Jump to content



Raid 0 1.5TB


KostasNK

Recommended Posts

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου και στο Windows experience index μου βγάζει σε όλα 7,8 και 7.9 εκτός από τον δίσκο που μου βγάζει 5.9. Σκέφτομαι να κάνω ένα raid0 array που είναι για ταχύτητα αν θυμάμαι καλά....

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με raid υπάρχει κάποιο site ή κάποιες απλές οδηγίες για να γίνει χωρίς να κάνω καμιά πατάτα και χάσω τα δεδομένα μου; Επίσης οι δίσκοι πρέπει να είναι ακριβώς οι ίδιοι, ή απλά ίδιας χωριτηκότητας;

Τι αύξηση επιδόσεων να περιμένω και αξίζει να ασχοληθώ ή θα είναι τσάμπα κόπος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου και στο Windows experience index μου βγάζει σε όλα 7,8 και 7.9 εκτός από τον δίσκο που μου βγάζει 5.9. Σκέφτομαι να κάνω ένα raid0 array που είναι για ταχύτητα αν θυμάμαι καλά....

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με raid υπάρχει κάποιο site ή κάποιες απλές οδηγίες για να γίνει χωρίς να κάνω καμιά πατάτα και χάσω τα δεδομένα μου; Επίσης οι δίσκοι πρέπει να είναι ακριβώς οι ίδιοι, ή απλά ίδιας χωριτηκότητας;

Τι αύξηση επιδόσεων να περιμένω και αξίζει να ασχοληθώ ή θα είναι τσάμπα κόπος;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RYBtmVMtH1g]πάρε μια ιδέα[/ame]

Παρεπιπτώντος....έχω 2 raptores σε raid0 και 5,9 rating στα win...μην αγχωνεσαι.;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν : Seagate Barracuda 7200.11, ST31500341AS (1.5 GB).

Από ταχύτητα είμαι ικανοποιημένος, αλλά επειδή είδα το 5.9 νόμιζα τόσο καιρό ότι ήταν αργός και σκέφτηκα το raid.

Δεν υπάρχει δυνατότηα όταν φτιάχνεις το raid να μην χάνεις τα δεδομένα και απλά να μοιράζει αυτά του γραμμένου δίσκου στον άδειο που έχεις βάλει και να γλυτώσεις και τον χρόνο για backup-restore;

Link to comment
Share on other sites

για να φτιαξεις το raid κανει φορματ κ στους 2 δισκους,εχω κ γω raid 0 με 2 ρε3 αλλες φορες μου βγαζει 5.9 κ αλλες φορες 6.1 δεν παιζει ρολο αυτο μην το παιρνεις στα υποψιν κ το να κανεις raid 0 με δισκους 1.5 τερας ειναι οτι χειροτερο πιστευω ειναι καθαρα αποθηκες δεν θα κερδισεις κατι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.