Jump to content



Caviar GP [green]: Προβλημα αναγνωρισης στα WinXP.


Korgull_x

Recommended Posts

Εχω εναν Caviar GP (green) 1Tb και εναν 640Gb [WD6400AARS].

Ανα καιρους ο δισκος σταματαει να δουλευει, κολλαει το συστημα, και μετα το hard reboot ενω το bios βλεπει το δισκο, τα windows τον χανουν τελειως και δεν εμφανιζεται καν στο disk management. Μετά από πολλά restart καποια στιγμη τον ξαναβλεπουν κανονικοτατα τα windows.

Θεμα θερμοκρασιας το βλεπω δυσκολο να ειναι καθως ειναι μπροστα το 12'' fan του tower [nzxt hush].

Μου το εκανε αρκετες φορες και συχνα ο 1ΤΒ και ετσι αντεγραψα τα περιεχομενα του στον 640Gb αλλα σημερα μου το ξανακανε και αυτος.

Υποψιν, δε χρησιμοποιώ το advanced format thingy (jumpers 7-8)

Το psu μου ειναι ενα 600αρι αλλα λειτουργουσε κ πριν με τον ιδιο αριθμο δισκων. Εχει επανω:

- 4Χ12'' fans

- Phenom x4 9650

- MSI GF9600GT512

- 1 asus dvdrw

- 1 floppy

- 3 sata2 hdd (1xWD Caviar GP[WD6400AARS], 1xSeagate, 1xWD ABYS)

H mobo ειναι η MSI k9a2neo-f

Τι μπορω να κανω; εχει κανεις καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω -εξαρχης- που οφειλεται το προβλημα που εχεις ..αλλα απο την στιγμη που πανω στο αυτοκολλητο εχει οδηγιες χρησης για τα XP ..γιατι δεν ξεκινας απο αυτο?

Noμιζω το απεφυγες κιολας.

(να βαλεις jumper 7-8 και ισως να χρειαστεις align -> http://support.wdc.com/product/downloadsw.asp?sid=123 )

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το site λεει οτι τα jumpers μπαινουν για να ενεργοποιηθει το advanced format. Οσο για το align δε καταλαβαινω σε τι χρειαζεται... Τεσπα, θα το κανω...

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε για rma θα τα φτύσει πολύ γρήγορα ....

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ σε έναν WD BLUE 500GB .. όταν του έβαζα πολλά πράγματα να κάνει εξαφανίζονταν απο τα windows ώσπου μία μέρα R.I.P

edit

ακόμα μέσα στο case είναι ( φαντάσου βαρέθηκα να τον βγάλω )

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το jumper (7&8), ετρεξα το εργαλειο και δεν τον εβλεπε.

Με τα πολλα εβαλα τα ΧΡ να τσεκαρουν για αλλαγες υλικου και ως δια μαγειας η διαχειριση δισκων ειδε ενα δισκο μη ενεργοποιημενο. οταν τον ενεργοποιησα, εδειχνε σα να μην εχει partition. μετα ξανατρεξα το align tool και μου τον εβγαλε πρασινο οτι δλδ ειναι οκ και δε θελει align.

Νομιζω οτι το align tool ειναι τελειως ασχετο μετο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο καλώδιο/άλλο sata port. Βγάλε οτιδήποτε drivers έχει να κάνει με την μητρική και παίξε λίγο με τους default των windows.

Και γω είχα κάτι αντίστοιχο, και έφταιγαν οι custom nvidia sata drivers (είχα nf chipset).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, μετα απο λιγο ψαξιμο ανακαλυψα οτι αν εχεις το jumper και κανεις νεο partition δε χρειαζεσαι align.

αν κανεις νεο partition χωρις το jumper και μετα το βαλεις δε βλεπει το partition.

Ετσι λοιπόν εβγαλα απο τον 640αρη το jumper και τον ειδε το disk management κανονικά.

Του εκανα align (Τo lele0c, παιρνει περισσότερη ωρα από format!!!), μιας και τον εδειξε το align software οτι χρειαζεται align.

Ομως εχω μια απορια. Τωρα χρειαζεται το jumper ή οχι;

Λεω να δοκιμασω το ιδιο και στον 1Tb.

-------------------------------- Επομενο επεισόδιο -----------------------------

Ο 1Tb ειτε με το jumper ειτε άνευ, δεν τον δειχνει το align software οτι χρειαζεται align.

Δοκιμασα στον 640αρη να βαλω το jumper και τον εχασε παλι. Ξαναεβγαλα το jumper και παλι δεν τον εβλεπε.

Ετσι λοιπον αποφασισα να παω αππο την ανιχνευση υλικου και να τον προσθεσω, και ως δια μαγείας ξαναεμφανίστηκε στα windoze κανονικά...

Μου φαινεται οτι τα wind0ze φταινε για καποιο λογο...

Υπομονη λεω λοιπόν μεχρι να βγει το SP1 για τα Win7 (Αλήθεια εχει κανεις καμια ιδέα για το πότε;) να γλυτώσω.

Εκτος κι αν εχει κανεις αλλος καμια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.