Jump to content



Sapphire 9600 Pro (Fireblade) ---> 9600XT flash?


XEI\IiTeMeI\IOs

Recommended Posts

Γεια σε ολους. Ωραιο φορουμ.:)

Εχω μια 9600 Pro της Sapphire Fireblade εκδοση (υποτιθεται οτι κανει καλυτερο overclock οσον αφορα τη μνημη).

Την εχω μονιμα 555/725 και αναρωτιεμαι αν εχει δοκιμασει κανεις το βιος απο την ΧΤ και ποιο ηταν το αποτελεσμα.

Το βιος που εχει η καρτα αυτη τη στιγμη ειναι κλειδωμενο. Οταν προσπαθησα να κανω flash με ενα βιος απο την Sapphire 9600XT (same ram, pcb etc) μου εβγαλε ενα error οτι δεν ταιριαζει το Rom type or size και με ρωτησε αν ηθελα να το κανω force fllash(flashrom -f -p για οσους γνωριζουν). Αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να το κανω update η οτι πρεπει να το κανω force?

Εχω κανει flash (και vmods ktl) πολλες φορες αλλα πρωτη φορα μου τυχαινει κλειδωμενο βιος:unsure:

Αν γνωριζετε κατι σχετικο με το θεμα, παρακαλω απαντηστe :bigsmile:

Ευχαριστω:worship:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις κάρτες της ATi είναι κλειδωμένο για ασφάλεια από τους ιούς κτλ.

Στην συγκεκριμένη, δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι δεν έχει το PCB της ΧΤ, δηλαδή λείπει ο temp sensor και το chip του overdrive. Οπότε η κάρτα θα 'τρελαθεί' αν της βάλεις το BIOS της XT. Από την άλλη μεριά, τα BIOS δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το overclocking της συγκεκριμένης κάρτας. Δεν θα κερδίσεις ούτε 1MHz.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το ΧΤ και δουλευει κανονικα. Η μνημη πηγε μεχρι 382 χωρις προβλημα (με το 9600pro bios πηγαινε μεχρι 370-372). Ο πυρηνας το ιδιο με πριν (αναμενομενο). Anyway, εκανα edit το νορμαλ βιος σε 500/350 και θα το αφησω εκει, ετσι για ασφαλεια...φοιτητης ειμαι, αν καψω και αυτη, τοτε...:eek: .

Ευχαριστω για τη βοηθεια:jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.