Jump to content



Ageia physx and SLI


vagos2221416003330

Recommended Posts

Παιδιά θέλω λίγη βοήθεια εδώ...

Έχω ένα laptopάκι με 2χ8800GTX σε sli mode...Καλά μέχρι εδώ..Το laptopάκι όμως έχει πάνω και μία κάρτα για physx ξεχωριστή...σαν τις πρώτες που είχαν βγεί της ageia physx card's...

Με κάτι παλιούς drivers πιο παλιά η κάρτα αυτή δούλευε...Τώρα με τους νέους physx και forceware drivers η κάρτα υπάρχει..την βλέπει το σύστημα κανονικά..Αλλά δεν την αξιοποιεί...

Στην επιλογή για το ποιος θα κάνει τα physx στο panel της nvidia μου έχει cpu, 8800gtx(1) και 8800gtx(2).(η 1η κάρτα δίνει εικόνα στην οθόνη και έβαλα την 2η να πάρει πάνω της τα physx γιατί ο cpu και χωρίς physx τερματίζει ώρες ώρες στα games...ελπίζω να είναι καλύτερα έτσι..)

Το προβλημά μου είναι...Πως θα γίνει να πάρει η ξεχωριστή κάρτα τα physx πάνω της και ο cpu και οι 2 8800 να μην ασχολούνται με τον physx...

Υπάρχει κάποιος driver ή κάποια ρύθμιση να γίνει αυτό?Υπάρχει κάποιο mod ή κάτι??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω λίγη βοήθεια εδώ...

Έχω ένα laptopάκι με 2χ8800GTX σε sli mode...Καλά μέχρι εδώ..Το laptopάκι όμως έχει πάνω και μία κάρτα για physx ξεχωριστή...σαν τις πρώτες που είχαν βγεί της ageia physx card's...

Με κάτι παλιούς drivers πιο παλιά η κάρτα αυτή δούλευε...Τώρα με τους νέους physx και forceware drivers η κάρτα υπάρχει..την βλέπει το σύστημα κανονικά..Αλλά δεν την αξιοποιεί...

Στην επιλογή για το ποιος θα κάνει τα physx στο panel της nvidia μου έχει cpu, 8800gtx(1) και 8800gtx(2).(η 1η κάρτα δίνει εικόνα στην οθόνη και έβαλα την 2η να πάρει πάνω της τα physx γιατί ο cpu και χωρίς physx τερματίζει ώρες ώρες στα games...ελπίζω να είναι καλύτερα έτσι..)

Το προβλημά μου είναι...Πως θα γίνει να πάρει η ξεχωριστή κάρτα τα physx πάνω της και ο cpu και οι 2 8800 να μην ασχολούνται με τον physx...

Υπάρχει κάποιος driver ή κάποια ρύθμιση να γίνει αυτό?Υπάρχει κάποιο mod ή κάτι??

αυτο γινοταν καποτε στο παρελθον...τωρα ειτε απο πλευρα οδηγων ή νεου physx software, ειναι αδυνατον...γιατι πλεον ειτε απο την πλευρα των παιχνιδιων ειτε απο την πλευρα των νεων forceware, θα σου εγκαθισταται το τελευταιο physx το οποιο απορριπτει/απενεργοποιει την χρηση ageia ppu...

Link to comment
Share on other sites

Τι μ@λ.... ειναι αυτή ????Αφού η κάρτα υπάρχει που υπάρχει μέσα στο laptop γιατί να επιβαρύνω την μία vga μου???Με τίποτα δλδ δεν γίνεται?Αν περάσω κάποιον παλιό driver που να την αξιοποιεί θα χάσω πολλά fps σε games??Τι να κάνω?

Δεν θέλω να την έχω μέσα να κάθεται την κάρτα...Το θεωρώ μ....

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το ποσο παλιος θα ειναι. Αν ειναι του 2009 πχ οχι δεν θα χασεις, οι 8800 εχουν φτασει στο peak των επιδοσεων τους εδω και πολυ καιρο.

Παντως τρελη βλακεια αυτο με την Ageia. Βεβαια η Nvidia εχει θεσει ενα οριο στους minimum shaders+μνημη που πρεπει να εχει η καρτα για να τρεχει PhysX. Νομιζω εινα 32 Cores + 256MB, μηπως η καρτα της Ageia χανει σε 1 απο τα δυο (ή και στα δυο)?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ιδέα για αυτό που λες..αμα χάνει σε κάποιο από τα 2...δεν το ήξερα αυτό...Απλά το θεωρώ χαζό να έχω κάρτα για physx και να βάζω την vga να κάνει την δουλειά...Τεσπα...

Αν υπήρχε κανα κολπάκι να την κάναμε να δουλεύωει θα ήταν σούπερ..

Αν όχι θα προσπαθίσω να συμβιβαστώ...:upside:

Link to comment
Share on other sites

Καποιο της Αlienware λογικα (σιγουρα ειχε βγαλει με 2x8800GTX)

Το έψαξα και βρήκα ότι είχε βγάλει πράγματι το XPS M1730 extreme με τέτοια χαρακτηριστικά...

Σόρρυ για την off topic παρένθεση, συνεχίστε!

Link to comment
Share on other sites

sorry που άργησα να απαντήσω αλλά είχα βγεί έξω...

Ναι το xps M1730 είναι με τον χ7900 cpu , με 2χ8800gtx και κάρτα physx,17αρα full hd και τα ρέστα...

Το θέμα μου είναι ότι η pshyx card μου βγήκε άχρηστη....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.