Jump to content



Βιβλια Dune


Cynic7

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν κανεις απο εσας εχει διαβασει την σειρα βιβλιων Dune να μου πει την γνωμη του.Επειδη τα βιβλια ειναι παρα πολλα και υπαρχουν και prequels αν μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καλο να ξεκινησω απο τα κλασικα του Frank Herbet και μετα να παω στα Prequels του γιου του Brian

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Dune>sequels..>prequels

O μικρός herbert προσπαθεί πολύ κατ' εμέ να αντιγράψει το ύφος του πατέρα, και τα γεγονότα δεν είναι τόσο "επικά" ώστε να σε κεντρίζουν όπως το dune. Άμα σου αρέσει το setting και θες να μάθεις περισσότερο background για τα houses και διάφορους χαρακτήρες όμως δε θα σε δυσανασχετήσουν κι'όλας.

Αφού τα διαβάσεις δες και την ταινία ή/και την miniseries.

He who controls the spice, controls the universe :)

Link to comment
Share on other sites

τα prequels δεν τα έχω διαβάσει αλλά τα 'βασικά' λένε πολύ... στο τέλος είναι λίγο κούραση αλλά είναι από τις ωραίες σειρές βιβλίων.... η ταινία δεν είναι 100% πιστή αλλά σαν διασκευή είναι πολύ ωραία

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα τα βασικα,αντεξα μεχρι το τριτο και καπου εκει σκυλοβαρεθηκα,τα υπολοιπα τρια δεν τολμησα να τα ακουμπησω,χιλιες φορες robot-empire-foundation series by asimov

Link to comment
Share on other sites

καμμια σχέση όμως

ναι,το ξερω,απλα ειναι δυο απο τις σημαντικοτερες σειρες βιβλιων sf και η μια κατα τη γνωμη μου δεν παλευεται ενω η αλλη ειναι καταπληκτικη

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα τα βασικα,αντεξα μεχρι το τριτο και καπου εκει σκυλοβαρεθηκα,τα υπολοιπα τρια δεν τολμησα να τα ακουμπησω,χιλιες φορες robot-empire-foundation series by asimov

Δεν υπάρχουν μεταφρασμένα τα βιβλία του? Εδώ τα βρίσκω μόνο σαν ξενόγλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.