Jump to content



Νέο κουτί για w/c με προϋποθέσεις


Memphis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους :)

Με αφορμή το πρώτο μου setup w/c θα γίνει αλλαγή case.

Από το κουτί ζητάω τα εξής: Να είναι μαύρο εξωτερικά, να παίρνει άνετα ένα τριπλό και ένα διπλό ψυγείο και να έχει πορτάκι στην πρόσοψη ώστε να μην φαίνονται τα drive. Θέλω να αποφύγω το βαριά μονταρίσματα και να μείνει άθικτο το σασί. Μικροεπεμβάσεις αποδεκτές.

Τα κουτιά που έχω δει και μου αρέσουν είναι τα εξής: Cosmos RC-1000, Cosmos Pure, Silverstone Raven SST-RV01B-W Case και το THERMALTAKE VD4000BWS KANDALF LCS BLACK WINDOW.

Αν έχω καταλάβει καλά το πιο βολικό είναι το RC-1000 για w/c. Το Raven μου φαίνεται λίγο στριμωγμένο για να χωρέσει 2 ψυγεία. Το Pure είναι πανέμορφο. To Thermaltake το πήρε το μάτι μου γιατί έχει ενσωματωμένο σύστημα w/c πράγμα που σημαίνει ότι ίσως είναι βολικό στους χώρους. Από αυτά τα 4 πιο προτείνετε;

Επίσης αν υπάρχει άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη αλλά με τα εξής δεδομένα που έχω θέσει πιο πάνω.

Προϋπολογισμός: +/- 250€

ΥΓ: Πάω να ετοιμάσω και το νήμα για w/c τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που ζητας... ειναι δυσκολο ενα κουτι να στα προσφερει ετοιμα χωρις μοντες και να ειναι ολα μεσα!

3πλο περνει ανετα το cosmos S και ενα μονο ( δεν νομιζω να χρειαζεσαι παραπανω ψυξη για να βαλεις 2πλο εκτως εαν το εχεις ιδη στην κατοχη σου! ) αλλα δεν ειναι μαυρο εσωτερικα

Εγω εαν επερνα ΤΩΡΑ κουτι θα χτυπαγα το corsair obsidian 800D κοιταξε το..

Επισης τι θες να ψυξεις ? τι θα βαλεις ? κτλπ να ξερουμε πανω κατω τι θα μπει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Εσωτερικά δε με ενδιαφέρει να είναι μαύρο. Μόνο εξωτερικά. Θα ψυχθούν cpu, nb chipset και 2 4870. Από ότι έχω καταλάβει θα χρειαστώ τουλάχιστον ένα μονό ψυγείο πριν τις vga για να έχω καλές θερμοκρασίες σε αυτές. Έβαλα διπλό για να έχω σίγουρα αποτελέσματα και καλό o/c. Αν αρκεί το μονό έχει καλώς.

To Obsidian το έχω δει. Πολύ όμορφο αλλά κολάω στο ότι δεν έχει πορτάκι μπροστά για να καλύπτει τα 5.25 slots. Βέβαια διαβάζω πως είναι top επιλογή αυτή τη στιγμή σε κουτί και ειδικά για w/c setup οπότε ενδεχομένως να υποχωρήσω στο θέμα του κουτιού. Στο θέμα της υδρόψυξης δεν θέλω να υποχωρήσω.

Θέμα χρημάτων δεν υπάρχει. Αφού θα αγοραστούν καινούρια θα γίνει η καλύτερη δυνατή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Εσωτερικά δε με ενδιαφέρει να είναι μαύρο. Μόνο εξωτερικά. Θα ψυχθούν cpu, nb chipset και 2 4870. Από ότι έχω καταλάβει θα χρειαστώ τουλάχιστον ένα μονό ψυγείο πριν τις vga για να έχω καλές θερμοκρασίες σε αυτές. Έβαλα διπλό για να έχω σίγουρα αποτελέσματα και καλό o/c. Αν αρκεί το μονό έχει καλώς.

To Obsidian το έχω δει. Πολύ όμορφο αλλά κολάω στο ότι δεν έχει πορτάκι μπροστά για να καλύπτει τα 5.25 slots. Βέβαια διαβάζω πως είναι top επιλογή αυτή τη στιγμή σε κουτί και ειδικά για w/c setup οπότε ενδεχομένως να υποχωρήσω στο θέμα του κουτιού. Στο θέμα της υδρόψυξης δεν θέλω να υποχωρήσω.

Θέμα χρημάτων δεν υπάρχει. Αφού θα αγοραστούν καινούρια θα γίνει η καλύτερη δυνατή επιλογή.

Ωραια..εφοσον τοτε δεν εχεις αγορασει τα πραγματα για υδροψυξη εισαι καλα..! γιατι εγω θα σου ελεγα ενα 3πλο και ενα μονό ψυγειο ( χοντρο ) πριν να παει στις καρτες!

Σου προτεινω το obsidian διοτι ειναι ενα κουτι και ποιοτικο αλλα και ενα κουτι ευχρηστο και θα το εχεις για καιρο..!χωρις να σκευτεσαι το θεμα: δεν χωραει δεν το ενα δεν το αλλο.. απλα τα εχει ολα!

Το Thermaltake για εμενα ειναι ψευτικο μπροστα στα coolermaster και το corsair. Το silverstone καλο μεν..αλλα ειναι περιεργο το setup που μπαινει η mobo και προσωπικα δεν το εχω πολυψαξει για να βαλεις υδροψυξη μεσα..και κατα ποσο θα χωραει..!

Δυστυχως πολλα κουτια για να βαζεις υδροψυξη μεσα plug n play δεν υπαρχουν...Εκτως εαν βαλεις dremel πανω τους και βαλεις οτι θες :p

Τωρα εαν κολας στο πορτακι απο μπροστα οκ..κατι θα βρουμε που θα παει :jump1:

Μπορεις να δεις το Obsidian Corner!! thread να δεις πως περιπου μπορεις να βαλεις το w/c μεσα..!

Οτι απορια εχεις..εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, Obsidian 800D λοιπόν. Ευχαριστώ για τις συμβουλές :)

Εαν μπορεις απο καπου να τα δεις και απο κοντα..να δεις τι σου αρεσει..πριν κανεις την αγορα..Γιατι μπορει κατι να μην σου αρεσει και να το μετανιωσεις...

Ψαξτο περισσοτερο...δεν ειναι λιγα τα λευτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο το 800D?

Έκανα μια μικρή έρευνα και είναι παντού εξαντλημένο.

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=16481&cat=1

κάντο μια παραγγελια από πλαίσιο να στο στείλουν σπιτάκι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.