Jump to content



Corsair AX-1200 & Msi Bing Bang X-Power


PREDATOR 15

Recommended Posts

Πρόσφατα αντιμετώπισα ασυμβατότητα μεταξύ του Psu Corsair HX-1000 και της μητρικής Msi Bing Bang X-Power και αναγκαστικά άλλαξα το τροφοδοτικό και παρήγγειλα το Corsair AX-1200, όμως δεν θα ήθελα να αντιμετωπίσω πάλι ασυμβατότητα και να πάω πάλι σε αλλαγή συν ότι γουστάρω πολύ και το τροφοδοτικό !!!

Ψάχνοντας στα διάφορα forum δεν βρίσκω τίποτα περί ασυμβατότητας μεταξύ Corsair AX-1200 και Msi Bing Bang X-Power.

Ξέρεις κανείς τίποτα για το θέμα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα ασυμβατότητας με το AX-1200 και την X-Power .

Την μόνη ασυμβατότητα στο X58 που θυμάμαι ήταν με τις πρώτες παρτίδες των Classified και κάποια Enermax psus .

Link to comment
Share on other sites

ποια ηταν η ασυμβατοτητα του παλιου τροφοδοτικου με την μητρικη?

Καλημέρα,

Ενώ έδειχνε ότι έπαιρνε ρεύμα(άναβαν κάποιες ενδείξεις όπως το OC GENIE) δεν δούλευε η μητρική, τσεκαρισμένο και από φίλο μου που έχει εργαστήριο και από το μαγαζί που το αγόρασα όπου και μου το άλλαξαν. Το HX-1000 εντελώς αδούλευτο έπαιζε με άλλη μητρική (Rampage III) και επίσης η Msi άναβε κανονικά με τροφοδοτικο 450W της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

πολύ παράξενο αυτό. Παλιά σε κάποιες EVGA υπήρχε πρόβλημα με τα Enermax PSUs αλλά για corsair/MSI mains πρώτη φορά ακούω κάτι παρόμοιο.

Λόγω του ότι είσαι μάλλον ο πιο έγκυρος και ειδικός επί του θέματος σε παρακαλώ αν πάρει το μάτι σου τίποτα όπως ψάχνεις γενικότερα στα forum ενημέρωσε με, γιατί το RMA του HX-100 το πήρα με αίμα και δεν θέλω να μπω 2η φορά σε αυτήν τη διαδικασία.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι είσαι μάλλον ο πιο έγκυρος και ειδικός επί του θέματος σε παρακαλώ αν πάρει το μάτι σου τίποτα όπως ψάχνεις γενικότερα στα forum ενημέρωσε με, γιατί το RMA του HX-100 το πήρα με αίμα και δεν θέλω να μπω 2η φορά σε αυτήν τη διαδικασία.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων !

Για πες ακριβώς το μοντέλο και revision της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Στο HX1000 τσέκαρες τον ATX connector αν είχε loose pins και συγκεκριμένα το pin του πράσινου καλωδίου το οποίο εκκινεί την μητρική; Η CWT (ΟΕΜ του HX) το συνήθιζε σε μερικά PSUs να έχει loose pins στον ATX connector.

Link to comment
Share on other sites

χμ.. Δεν το βάλατε κατά τύχη πάνω σε ένα μαραφέτι από αυτά που μετράν όλες τις τάσεις του PSU για να δείτε τι παίζει με αυτές καθώς και την υστέρηση του Power good Signal. Από εκεί κάτι θα βλέπαμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

χμ.. Δεν το βάλατε κατά τύχη πάνω σε ένα μαραφέτι από αυτά που μετράν όλες τις τάσεις του PSU για να δείτε τι παίζει με αυτές καθώς και την υστέρηση του Power good Signal. Από εκεί κάτι θα βλέπαμε παραπάνω.

Στο εργαστήριο του φίλου μου που πήγα για να στήσω το σύστημα είχε το ίδιο PSU tester με αυτό που βλέπω στα video σου και οι μετρήσεις του ήταν τέλειες....περίεργα πράγματα, και στο κατάστημα που τελικά μετά βίας το επέστρεψα μου είπαν ότι είναι γνωστό στα forum??? για την ασυμβατότητα των 2 components.

Link to comment
Share on other sites

το PG signal πόσα ms ήταν;

Δεν μπορώ να θυμηθώ μετρήσεις ούτε είμαι και τόσο σχετικός (ακόμα :red:) ο μόνος αριθμός που θυμάμαι είναι ο πρώτος που ήταν 5.1 ή 5.2.

Πάντως ο φίλος μου είναι σχετικός γιατί ένα ultra X4 1000W (που αν θυμάσαι σε είχα ρωτήσει και με p.m πως μπορώ να το δοκιμάσω εκτός mobo αν λειτουργεί) που το έβαλαν πάνω στον μετρητή και είδε τα νούμερα μου είπε ότι στο άμεσο μέλλον θα καεί και μόλις χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσουμε ως εναλλακτικό του HX-1000 έβγαλε καπνούς !

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν αυτοί οι μετρητές δεν είναι ακριβείας όσον αφορά τις τάσεις αλλά το PG signal που δείχνουν είναι λίγο πολύ σωστό. Αν αυτό ήταν μεγαλύτερο των 500ms τότε πολύ πιθανόν αυτό ήταν η αιτία του κακού.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν αυτοί οι μετρητές δεν είναι ακριβείας όσον αφορά τις τάσεις αλλά το PG signal που δείχνουν είναι λίγο πολύ σωστό. Αν αυτό ήταν μεγαλύτερο των 500ms τότε πολύ πιθανόν αυτό ήταν η αιτία του κακού.

Ας ελπίσουμε ότι με το καινούργιο τροφοδοτικό θα πάνε όλα καλά......

Ευχαριστώ crmaris για τον χρόνο σου:hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.