Jump to content



Flash για Nikon d60


Recommended Posts

καλησπέρα παιδια!

εχω εδω και κανα χρόνο τη nikon d60. λεω να αγοράσω κανένα φλας και έτσι μετα από λίγο ψάξιμο ήμουν μεταξύ του nikon sb-400 και του Nissin Di622. κάποιος πωλητής μου είπε ότι το sb-400 είναι άντε λίγο πιο δυνατό από το onboard. o Ken Rockwell πάλι το αποθεώνει: http://www.kenrockwell.com/nikon/sb400.htm.

To nissin άλλοι το θεωρούν μέτριο (και από σχετική συζήτηση μες στο φόρουμ μας) αλλά αρκετοί εκφράζουν την άποψη ότι μπορεί κατασκευαστικά να μην είναι σαν τα Canon ή τα Nikon αλλά σε συμπεριφορά τα πλησιάζει πολύ.

Εσείς τι λέτε; εκτός αυτών μέχρι 150 ευρώ τι θα προτείνατε ( και τα δυο τα έχω βρει 109 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

sb800 πρωτα και μετα ολα τα αλλα

φίλε μου δεν αντιλέγω οτι το 800 ειναι καταπληκτικό. αλλά ξεπερνάει κατα 200 ευρώ το budget μου. οποτε παω στην κατηγορία όλα τα αλλα!:happy2:. τί έχεις να προτείνεις από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν αντιλέγω οτι το 800 ειναι καταπληκτικό. αλλά ξεπερνάει κατα 200 ευρώ το budget μου. οποτε παω στην κατηγορία όλα τα αλλα!:happy2:. τί έχεις να προτείνεις από αυτά;

Ξαναβάζω quote την πρώτη μου απάντηση, γιατί μάλλον ήταν αόρατη :p

Μεταχειρισμένο SB-800 από Ebay στα 150-180 :)

Εγώ τέτοιο έχω βάλει στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σε πειράζει να ξεφύγεις κατά μόλις 20€ τότε ρίξε μια ματιά εδώ--> http://www.fotoart.gr/aggelies/index.htm στην δεύτερη καταχώρηση. :)

edit: κατά τη γνώμη μου αξίζει να τα δώσεις τα 20€ παραπάνω για να πάρεις το 800

Link to comment
Share on other sites

ένα metz από τα πιο καλά που έχει ο αντρέας (sol) δε μου έχει γεμίσει το μάτι... άθλιο σύστημα κουμπώματος, μέτρια ποιότητα κατασκευής σε σχέση με τα nikon, μικροπροβλήματα με κάποια modes (δε θυμάμαι details σε ποιες συνθήκες του το έκανε) που ουσιαστικά χάνουν το ttl και δουλεύεις αναγκαστικά ψιλοmanual ενώ τα nikon αντισταθμίζουν αυτόματα τη δύναμη...

Link to comment
Share on other sites

ένα metz από τα πιο καλά που έχει ο αντρέας (sol) δε μου έχει γεμίσει το μάτι... άθλιο σύστημα κουμπώματος, μέτρια ποιότητα κατασκευής σε σχέση με τα nikon,

Ποιο εχει?

48αρη?5χ-αρη?

nikon sb600/800 εφοσον εχεις νικον ειναι παντα πρωτη επιλογη...σε οποιο φτανεις οικονομικα..(ακομα και να υπολειπεσαι λιγο.).

Μετα ξεκινας συμβιβασμους για αρχη σε ποιοτητα..και μετα σε αλλα πραματα.

Προσωπικα πηρα μτχ ενα σιγμα ef 500 Dg super.(σε canon σωμα)

Για αυτα που θελω μια χαρα ειναι...με καποια μικρη εκπτωση στην ποιοτητα ομως ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.