Jump to content



Πώς μπορώ να φορμάρω ή να επαναφέρω τον δίσκο μου?


stelar1

Recommended Posts

Το καινούριο partition table προέκυψε μόνο μετά την καινούρια προσπάθεια με το cd εγκατάστασης των win xp, μετά το dd. Αυτό το έτρεξα στο hda, ακριβώς όπως έγραψα παραπάνω και όπως μου είχες προτήνει.

Συμφωνώ πως μάλλον κάτι περίεργο πλέον παίζει με το δίσκο μου, ή δεν ξέρω μήπως πρέπει να δουλέψω με άλλο live cd...

Το badblocks τρέχει από χθες το μεσημέρι και δεν έχει τελειώσει ... Το διέκοψα πριν λίγο the hard way πάλι και το -l δεν δείχνει διαφορά στο partition table που προέκυψε με το cd των xp. :wall:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έδειξε ποτέ %

Απλά άρχησε να δουλεύει ο σκληρός (το φωτάκι δεν έσβηνε) και ο κέρσορας δεν άλλαξε γραμμή...

Φαντάστηκα πως θα έδειχνε παρακάτω πρόοδο, ή πως όταν τέλειωνε σε κάποια ώρα, θα με ειδοποιούσε αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν συνέβη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ultimatebootcd.com/

κατεβαζεις το iso το περνας σε ενα cd

κανεις boot απο αυτο

στο boot screen

διαλεγεις το HDD

μετα Hard Disk Diagnosis

δοκιμασε να τρέξεις το Drive Fitness Test που υποστηριζει hitachi

επισης δουλεια μπορει να κανουν και τα

ATA Diagnostic Tool V7.0

HDAT2

MHDD32 V4.6

και στο τελος το ViVARD

αν υπαρχουν bad sectors θα τα βρει και σε ποιο σημειο του δισκου (χ%)

:rubik:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ.

Δυστυχώς από τη μια ήμουν εκτός για δουλειά και από την άλλη μου κάηκε το μοντεμ στο σπίτι οπότε δεν είχα την ευκαιρία ούτε να μπω στο φόρουμ ούτε να ασχοληθώ μέχρι τώρα με αυτό....

από Τετάρτη που θα έχω χρόνο πάλι θα επανεκινήσω προσπάθειες και ελπίζω να έχω κάτι καλό να σας αναφέρω

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχήν ευχαριστώ τον eleozz για την χρήσιμη συμβουλή του, όπως και τον backgman και όποιον άλλον ασχολήθηκε μαζί μου.

Λοιπόν, αυτές τις ημέρες που είχα το χρόνο, και μετά από πολλές αναποδιές, έβαλα το UBCD και ξεκίνησα να κάνω έλεγχο του δίσκου.

Για αρχή με το drive fitness test που είναι για hitachi και σε λίγη ώρα μου είπε πως ο δίσκος έχει πρόβλημα. Μου πρότηνε κάποιες ενέργειες εκ των οποίων η μία ήταν να σβήσω το δίσκο. Το επιχείρησα λοιπόν αλλά η ενέργεια απέτυχε. Επιχείρησα να σβήσω και το MBR αλλά και πάλι δεν. Ο κωδικός ηταν:

Erase Disk

Erase MBR

Failure Code: 0x75 - defective device. component failure

Technical result code (TRC) 75754910

Αφού επιχείρησα με τη σειρά με διάφορα άλλα εργαλεία του UBCD, το έβαλα από χθες να κανει erase με το vivard, αν δεν κάνω λάθος, που κάνει διεξοδική δουλειά sector by sector. Από ότι βλέπω θα πάρει αρκετές ημέρες για να ολοκληρώσει, αν για κάποιον λόγο δεν διακόψει ή βρει πρόβλημα.

Αυτοί λοιπόν που είχαν στοιχηματίσει για πρόβλημα του δίσκου, κερδίζουν :dance3::magic::T:

Τώρα το θέμα είναι αν διορθώνεται ή όχι!!! Any bets????:shout::wall::triniti:

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι μεσα σε εγγύηση εγω θα τον πήγαινα για αλλαγη με την μια:T:

μιας και δεν υπαρχουν αρχεια για backup

αν δεν ειναι μεσα σε εγγύηση δωσε μια ευκαιρια στο ViVARD

αλλα αν δεις οτι δεν τα καταφερνει καλυτερα να παρεις εναν καινουριο δισκο

(αν τα bad sectors ειναι στο software ισος διορθωθούν (μου εχει τυχη σε hdd απο laptop)

αν ειναι στο hardware τοτε κλαφτονε τον σκληρο)

επισης αν δεις οτι τα bad sectors ειναι προς το τελος του δισκου

καντον format στο 70-80% της χωρητικοτητας του

και ισως να λειτουργήσει χωρις προβληματα:T:

edit

αν πας τον δισκο για αλλαγη σε καποιο καταστημα διεγραψε τον τελιος ωστε να μην υπαρχουν τα παλια σου αρχεια - passwords etc etc

εκτος απο το cd που εχεις στα χερια σου (που μπορει να το κανει αυτο)

