Jump to content



Πρόβλημα με laptop(μάλλον δίσκος)


profitis

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την κοινότητα!

Πριν καμία 10αρια μέρες πάνω σε μία έκρηξη έφυγε μια δυνατή πάνω στο keyboard του laptop. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθωπ να απομακρύνομαι από ευαίσθητα αντικείμεν και να ξεσπάω σε κάτι πιο soft σε κάθε περίπτωση έφυγε το πλήκτρο του backspace και ο μηχανισμός με τα πιαστράκια του ξεκόλλησε.

Μετά από λίγες μέρες το έφτιαξα το πλήκτρο και δούλεψ κάποια ώρα πάνω στο laptop. Ξεκινήσαν σιγά σιγά διάφορα κολλήματα όπως να κρασάρει με πολλά προγράμματα ή αν το ζόριζα λιγάκι( ήθελα πχ msn , 5-6 word και καμία 10αρια σελόδς στον firefox. Εκεί καμία φορά κολλαγε. Σκέφτηκα κανά virus θα τσίμπησε και θα συμπεριφέρεται έτσι.

Πέρασαν 2-3 μέρες και σιγά σιγά τα προβλήματα γίνανε πιο έντονα. Άνοιγα έναν firefox ή μία εικόνα και το σύστημα κόλλαωε με τελείως. Aκολουθούσε πάντα crash με μπλε οθόνη που περιέγραφε κυρίως αδυναμία φόρτωσηδ αρχείων ή μήνυμα ότι τα windows αδυνατούν να βρουν κάποιο αρχείο συστήματος όπως κάποιο dll κτλ.Σιγά σιγά χειροτέρεψε και άλλο και πλέον 8/10 μου βγάζει operating system not found .

Επίσης έβαλα από το bios να δείχνει τα διαγνωστικά μηνύματα στο boot και στη ram βγάζει passed και συο bios shadowed. Μάλιστα κολλάει εκεί. Αν βγάλω τα ιαγνωστικε προχωράει αλλά θα κολλήσει ολπως προείπα και θα βγάλει operating system not found. Πλέον αν καταφέρει και φορτώσει τα windows θα κολλήσει και θα εμφανίζει μόνο το desktop και τ start ούτε κατα διάνοια. επίσης μία φορά έβγαλε και το

desktop μαζί με τη γραμμή του start αλλά αυτή κόλλησε αμέσως και απλά φανηκε μία μπλε γραμμή κάτω.

Προσωπικά μου φαίνεται πως μάλλον είναι χτυπημένος δίσκος με όλη αυτή την αλλόκοτη συμπεριφορά. Το laptop είναι 3,5 ετών , lg και εκτός εγγύησης.

Υπάρχει πετίπτωση με το τρόπο που έφτιαξε το πλήκτρο του backspace να χτυπήθηκε τπτ άλλο(πχ να βραχυκυκλώθηκε τπτ από μέσα αφού υπήρχαν κάτι μεταλλικοί ακροδέκτες αλλά μάλλον ήταν μόνο για τ keyboard).

Σε κάθε περίπτωση οι ******** πληρώνονται και αυτό ισχύει απόλυτα στη περίπτωση μου. Επίσης λέτε να χτύπησε κάνα bios σύμφωνα με το αρχικό μήνυμα;

Γενικά τι θα μου προτείνατε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου μάλλον από τον κραδασμό να έγινε κάτι με τι βελόνα του δίσκου και με την πάροδο των ημερών και τη συνέχιση της λειτουργίας του δίσκου να το πρόβλημα να έγινε σοβαρότερο. Δες τι μάρκα είναι ο δίσκος φόρτωσε ενα hirens και τρέξε το utility της κατασκευάστριας εταιρίας για να τσεκάρεις το δίσκο και να βεβαιωθείς εκτώς κι αν βέβαια έχεις άλλον να πετάξεις πάνω για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και βοήθεια!

Όταν λες να τρέξω ένα hirenz τι εννοείς; Ειναι κάποιο diagnostic tool;

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι βαζω μέσα το cd των xp και ούτε καν προσπαθεί να το διαβάσει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι ενα boot cd με διαγνωστικα εργαλεια μεσα αλλα αν επαθε και ζημια το drive σου θα πρεπει να βρεις την εκδοση που ειναι για usb

Αληθεια στο bios εχεις βαλει να κανει first boot from cd-rom?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Επειδή δεν ειχα πάρα πολύ χρόνο δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με το laptop. Πέρασα από το multirama που τουλάχιστον ο πρώτος έλεγχος είναι δωρεάν και έφαγα και άλλη ήττα. Το laptop δεν έδινε σήμα στην οθόνη του καθόλου!Ούτε σε εξωτερική οθόνη έδινε. Φυσικα πριν περίπου μία με δύο βδομάδες που προέκυψε το πρόβλημα, η οθόνη λειτουργούσε κανονικα. Ο τεχνικος εκεί που το έλεγξε έβγαλε μνήμη και δίσκο και συνέχιζε το ίδιο βιολί...

Μου είπε ότι για τη κάρτα γραφικών εφόσον φτιάχνεται (Σε ηλεκτρονικό) μπορει να φτάσει μέχρι 150 με 160 ευρώ. Νομίζω οτι δεν τα αξιζει...Μια και καλή σε λίγο καιρο να πάω για καινούργιο. Αν ειναι μητρική πάμε στα 400 που εκει το laptop πετιέται...

Πως γίνεται απ' εκεί που ήταν νεκρός ο σκληρός ξαφνικά να πεθάνει ΚΑΙ η κάρτα γραφικών και να μην δείνει σημα στην οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.