Jump to content



μπλοκ σε HD4870 512


pug_f_e

Recommended Posts

θελω να βαλω μπλοκ στην ati saphire HD4870 512mb .

ειναι μπλοκ μονο για τον επεξεργαστη.

εξω ηξερα οτι θα χρειαστουν ψυκτρακια στις μνημες.

ομως στις 8 μνημες δεν ακουμπουσε η μανισια ψυκτρα.

Το ειδα και πριν τη βγαλω και μου εκανε εντυπωση

Αυτο σημαινει οτιο ΔΕ χρειαζεται να βαλω ψυκτρακια?

επισης παραδιπλα εχει μια ψυκτρα μαυρη.

Σε αυτη ακουμπουσε η μανισια ψυκτρα..

Σημαινει οτι καπως πρεπει να τη ψυξω παραπανω απο το να την αφησω ετσι σκετη?

image372.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

το παραδιπλα ειναι στα δεξια της εικονας που φαινεται η παραλληλογραμμη μαυρη ψυκτρα.

αυτη η ψυκτρα ειναι πανω στα Vrm.αλλα σε αυτη τη ψυκτρα ακουμπουσε η μανισια

οι ραμ ηταν χυμα.απο πανω τους δεν ειχαν τιποτα.

υπηρχε 1 ποντος κενο..:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έχουν πολύ συγκεκριμένες θερμοκρασίες λειτουργίας οι εκάστοτε μνήμες, οπότε ίσως κάποιος που έχει ήδη ψάξει να μπορούσε να βοηθήσει.

Σε αρκετές κάρτες η ψύξη των ραμ-ακίων τους αρκείται στο 'ότι αέρας περάσει-πέρασε...'

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων για να ειμαστε σιγουροι,θα βαλω ψυκτρακια στις ραμ

πιο πολυ με ενδιαφερει η vram που πριν "βοηθιοταν" απο τη μανισια ψυκτρα, ενω τωρα ειναι μονη της

ακου αν την πηρες μεταχειρα πολυ πιθανον να ειχε αλλη ψυχτρα ο αλλος επανω και μετα να την αλαξε βαζοντας λαθος παχος παντακια η δεν εβαλε καθολου!

οχι αχρησιμοποιητη ηταν..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον στη μανισια ψυκτρα πανω απο τα Vrm εβαλα ακομα μια ψυκτρ απο μι αλλη μητρικη καμμενη

image622f.jpg

και στις ραμ εβαλα ψυκτρακια, στα 6 απο τα 8 γιατι στα αλλα δε χωρουσε λογω του μπλοκ

image623.th.jpg

και απο θερμοκρασιες σε Idle ειμαστε 54 βαθμους , με 33 στο δωματιο

Link to comment
Share on other sites

Η πατέντα στα vrm είναι ολίγον fail. Δεν νομίζω να κάνει δουλειά...καλύτερα, βγάλε την μαύρη και βάλε μόνο την μεγάλη.

Στο μπλοκ υπάρχουν χαμηλά ψυκτράκια από την TT και Zalman που χωράνε κάτω από τα ρακορ.

Link to comment
Share on other sites

δεισαι σιγουρος πως δε κανει δουλεια ετσι??

το λεω γιατι τη πιανω και ειναι πολυ ζεστη..που σημαινει οτι μεταφερεται θερμοτητα..

επισης για τα ψυκτρακια 3 χιλιοστα χωρο εχω..δε νομιζω να υπαρχει κατι..

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο μπλοκ, σε 8800 βέβαια, αλλά πόσο διαφορά να έχουν στο ύψος οι πυρήνες???

Για την ψήκτρα, στην ουσία αυτό που κάνει είναι να απορροφά θερμότητα από το αντικείμενο που έρχεται σε επαφή με την βάση και να το περνάει στην ατμόσφαιρα με τα πτερύγια...

Έτσι όπως είναι, η κάτω δεν έχει αρκετό αέρα για να διώξει θερμότητα, η πάνω δεν έχει αρκετή επιφάνεια για να πάρει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.