Jump to content



iphone 3g & static ip (αντε γιατι θα το πεταξω)


GoMaR

Recommended Posts

ειπα να ασχοληθω λιγο με το κ@λοκινητο του αδερφου μου γιατι καθε φορα που μπαινει στο δικτυο του σπιτιου ασυρματα βρισκει μια ελευθερη ip και συνδεεται και ως συνεπεια να γινεται παρτυ με τις ip μετα και ξανα μανα απο την αρχη.

αφου βαζω στο iphone στα settings - wifi - βαζω το δικο μου δικτυο (του σπιτιου δλδ).κανω join.

και παιρνει 192.168.0.3

0.1 = ρουτερ

0.2 = λαπτοπ μου (μονιμα ανοιχτα) εχω μεχρι 0.8 πιασμενες συσκευες αλλα το 0.3 που παιρνει το iphone ειναι το htpc που ειναι most time κλειστο

Και ερωτω εγω σαν ασχετος με την μηλιασμενη εταιρια.

παω static ip βαζω δικες μου και αφενος βεβαια μερικες φορες την παιρνει και την δεχεται , αφετερου αν ξανασυνδεθει θα παρει παλι 0.3 !!!!! μα τους θεους του ολυμπου θα το σπαγα το κινητο

Επισης χρησιμοποιει και ενα προγραμμα το wififofum? καπως ετσι.

καμμια ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

το να μην πεφτει το dhcp pool πανω στις static IP den ειναι μπακαλιστικος τροπος λυσης!

το αντιθετο μου κανει λιγο μπακαλιστικο!!:whistle2:

how to static ip iphone

πρωτο λινκ

εδιτ: μαλλον δε θα βοηθησει και πολυ το λινκ που παρεθεσα...

Link to comment
Share on other sites

Ρα, δεν με πιάνεις...

Αν κόψεις τα 1-8 δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα...πες έρχεται φίλος ανοίγει laptop, ή έχει ανοιχτώ το wifi στο κινητό και μπαίνει στο δίκτυο και στα πηδάει όλα...

Για το iphone δεν έχω άποψη.:whistling

Link to comment
Share on other sites

σε πιανω μια χαρα...μπακαλιστικη μεθοδος ειναι αυτη.να οριζω απο που να δινει το ρουτερ ip σε dhcp.εξαλλου το προβλημα μου ΔΕΝ ειναι πως θα εχω ολες τις συσκευες μαζι στο δικτυο και το iphone

η απορια μου ειναι πως γινεται να εχω static ip και να την δεχεται ΜΟΝΙΜΑ το iphone....(ο θεος να το κανει κινητο..)

Δλδ ειναι παραλογο να συζηταμε αλλους τροπους για να συμβιβαστουμε με τις ιδιοτροπιες του iphone

Link to comment
Share on other sites

Πιο σπαστικό και ηλίθιο τηλέφωνο-λειτουργικό σε αυτό το θέμα δεν έχω δει. Είχα παρόμοιο πρόβλημα και έβαλα το router να δίνει static ip στην mac address του γιοτόφωνου και να μην δέχεται κάμια συσκευή που έχει λάθος ip.

Link to comment
Share on other sites

αφου τελικα δεν εβγαζα ακρη...εκανα αυτο που ειπε ο mech.

ορισα να δινει διαφορετικη ip σε dhcp mode ο ρουτερ.

Αν και δεν συμφωνω με αυτη την μεθοδο αλλα οπως λεει ο stink , αφου ειναι γιωτοφωνο σηκωνεις τα χερια ψηλα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι στατικές ip και dchp pool τα έχεις στο ίδιο range, η διαδικασία για να βάλεις χειροκίνητα ip στο iphone δεν απαιτεί κανένα πτυχίο. Είναι αυτή που έκανες αλλά το θέμα είναι γιατί δε σου κρατάει τις ρυθμίσεις ενώ κανονικά θα έπρεπε. Ελπίζω να μην πατάς το αγνόηση δικτύου/forget this network.

Είναι jailbroken το κινητό; Κάποια εφαρμογή απ' το cydia ίσως που κάνει conflict or sth?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα, δεν το είπα με σκοπό να βγάλω το iphone "λάδι", ισα ίσα που το απεχθάνομαι...