υπαρχει και αυτο http://www.dban.org/ που γραφει ολο μηδενικα στο δισκο

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή με το drive fitness test που είναι για hitachi και σε λίγη ώρα μου είπε πως ο δίσκος έχει πρόβλημα. Μου πρότηνε κάποιες ενέργειες εκ των οποίων η μία ήταν να σβήσω το δίσκο. Το επιχείρησα λοιπόν αλλά η ενέργεια απέτυχε. Επιχείρησα να σβήσω και το MBR αλλά και πάλι δεν. Ο κωδικός ηταν:

Erase Disk

Erase MBR

Failure Code: 0x75 - defective device. component failure

Technical result code (TRC) 75754910

Φίλε αφού το εργαλείο της HITACHI έκανε διάγνωση ότι ο δίσκος είναι ελλατωματικός. Τι παιδεύεσαι ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Eleozz, έχω αφήσει το Vivard και δουλεύει πάνω στο σκληρό από προχθες. Το πρόβλημα είναι πως πάει με εξαιρετικά αργό ρυθμό και θα πάρει πολλέεεεεεεεεες μερες όπως βλέπω. Για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω να το αφήνω να ολοκληρώσει καθώς είναι ακόμα στο σεκτορ 126108 από 78140159 και είναι κιολας 2 ημέρες.

Εγγύηση για το σκληρό βεβαίως δεν παίζει. Αν δεν επιτύχω στις προσπάθειές μου θα πάρω άλλον.

Απλά θα ήθελα να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου (και να μάθω και δυο πράγματα) πριν κινηθώ για αγορά άλλου μεταχειρισμένου δίσκου, που πιθανόν να τα τινάξει ώσπου να πω "άλλαξα", ή για αγορά καινούριου που τους πουλάνε σε τιμές προϊόντος "βιολογικής καλλιέργιας"!!

Σε ευχαριστώ και για την συμβουλή για το φορματ. Έξυπνο κόλπο :T:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή με το drive fitness test που είναι για hitachi και σε λίγη ώρα μου είπε πως ο δίσκος έχει πρόβλημα. Μου πρότηνε κάποιες ενέργειες εκ των οποίων η μία ήταν να σβήσω το δίσκο. Το επιχείρησα λοιπόν αλλά η ενέργεια απέτυχε. Επιχείρησα να σβήσω και το MBR αλλά και πάλι δεν. Ο κωδικός ηταν:

Erase Disk

Erase MBR

Failure Code: 0x75 - defective device. component failure

Technical result code (TRC) 75754910

Φίλε αφού το εργαλείο της HITACHI έκανε διάγνωση ότι ο δίσκος είναι ελλατωματικός. Τι παιδεύεσαι ακόμη?

Ο λόγος που παιδεύομαι (εντάξει δεν είναι πως δεν κοιμάμαι κιόλας :p ) είναι αυτός που ανέφερε ο eleozz, αν είναι στο software του σκληρού υπάρχει πιθανότητα να διορθωθεί. Από την άλλη μόλις βρω κάποιον δίσκο σε καλή τιμή θα τον πάρω.

:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα bad-sector είναι περιοχές (sectors) στο δίσκο που δε μπορούν να διαβαστούν/γραφτούν.

Το software του δίσκου έχει τη δυνατότητα με τη τεχνολογία SMART να κάνει reallocate μερικούς bad-sectors

που βρίσκει. Με κάποιο προγραμματάκι μπορείς να διαβάσεις τα στοιχεία του SMART για να δεις πόσσους

sectors έχει μαρκάρει bad-sectors και έχει κάνει reallocation. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα

σαν το spinrite για να μπορέσεις να μαρκάρεις και να απομονώσεις περισσότερους bad-sectors, μειώνοντας

έτσι τη χωρητηκότητα του δίσκου.

Απο τη στιγμή που κανένα πρόγραμμα (απο αυτά που δοκίμασες) δε μπορεί να γράψει στο σκληρό, υποψιάζομαι

οτι το πρόβλημά σου δεν είναι μόνο οι bad-sectors. Το να γράψεις ένα δίσκο 40GB με μηδενικά παίρνει σίγουρα

κάποιες ώρες αλλα σίγουρα όχι μέρες. Υπάρχουν προγραμματάκια όπως το MHDD και το victoria με

τα οποία μπορείς να τρέχεις low-level ATA commands για να δεις τι γίνεται με το δίσκο.

Το πιο πιθανό για μένα είναι να έχεις πρόβλημα με τη κεφαλή (συνήθως χαλάει ο amplifier) και γι' αυτό δε μπορείς

να γράψεις στο δίσκο. Δοκίμασε τα MHDD και Victoria σαν τελευταία λύση, αν και αυτά δε μπορούν να κάνου τίποτα

τότε δε μπορεις να κάνεις κάτι άλλο με software και PC.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με το ViVARD και μετά από 2η προσπάθεια προέκυψε πως υπάρχουν badsectors στη μέση του δίσκου. Φαντάζομαι πως αυτό που πρέπει να κάνω είναι να φτιάξω παρτίτιονς πριν και μετά από τα bad sectors και να αφήσω το ενδιάμεσο αχρησιμοποίητο, σωστά?

Ποιός ο καλύτερος τρόπος να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι στην μεση του δισκου δεν μπορεις να ξερεις τι γινετε προς το τελος:p

καλυτερα να παρεις καινουργιο δισκο δεν υπαρχει λογος να το παιδεύεις πλεον

κιτα και για μεταχειρισμενους αν εχεις οικονομικο προβλημα:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.