Jump to content



Port forwarding - Help


tagavr

Recommended Posts

Χαιρετω..

Λοιπον το θεμα εχει ως εξης

Υπαρχει ο desktop συνδεδεμενος με ethernet στο router (Thomson TG585V7) της Forthnet.

Εχω κανει port forward σε συγκεκριμενη πορτα γιατι χρειαζομαι να ειναι ανοιχτη για καποιο application.

Επισης υπαρχει laptop το οποιο συνδεεται ασυρματα στο router και στο οποιο θελω να χρησιμοποιω και απο εκει το application το οποιο απαιτει την ιδια πορτα ανοιχτη.

Ενω στο desktop λειτουργουν ολα κανονικα, στο laptop "τρωω πορτα" απο το γεγονος οτι δεν την ανοιγει. Κοινως η πορτα μου λεει οτι ειναι κλειστη.

Αφου ψαχτηκα αρκετα στο net καταλαβα (και αν θελετε επιβεβαιωστε) οτι δε γινεται να ανοιξω και απο τα δυο την ιδια πορτα και στα δυο devices στο router. Βεβαια και διαφορετικη πορτα που εκανα forward στο router και την εκανα assign στο laptop παλι τζιφος.

Καπου εδω αρχιζω και μπλεκομαι και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Απο αλλα φορουμ (ελληνικα και ξενα) (νομιζω) οτι καταλαβα οτι θα πρεπει να κανω forward την ip του laptop στο desktop (??), κατι παιζει και με το DMZ (πρωτη φορα ασχοληθηκα με αυτο και δεν ειμαι σιγουρος οτι το καταλαβα σωστα.)

Anywayz, μπορειτε να βοηθησετε (αν θελετε καπως αναλυτικα) τι δια**λο να κανω ωστε να ανοιγουν τα ports και απο το laptop ωστε να λειτουργει και απο εκει το application?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο ρουτερίδιο αλλά λογικά κάνεις σε συγκεκριμένη ip port forward.

Όπως είπες έκανες στο desktop λογικά, επειδή είναι σε ethernet και του δίνει στάνταρ ip οπότε και δεν έχεις μπλέξιμο.

Το port forwarding γίνεται σε συγκεκριμένη ip και όχι σε συσκευή.

Tώρα πρέπει να βρεις ποιά ip δίνει στη συσκευή που συνδέεις ασύρματα και να κάνεις και σε αυτήν το port που θες forwarded. Θέμα dmz δεν ξέρω αν είναι και αν υπάρχει στο ρούτερ σου(είναι και θέμα firmware πολλές φορές) εφόσον συνδέεσαι.

Πρέπει να σε αφήνει να κάνεις >1 ip forward.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις port forward την ίδια port σε 2 διαφορετικά ip.

Αλλά από την στιγμή που δεν χρειάζεται συγκεκριμένη port ανοιχτή η εφαρμογή δε καταλαβαίνω το πρόβλημα. Κάνε fw π.χ. την 26519 στο main και την 26520 στο laptop. Δήλωσε στην εφαρμογή στο main να κοιτάζει την 26519 και στο laptop την 26520.

EDIT: εδώ έχει port fw tut για το ρουτερ σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις port forward την ίδια port σε 2 διαφορετικά ip.

Αλλά από την στιγμή που δεν χρειάζεται συγκεκριμένη port ανοιχτή η εφαρμογή δε καταλαβαίνω το πρόβλημα. Κάνε fw π.χ. την 26519 στο main και την 26520 στο laptop. Δήλωσε στην εφαρμογή στο main να κοιτάζει την 26519 και στο laptop την 26520.

EDIT: εδώ έχει port fw tut για το ρουτερ σου.

Σωστα το σκεφτεσαι φιλε μου, το δοκιμασα και αυτο, ετσι απλα.

Αλλα τζιφος.

Του λεω οτι το ενα device (αρα και ip) να εχει assign την μια πορτα και το αλλο την αλλη.

Και δεν.. το κερ**το μου...

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο antivirus στο λαπτοπ?

δεν ξερω αν μπορεις επισης.. να ανοιξεις την πορτα που θες ασχετως ΙΡ. δηλαδη η πορτα που θες να ειναι ανοιχτη για ολες τις ΙΡ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου, δεν τιθεται θεμα a/v.

Και στο firewall εχει μπει στα exceptions, και ναι η πορτα μπορει να ανοιγει κανονικα, δεν υπαρχει κανενα θεμα. Ολα λειτουργουν αψογα στο desktop και αυτο προσπαθω να κανω και στο laptop.

Κατι πρεπει να παιζει με την λογικη να κανω forward την ip του laptop στο μεσω desktop ή το DMZ να λειτουργει κλπ.

Κατι τετοια κουλα..

Κανεις αλλος?

Lol, δεν θπαρχει καποιος που χρησιμποιει πχ το utorrent απο το desktop αλλα και να το βαζει και στο laptop που παιρνει internet ασυρματα απο το ιδιο router?

(Δεν ειναι το utorrent το application που θελω, αλλα καποιο αλλο, αλλα δεν εχει και τοση σημασια).

Link to comment
Share on other sites

Το DMZ host αυτό που ουσιαστικά κάνει είναι fw όλες τις ports εκτός απο αυτές που έχεις κάνει κανονικά fw σε μια ip. Δεν νομίζω ότι θες κάτι τέτοιο.

Απενεργοποίησε όποιοδήποτε dmz host έχεις βάλει.

Δες το tutorial link που σου έχω δώσει.

Translate To, Top Port Range and the Bottom Port Range βάλε πες το 26519

Κάνε assign το desktop pc στο Device παράθυρο.

Φτιάξε νέο "game or application".

Translate To, Top Port Range and the Bottom Port Range βάλε πες το 26520

Κάνε assign το laptop στο Device παράθυρο.

πήγαινε στο desktop pc και δήλωσε στο application να κάνει χρήση το 26519 port

πήγαινε στο laptop και δήλωσε στο application να κάνει χρήση το 26520 port

τέλειωσες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.