Αλλά είναι το πιο λογικό πράγμα που μπορείς να κάνεις...

Από την στιγμή που 1-8 είναι δεδομένα, δεν υπάρχει λόγος (θα έλεγα είναι χαζό), να τα έχει διαθέσιμα ο dchp.

Αν ορίσεις static στο iphone, σε άλλο δίκτυο θα πρέπει να το γυρίσεις σε αυτόματο πάλι, εκτός αν ανάλογα με τον δίκτυο αποθηκεύει και άλλες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λίγο λάθος. Αν θέλεις static IP στο HTPC σου, ή θα την ορίσεις μέσω του DHCP να του δίνει πάντα την 192.168.0.3.

Αν εσύ πάλι δεν θέλεις να δώσεις στον DHCP σου ορισμένη IP για το HTPC σου, τότε αδερφέ μην μπαίνεις στο range του, ή δώσε κάποιο μακρινό, πχ 192.168.0.200.

Ο DHCP έδωσε lease την IP 192.168.0.3 στο iPhone, οπότε πολύ σωστά θα την ξαναδώσει μόλις ξαναμπεί. Φυσικά, κάποιοι DHCP's κάνουν ένα ping πρώτα πριν δώσουν μία νέα IP, αλλά σε αυτό φταίει το router.

Στη μία περίπτωση φταίει το router σου, στην άλλη εσύ. Όχι το iPhone :p

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι τοσο καιρο....οριζα σε adapters ειτε ενσυρματους ειτε ασυρματους την ιp που θελω ΕΓΩ και αυτην επαιρνε παντα...

dhcp range ΠΟΤΕ δεν ειχα αλλαξει.

Τωρα γιατι το iphone δεν κραταει την 0.8 δεν το ξερω και δε θα κατσω να ασχοληθω με εξτρα πληροφοριες την στιγμη που ολες οι αλλες αντιστοιχες συσκευες δουλευουν ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το ίδιο ακούω για το γιωτόφωνo. Πως γίνεται όλες οι συσκευές να δουλεύουν σωστά και μόλις εμφανιστεί πρόβλημα από αυτό πάντα φταίει αυτός που το χειρίζεται η κάποια άλλη συσκευή δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο bro σου πάρει το iphone και πάει σε άλλο wifi θα πρέπει να το γυρνάει σε dhcp mode από static? Αυτή είναι η λογική του, να παίζει παντού εύκολα.

Τώρα, εφόσον κάνεις το δικό σου δίκτυο όπως θέλεις δες 1-2 συμβουλές που λέμε εδώ και θα είσαι μια χαρά. :)

Όταν βάλεις σε μία συσκευή που είναι στο σπίτι στατική IP, φυσικό είναι να μην ξαναρωτήσει τον DHCP τι IP να πάρει, θα κρατάει αυτή που έχεις δώσει. Το router όμως δεν το ξέρει αυτό, αλλά εφόσον, κανείς δεν το ρωτάει για IP, δεν απαντάει κιόλας. Μόλις μπει το iPhone στη μέση, θα του δώσει την πρώτη διαθέσιμη από το pool του, το οποίο θεωρεί κενό :)

Βάλε το DHCP pool σε άλλες IP ή static IP από το Router να τελειώνεις man :)

ΥΓ: Δεν είμαι iPhonάς, systemάς είμαι και λέω πως λειτουργούν τα dhcp services. Από κει και πέρα, πείτε εσείς ότι θέλετε ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο bro σου πάρει το iphone και πάει σε άλλο wifi θα πρέπει να το γυρνάει σε dhcp mode από static? Αυτή είναι η λογική του, να παίζει παντού εύκολα.

lol

αν ηταν αυτο λογικη ας ΜΗΝ ειχε την επιλογη για static.και οχι να το εχει για βιτρινα.

απορω γιατι δικαιολογειτε το αδικαιολογητο.

απλα πραγματα Γιαννη

θελω static ip στο γιωτοφωνο...Μπορω? ΟΧΙ!

απο εκει κ περα τα ακουω τα υπολοιπα βερεσε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.