Jump to content



Προβληματα μετα και απο φορματ...


Dant3

Recommended Posts

Καλησπερα...

καποια απο αυτα τα προβληματα τα ειχα κανει και πιο παλια θεμα αλλα μιας και δεν ειχα βρει και τοτε λυση ειπα να τα μαζεψω ολα μαζι.

Το πισι αποτελειται απο phenom 9850, asus m3a79-t deluxe,sapphire 4870,4x1gb geil ddr800,seagate 7200.11 320gb,western digital black 500gb,chieftec 850 watt και windows 7 ultimate 64bit.

εχω 3 προβληματα:

1)οταν μεταφερω απο τον πρωτο σκληρο στον δευτερο(ο πρωτος εχει και το λειτουργικο) οι ταχυτητες ειναι ιλιγγιωδεις του επιπεδου των 7ΜΒ/δευτ ενω παραλληλα κολλανε και τα παντα αν παω να κανω κατι.απο τον 2ο στον πρωτο την παλευει με 40ΜΒ/δευτ περιπου που ειναι καλο νομιζω αν και θα μπορουσε και καλυτερα...

2)σε ακυρες στιγμες τρωει ακυρα η καρτα δικτυου(της μητρικης) και πεταει θαυμαστικο εκει που λεει το δικτυο στα 7 και με μια επανεκκινηση ειναι ολα οκ.αν κανω επιλυση προβληματων λεει να κανω επανεκκινηση του προσαρμογεα δικτυου αλλα δεν μπορει να κανει.

3)πολλες φορες οταν εκτυπωνω κολλαει η εκτυπωση και σταματει στη μεση της σελιδας πχ μετα πρεπει να κανω αντιμετωπιση προβληματων οπου κολλαει και αυτη οταν παει να κανει επανεκκινηση της ουρας εκτυπωτη και πρεπει να κλεισω τον υπολογιστη αλλα οταν παω να το κανω κολλαει στον τερματισμο και πρεπει να κανω ρεσετ.μετα παλι αντιπετωπιση οπου και τελικα λυνεται το προβλημα...

τελος μου ειχαν χαλαει οι μπροστινες usb του κουτιου και συνδεσα του front panel οι οποιες παλι δεν δουλευουν!αλλαξα και την υποδοχη στη μητρικη,γιατι εχει 2 η asus αλλα παλι τιποτα.το πανελακι ειναι αυτο

http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=product/product.detail.tpl&no=181&type=Fans&type_sub=Fan%20Controller&model=AK-FC-06BK

το καλωδιο που εχει ειναι περιεργο και πρεπει να συνδεσεις ενα ενα τα πιν αλλα πιστευω τα εχω συνδεσει σωστα.

επισης οσων αφορα τα 3 πρωτα προβληματα ,εκανα φορματ και ξαναεμφανιστηκαν αμεσως!ενω αυτο με τον εκτυπωτη το ειχα και στα σvista και το εκανε και με αλλους 2 εκτυπωτες.

να δοκιμασω μηπως αλλη εκδοση των 7?γιατι ειναι μεν κατεβασμενα αυτα που εχω αλλα βαζω αγορασμενο κωδικο(δεν ειχα cdακι των 7 απλα)...

την βοηθεια σας γιατι για να μεταφερω αρχειο των 10 γιγα θελω 2 ωρες,για να εκτυπωσω εργασια κανω την προσευχη μου να μην κολλησει,ενω αν αφησω κανα τορρεντ γυρναω σπιτι βλεπω να εχει κολλησει η καρτα δικτυου και να μην εχει κατεβασει τιποτα και τελος για να βαλω το στικακι πρεπει να χωθω πισω απο το κουτι...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μόνο οι δοκιμές θα σου δώσουν απάντηση. Πρώτος ο seagate και δεύτερος ο WD; Τους έχεις χωρισμένους σε partition; Αντιγραφή από partition σε partition τα ίδια; Δοκίμασες να βάλεις λειτουργικό στον άλλο μήπως ο πρώτος παίρνει το δρόμο χωρίς γυρισμό; Με την κάρτα δικτύου χρησιμοποιείς drivers των Windows 7 ή της Asus; Έχω δει σε PC με driver από το Windows update μετά απο την εκκίνηση να βγαίνει το θαυμαστικό και να θέλει επιδιόρθωση (Δεν είναι ίδιο πρόβλημα με το δικό σου).

