Jump to content



Ποιό fan?


alexkhr

Recommended Posts

Στο κουτί μου cosmos s έχω τοποθετήσει 5 ανεμιστήρες Silverstone SUSCOOL 121 (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0333159&catid=021100). 3 στην οροφή να βγάζουν, ένα κάτω να βάζει και έναν ακόμα πίσω να βγάζει και αυτός. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον κάτω και τον πίσω με κάτι ποιο δυνατό καθώς έχω την αίσθηση ότι θα βοηθούσε στο airflow του κουτιού. Η ψύχτρα μου είναι μια Noctua NH-D14.

Είμαι ανάμεσα στους παρακάτω.

Be Quiet! Silent Wings USC 120mm: http://www.eworld.com.gr/front/details/609

Νoiseblocker NB-BlackSilent PRO PL-2: http://www.eworld.com.gr/front/details/685

SilverStone SST-FM123 : http://www.multirama.gr/products/product?pid=0392585&catid=021100

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω το χέρι μου πάνω στην οροφή αισθάνομαι αέρα να βγαίνει. Δεν ισχύει όμως το ίδιο και για τον κάτω και πίσω ανεμιστήρα. Φοβάμαι μήπως ο πίσω δεν μπορεί να βγάλει το ζεστό αέρα αρκετά γρήγορα και εγκλωβίζεται μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω το χέρι μου πάνω στην οροφή αισθάνομαι αέρα να βγαίνει. Δεν ισχύει όμως το ίδιο και για τον κάτω και πίσω ανεμιστήρα. Φοβάμαι μήπως ο πίσω δεν μπορεί να βγάλει το ζεστό αέρα αρκετά γρήγορα και εγκλωβίζεται μέσα.

Εγω δοκιμασα στον πισω και τους πανω πριν βαλω την υδροψυξη και με δυνατους αλλα και με χαμηλοστροφους ανεμηστηρες η διαφορα στο εσωτερικο του κουτιου δεν ηταν καν αισθητη η διαφορα απο τους απλους coolermaster με τα led των 5 ευρω στους δελτα ηταν max 2 βαθμοι επομενως κατα την γνωμη μου δεν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Για τόσο μικρές διαφορές όντως δεν αξίζει. Γενικά μιλώντας όμως απο τους παραπάνω ανεμιστήρες ποιός είναι ο αποδοτικότρος σε συνάρτηση πάντα με το θόρυβο? Αξιζει τα 4επιπλέον ευρώ ο bequiet?

Link to comment
Share on other sites

Για τόσο μικρές διαφορές όντως δεν αξίζει. Γενικά μιλώντας όμως απο τους παραπάνω ανεμιστήρες ποιός είναι ο αποδοτικότρος σε συνάρτηση πάντα με το θόρυβο? Αξιζει τα 4επιπλέον ευρώ ο bequiet?

Aπο αυτους που διχνεις εχω 3 noiseblocker PL2 πανω στο ψυγειο μου και εινια αθορυβοι και εχω μεινει ευχαριστημενος απο την αγορα τους , τωρα για τους αλλους 2 δεν τους εχω δουλεψει για να ξερω , οταν λες αποδοτικοτερος πιστευω να εννοεις να εχει τη μεγαλυτερη ροη αερα σε σχεση με το θορυβο που παραγει (CFM/db) ?

Βασικα πρεπει να βαλεις πιο πολυ αερα στο κουτι σου.

Αν καταλαβα καλα βαζει μονο ενας και βγαζουν οι 4?

και εγω αυτο βλεπω

Εγω θα του προτεινα να δει αν μπορει να βαλει μπροστα στις 5.25 θεσεις και ενα 12αρι ανεμηστηρα καπως ωστε να μπαινει περισοτερος αερας στο κουτι

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να βαλεις πιο πολυ αερα στο κουτι σου.

Αν καταλαβα καλα βαζει μονο ενας και βγαζουν οι 4?

Ναι, έτσι είναι. Θα δοκιμάσω να προσθέσω έναν ακόμα μπροστά να βάζει αέρα.

Κάποια στιγμή άλλαξα τους 3 πάνω ανεμιστήρες να βάζουν αέρα αλλά δεν είδα καμία αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι. Θα δοκιμάσω να προσθέσω έναν ακόμα μπροστά να βάζει αέρα.

Κάποια στιγμή άλλαξα τους 3 πάνω ανεμιστήρες να βάζουν αέρα αλλά δεν είδα καμία αλλαγή.

Εγω για να μην σε μπερδεψω κιολας γιατι καθε κουτι συμπεριφερετε και διαφορετικα η δοκιμες εγιναν στο haf 932, Στο Haf Πριν βαλω την υδροψυξη δοκιμασα πανω και στο πλαινο καπακι να βγαλω τους 23αριδες και να βαλω 12αρηδες(4 στο πλαινο 3 πανω) αλλα και παλι η διαφορα δεν αξιζε τα ~ 50 ευρω που εδωσα για ανεμηστηρες

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα λεφτά φίλε αλλά άμα σου χει μπει στο μυαλό και θες να τα σκάσεις προτίμησε τα bequiet silent wings. Είμαι κάτοχος και μπορώ να στα προτείνω σαν ότι πιο αθόρυβο υπάρχει αυτή τη στιγμή στις 1500 στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα λεφτά φίλε αλλά άμα σου χει μπει στο μυαλό και θες να τα σκάσεις προτίμησε τα bequiet silent wings. Είμαι κάτοχος και μπορώ να στα προτείνω σαν ότι πιο αθόρυβο υπάρχει αυτή τη στιγμή στις 1500 στροφές.

Για μενα καλυτερα να μην δωσει καθολου λεφτα και να τα κρατησει για κατι αλλο και οι noiseblocker αν και στις 1400 στροφες εγω δεν μπορω να καταλαβω οτι δουλευουν και εχω 3 διπλα στο αυτι μου ολη μερα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.