα,το βγαζω απο την μπριζα και μετα ξανα ανοιγει...και αναλογα με το χρονικο διαστημα εμφανιζεται ολο και ποιο πολλες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό να είναι το τροφοδοτικό, μιας και είναι ουσιαστικά το μόνο πράγμα που δεν έχεις αλλάξει. Καλού - κακού, κάνε ένα ρεσετ στο BIOS/flashαρε με κάποιο πιο πρόσφατο. Έπειτα βγάλε τα πάντα από πάνω, βάλε τα απολύτως minimum (vga/1 stick μνήμης/καθόλου δίσκο) και δοκίμασε πάλι. Άμα bootαρει κανονικά, άρχισε και βάζε πράμα πανω, 1-1, μέχρι να δεις τι φταίει.

Δες επίσης μήπως κάνει απευθείας επαφή η μητρική με το κουτί σε κάποιο σημείο. Κανονικά θα πρέπει να έχει headers (κάτι βίδες-παξιμαδάκια) ανάμεσα στη μητρική και στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

το πισι το εχω παει στο πλαισιο και εχει κατσει εκει περιπου 3 εβδομαδες συνολο,λεγωντας μου οτι εκει δουλευει μια χαρα και καθε φορα που πηγενα,προσπαθουσαν να με κοροιδευψουν και εβρισκαν μια φτηνη δικαιολογια για να με ξεφορτοθουν,και μου ελεγαν τι ανοιγει κανονικα και οτι δεν βγαζει κανενα σμαλμα...αυτοι δεν εχουν κανει τους απαραιτητους ελενχους hardware,η απλα κανουν προχειροδουλειες??εδω μου ελεγαν οτι μπορει να εχει προβλημα το ρουτερ η τα καλωδια του σπιτιου μου,ενω το ρουτερ το χρησημοποιω κανονικα στο λαπτοπ και στιν ιδια μπριζα που λεν αυτοι εγω ειχα 7 χρονια το προηγουμενο πισι...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τι θερμοσίφωνα έχεις; 2φασικό ή 3φασικό ρεύμα; έχεις ανοιχτό το παράθυρο όταν ανοίγεις τον υπολογιστή; όταν τον πρωτοπήρες, πήγες στην εκκλησία να στον αγιάσουν;

τα παραπάνω είναι πιο πιθανοί "ένοχοι" από το router....

όταν κ άμα τον ξαναπάς, ζήτα να κάνεις ένα έλεγχο πριν το πάρεις. 5-6 power on/off.

Ωστόσο δοκίμασε άμα δε βαριέσαι ότι σου είπα (βγάλε κ το καλώδιο του δικτύου και άναψε και καμία λαμπάδα μιας και είσαι εκεί,ποτέ δε ξέρεις...)

Link to comment
Share on other sites

οταν το πηρα την μια φορα το ανοιξαν μπροστα μου και εκαναν 2 ρεσταρτ μπροστα μου και ηταν ενταξει...εγω το πηρα σπιτι και μου εβγαλε στο 6 ρεσταρτ μετα απο 3-4 ωρες...θα προσπαθησω αυτα που μου ειπες,αλλα επειδη δεν ειμαι και ο ποιο σχετικος μπορεις να μου εξηγησεις(τα βασικα,ειπαμε δεν ειμαι τοσο ασχετος) πως να κανο reset και να flasharω τα ποιο προσφατα και που μπορω να τα βρω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.