Jump to content



Kάρτα γραφικών μεταξύ 120-150 €


profitis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας!

Ψάχνω κάρτα γραφικών για να την παντρέψω με έναν core i7 860 και μητρική την Asus P7P55D-E PRO.

Εχω δύο οθόνες πάνω στο desktop μου, μία σε 1080p και η άλλη μία μικρή 17αρα. Οπότε με νοιαζει να εχει κατ' ελαχιστον μία ΗDMI για την 24αρα 1080p. Το PC θα έχει 7αρια πάνω και θα βλέπω σ' αυτο αρκετές HD ταινίες. Επειδή δεν το έχω ψάξει πολυ το θέμα, οι κάρτες γραφικών βοηθάνε στην αναπαραγωγή h264 τον επεξεργαστη; Οχι ότι ο core i7 θα έχει πρόβλημα, απλά το έχω απορία. Και αν γίνεται καλο θα είναι. Ξέρω οτι η nVidia έχει το CUDA. Η ATI έχει κάτι παρόμοιο;

Αν και θα μπουν 7αρια υπάρχει πιθανότητα να μπει μελλοντικα και linux με dual boot λόγω των αναγκών της σχολης. Βέβαια υπάρχει αλλο μηχάνημα που θα έχει αυτο το ρόλο (δυπήρηνο με 1 GB μνήμη που κάνει τις περισσότερες δουλειες) απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι η ATI απο υποστηριξη στο Linux ειναι βραστα. Εχει αλλάξει καθολου το σκηνικο;

Γενικά δεν ακούω τοσο καλά λόγια τώρα τελευταία για την nVidia, απο την άλλη προσφέρει την σίγουρη συμβατότητα με το Linux σε περίπτωση που το χρειαστω.

Απο παιχνίδια κανα Counter Strike και κανα FM παιζουμε, οπότε και τα 120€ υπερβολη είναι αλλά θέλω το μηχάνημα να μπορει να παίξει κανα πιο high end παιχνίδι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα όποτε θέλω να παίξω και κανα πιο απαιτητικό FPS.

Aκόμη ένας άλλος πολυ βασικός παράγοντας που με νοιαζει είναι η κάρτα να είναι οσο το δυνατον πιο αθόρυβη. Passive λύσεις υπάρχουν στην αγορα; Ή πλεον ερχονται με ανεμιστηρακια; Ποια τα παει καλύτερα στο τομέα του θορύβου, ATI ή nVidia;

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.