Jump to content



Πρόβλημα με το CPU fan


Stallone

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Εχω το εξής πρόβλημα με την "μαμά" ψύκτρα του επεξεργαστή μου (Intel Core i5 750):

Ενώ ασφαλίζω τις 4 ασφάλειες (βίδες στήριξης), η ψύκτρα δεν "κουμπώνει" καλά με αποτέλεσμα να μην κάνει καλή επαφή με τον επεξεργαστή. Αυτό οφείλεται στο ότι έχουν φαγωθεί τα 4 "ποδαράκια" της ψύκτρας (από το βάλε-βγάλε) που μπαίνουν στις 4 τρύπες της μητρικής. (βλ. εικόνα παρακάτω).

Τι κάνω σ'αυτήν την περίπτωση; Μήπως ξέρει κανένας καμμιά πατέντα;

12144009.jpg

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να παρεις αλλη ψυκτρα, η coolermaster hyper plus που εχω κι εγω εχει 25 ευρω μονο και ειναι κλασεις ανωτερη απο την μαμισια

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/CoolerMaster-Hyper-212-Plus-Cpu-Cooler-RR-B10-212P-GP.htm

τωρα μπορεις να βγαλεις τα ποδαρακια της ψυκτρας και να βαλεις 4 βιδες με παξιμαδια και πλαστικες ροδελες ,αλλα ετσι θα πρεπει να βγει η μητρικη .

παντως το καλυτερο παρε αλλη ψυκτρα .μην το σκεφτεσαι

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να παρεις αλλη ψυκτρα, η coolermaster hyper plus που εχω κι εγω εχει 25 ευρω μονο και ειναι κλασεις ανωτερη απο την μαμισια

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/CoolerMaster-Hyper-212-Plus-Cpu-Cooler-RR-B10-212P-GP.htm

τωρα μπορεις να βγαλεις τα ποδαρακια της ψυκτρας και να βαλεις 4 βιδες με παξιμαδια και πλαστικες ροδελες ,αλλα ετσι θα πρεπει να βγει η μητρικη .

παντως το καλυτερο παρε αλλη ψυκτρα .μην το σκεφτεσαι

Πως την τοποθέτησες αυτή την ψύκτρα; Δεν χρειάζεται να βγει η μητρική;

Δυστυχώς δεν την έχει το ΠΛΑΙΣΙΟ. Γράφει "αναμένεται σύντομα".

Μέχρι να την φέρει και να την αγοράσω μήπως ξέρει κανένας καμμιά πατέντα έστω σαν προσωρινή λύση; :help1:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2-3 τέτοιες ψύκτρες από C2D (775 socket), έχουν τον ίδιο μηχανισμό ασφάλισης αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν 100% στο επεξεργαστή που έχεις.

Κοντά μένουμε, αν θες να σου δώσω μια κ να δοκιμάσεις...

PM me...

Link to comment
Share on other sites

Τέλικά το ΠΛΑΙΣΙΟ της Αργυρούπολης δεν έχει καμμία ψύκτρα που να ταιριάζει στο δικό μου socket (1156). Σε 15 μέρες θα φέρει.

Εγώ όμως έκανα μια πατέντα που θα αντέξει προσωρινά αυτές τις 15 μέρες.

Τύλιξα και τα 4 ποδαράκια της ψύκτρας με κλωστή ραψίματος με αποτέλεσμα αυτά να διασταλούν και να χωράνε ίσα-ίσα στις τρύπες της μητρικής. Έτσι όταν τα γύρισα (βίδωσα) και ασφάλισαν, σταθεροποίησαν την ψύκτρα πάνω στον επεξεργαστή σαν να ήταν καινούργια.

Μέ λίγα λόγια τον τζόγο από την φθορά τον κάλυψε η κλωστή.

Είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να φέρει το ΠΛΑΙΣΙΟ καινούργιες ψύκτρες. Πίστεύω να αντέξει 15-20 μέρες. Μέχρι στιγμής πάντως δουλεύει μια χαρά!

Τυχαίο; Δεν νομίζω! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ΠΛΑΙΣΙΟ έφερε μερικά κομμάτια και αγόρασα αυτή.

Αμέσως από 60 βαθμούς κατέβηκε στους 45. Ευτυχώς!

(Είχαν χαλάσει τα ποδαράκια στην παλιά μου και δεν εφάπτονταν με τον επεξεργαστή).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.