Αν μπορέσεις να δοκιμάσεις και με άλλο δισκάκι με Windows;

Τέλος αν λειτουργούν κανονικά οι πίσω USB τότε μάλλον δεν σύνδεσες σωστά τις USB του πανελ. Εκτός αν έχεις από το BIOS απενεργοποιήσει κάποιες USB (αν γίνεται στην δική σου μητρική) και τυχαίνει να το συνδέεις σε αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα με τους σκληρους το εχω καιρο τους ειχα αλλαξει με εγγυηση και τους 2 καθως ο ενας στα bench εβγαζε χωμα νουμερα.οχι δεν τους εχω partitions....

στην καρτα δικτυου βαζω της asus απο το site drivers.

θα δοκιμασω με αλλα windows μπας και φταιει η εκδοση...

μπορει να οφειλονται ολα αυτα σε θεμα hardware?γιατι ειναι ολα πολυ κουλα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα με τους σκληρους το εχω καιρο τους ειχα αλλαξει με εγγυηση και τους 2 καθως ο ενας στα bench εβγαζε χωμα νουμερα.οχι δεν τους εχω partitions....

στην καρτα δικτυου βαζω της asus απο το site drivers.

θα δοκιμασω με αλλα windows μπας και φταιει η εκδοση...

μπορει να οφειλονται ολα αυτα σε θεμα hardware?γιατι ειναι ολα πολυ κουλα...

Αν έχεις δοκιμάσει με διαφορετικά λειτουργικά (άρα και φρέσκιες εγκαταστάσεις), σε διαφορετικούς δίσκους και με διαφορετικούς drivers (ακόμα και ξανακατεβασμένους για την περίπτωση σφάλματος από το download) και επιμένουν τα προβλήματα με την μεταφορά δεδομένων και την κάρτα δυκτίου. Τότε θα πρέπει να έχει πρόβλημα η μητρική. Αν έχεις εγγύηση ίσως θα έπρεπε να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω οτι τα ειχα και με την παλια μητρικη(κυριως το θεμα με την αργη μεταφορα,με μια Μ3Α32 MVP)και την εκανα ρμα για αυτο το λογο ,θα με πιστεψεις?:hehe:

δηλαδη με ρμα εχω αλλαξει και τους 2 σκληρους(γιατι ο ενας τα εφτυνε απο τους παλιους) και μητρικη και ειχα αλλαξει και τα καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

Τον δευτερο σκληρο παντως τον ειχα παει σε ενος φιλου μου και δοκιμασαμε μεταφορες και ηταν ολα οκ.τωρα μας μενει η μητρικη η ο πρωτος...απο ρυθμισεις στα bios πως να τα εχω?μην εχω κανει καμια βλακεια εκει...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και τον δεύτερο στου φίλου σου με τα δικά σου καλώδια αν γίνεται. Αν μπορείς να δοκιμάσεις στην δική σου μητρική άλλο δίσκο. Υπάρχουν κάποια προγράμματα που ελέγχουν την κατάσταση του δίσκου, δεν τα γνωρίζω όμως.

Στο BIOS εγώ (δεν είμαι και ειδικός) δεν γνωρίζω κάποια ρύθμιση που να επηρεάζει την μεταφορά δεδομένων από τον Α στον Β και όχι από τον Β στον Α. Αν θες ακόμα δοκίμασε σε άλλες θύρες SATA στην μητρική σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.