Jump to content



Zotac Fanless GeForce GT220 1GB DDR2 ZONE Edition


esykas

Recommended Posts

Καλησπέρα

θέλω να αγοράσω μια fanless κάρτα γραφικών και από αναζήτηση στο google έπεσα σε αυτή Zotac Fanless GeForce GT220 1GB DDR2 ZONE Edition επειδή τρέχω snow leopard στο pc με μια PNY GT220 λέω να μην μπερδευτώ με άλλους drivers.

Η ερώτηση μου είναι αξίζει τον κόπο;

μπορείται να μου προτείνετε κάποιες άλλες

το μηχάνημα αποτελείται από μια μητrική της Gigabyte G41M-ES2L επεξεργαστή τον E7500 με το εργοστασιακό κουλεράκι ένα ντίμ 2GB της trancshed και τροφοδοτικό silverstone nightjar 450W zero dBA

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις μια PNY GT220 θες να πάρεις την Zotac GT220 που είναι ίδια επειδή είναι fanless; Θα πρέπει να έχεις καλή κυκλοφορία αέρα στο κουτί σου όμως. Απ' οτι είδα η Zotac κοστίζει 75~85€.

Η Sapphire Radeon HD4670 Ultimate με 512MB 77€ νομίζω είναι καλύτερη από την GT 220

Kαι με 1GB 82€.

Τα link που παραθέτω είναι ενδεικτικά, ίσως τις βρεις και με άλλες τιμές.

Και το να αλλάξεις drivers δεν είναι τραγικό, μια φορά θα το κάνεις μόνο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα το κουτί είναι της πλάκας από τιμή http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Supercase-Tx-366-Black-TX366.htm θα υπάρχει πρόβλημα;

με βολεύει το μέγεθος του μικρού

ευχαριστώ

Με έναν ανεμιστήρα των 80mm που αναφέρει ίσως να έχεις πρόβλημα με fanless κάρτα, ειδικά καλοκαίρι με ζέστες.

Καλύτερα νομίζω θα είναι η κάρτα να διαθέτει δικό της ανεμιστηράκι. Αν είναι αρκετά μεγάλο ώστε να λειτουργεί με λιγότερες στροφές = λιγότερος θόρυβος δεν θα είναι και ενοχλητική.

Παράδειγμα: Δες στην φωτογραφία αυτής της κάρτας το ανεμιστηράκι και την φωτογραφία αυτής. Το μέγεθος τους έχει ξεκάθαρη διαφορά. Με το σκεπτικό οτι είναι ίδιες (περίπου) σε χαρακτηριστικά, σε ίδιες συνθήκες το δεύτερο θα ψύχει με λιγότερες στροφες, άρα και λιγότερο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

τελικά ο θόρυβος είναι από το Fan του επεξεργαστή άρα ξεκινάω από εκεί :flower:

μόλις τώρα τελείωσα την εγκατάσταση μιας ψήκτρας noctua NH-U9B και ο μόνος ήχος είναι πλέον από την κάρτα γραφικών

στο iStat που έχω περάσει στις θερμοκρασίες βλέπω πλέον HDD 32 βαθμούς και στον επεξεργαστή 32 Α/Β core

αυτή εδώ η ψήκτρα http://www.multirama.gr/products/product?pid=0219273&catid=020400 μπαίνει στην στην κάρτα μου PNY GeForce GT220 1GB DDR2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.