Jump to content



Ερωτηση-Ποσο σφιγγουμε το waterblock στην βαση του


jimsid

Recommended Posts

Αγαπξτοι φιλοι γεια σας, εχω μια απορια η οποια με απασχολει αρκετο καιρο και μαλιστα ειχα και μια διαφωνια με ενα φιλο για το ποσο σφιγγουμε το μπλοκ πανω στην βαση του και συνεπως πανω στον επεξεργαστη για να πετυχουμε την μεγιστη δυνατη απαγωγη θερμοτητας. Και ρωτω μιας και προτιθεμαι να ανανεωσω και την θερμοαγωγιμη παστα γιαυτο και ζητω την γνωμη σας.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σφίγγε εσύ και όταν ακούσεις "κρακ" σταμάτα!:hehe:

Πέρα από την πλάκα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που να σου λέει πχ "ακριβώς 34 βόλτες".

Δεν θέλει πολύ γιατί στραβώνει το pcb και υπάρχουν οι γνωστοί κίνδυνοι. Όπως επίσης με πάρα πολύ σφίξιμο η πάστα απλώνεται περισσότερο προς τα άκρα του επεξεργαστή και μένει λιγότερο στο κέντρο.

Περισσότερο εμπειρικά νομίζω γίνεται από όλους.

Link to comment
Share on other sites

Η Watercool για το Heatkiller 3.0 που εχω σου λεει ακριβως ποσο πρεπει να το σφιξεις....

Ναι σου προτείνει 19.6mm μήκος στο ελατήριο μαζί με το κεφάλι της βίδας...

Δεν προτείνουν όμως όλοι στα block τους...

Στο ερώτημα του jimsid τώρα .. το 19.6mm μεταφράζεται πολύ ή λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπξτοι φιλοι γεια σας, εχω μια απορια η οποια με απασχολει αρκετο καιρο και μαλιστα ειχα και μια διαφωνια με ενα φιλο για το ποσο σφιγγουμε το μπλοκ πανω στην βαση του και συνεπως πανω στον επεξεργαστη για να πετυχουμε την μεγιστη δυνατη απαγωγη θερμοτητας. Και ρωτω μιας και προτιθεμαι να ανανεωσω και την θερμοαγωγιμη παστα γιαυτο και ζητω την γνωμη σας.

Ευχαριστω πολυ

βίδωσε τόσο ώστε να μην είναι χαλαρό αλλα και να μην είναι στα τέρματα. (τι σου είπα τώρα)

πρακτικά φαίνεται όταν σφίγγεις ποτε ζορίζεις την mobo, e φρόντισε να μην φτάσεις σε αυτό το σημείο.

και στην τελική πάντα μπορείς να σφύξεις λίγο παραπάνω τις βίδες, οποτε βάλτο λίγο σφιχτά και άμα χρειαστεί σφίγγεις παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.