Jump to content



Αγορά DDR-3 6GB kit


KostasNK

Recommended Posts

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά μνήμης από τα 6gb που είμαι τώρα να πάω στα 12gb.

Βρήκα ένα σετάκι σε καλή τιμή, αν και λέει ότι είναι εκθεσιακό κομμάτι, ελπίζω να μην έχω πρόβλημα...

Είναι το παρακάτω...

Corsair 6GB DDR3-1866 Ram Kit (3 x 2GB, PC3 15000, 9-9-9-24, TR3X6G1866C9DF) Bulk - Μνήμες - plaisio.gr

Αυτές που έχω τώρα παίζουν στα 1600 με 9-9-9-24 timings-δεν ασχολήθηκα πολύ να ψάξω να τις ανεβάσω αν και λένε ότι πάνε μέχρι 2133Μhz, δοκίμασα παλιότερα, αλλά χωρίς ανέβασμα στις τάσεις, δεν ανέβαιναν ούτε στα 1866. Θα παίζουν σωστά σε συνεργασία με τις παραπάνω;

Επίσης θα χρειαστεί να αλλάξω ένα από τα 2 fan που είναι στην megahalems επειδή θα βρίσκει πάνω το 6ο και τελευταίο dimmaki. Έχετε να μου προτείνετε κανένα άλλο ποιό στενό fanaki που να είναι αντίστοιχων επιδόσεων με αυτό που έχω σε λειτουργία push - pull ή θα πρέπει να πάρω 2 καινούργια στενά και ίδια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Επίσης ένα άλλο πρόβλημα θα είναι να βρω clips που να πιάνουν αυτόυς τους νέους ανεμιστήρες στην megahalems, ξέρετε κανένα μαγαζί που μπορεί να έχει τέτοια;

Επίσης αυτό το κιτ δίνει και έναν σύστημα ψύξης για τις μνήμες, αυτό θα πιάνει και τα 6 dimakia; Είναι απαράιτητο να εγκατασταθεί ή είναι παραπανίσια ψύξη και θόρυβος;

Ή μήπως να πάω σε αυτές που είναι και πιό φτηνές, αλλά λέει stock house και το σκέφτομαι ακόμα περισσότερο...

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/MUSHKIN-DDR3-6GB-KIT-XP3-12800-8-8-8-24-998681ES.htm

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για κάθε βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

1ον)Οι corsair είναι πολύ καλές και θα σου δουλέψουν μια χαρά,αλλά παίζει αυτές που έχεις να μην πάνε τόσο ψηλά(πιστεύω ότι πάνε όμως με λίγο ρεύμα) και έτσι ίσως χρειαστεί να τις βάλεις όλες κοντά στα 1600 που είσαι και τώρα!

2ον)Άνετα χωράνε και οι 6 μνήμες μαζί με την ψύχτρα τους και χωρίς να εμποδίζει την megahalems.

3ον)Παρόλα αυτά η ψύχτρα στις μνήμες δεν την θεωρώ απαραίτητη(ιδίως στην περίπτωση κιόλας που δεν είναι κλοκαρισμένες)!Είναι και ο θόρυβος αρκετός συν της άλλης!

4ον)ερώτηση...αυτές που έχεις τώρα είναι αυτές της υπογραφής σου?Αν ναι, πως λες ότι τις έχεις 1600 και ότι δεν πάνε 1866 αφού από την μάνα τους είναι στα 2133?!!!?

5ον)Τα fans δε θα χρειαστεί να τα αλλάξεις.

Αυτά!Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να ανεβάσω αυτές που έχω πάνω από 1600,αλλά με 1.66v δεν γινόταν...

Δεν ήθελα και δεν δοκίμασα να ανεβάσω παραπάνω για να μην ψήσω τίποτα...

Δυστυχώς ο ανεμιστήρας ο 2ος που είναι από την πλευρά των dimms είναι ακριβώς από πάνω από το 6ο dimmaki και θα ενοχλεί. Θα πάω από το κατάστημα επιτόπου και θα πάρω και 2 καινούργια χαηλού profile 12άρια ανεμηστηράκια, βρήκα και έξτρα clips για την megahalems. Με λίγο στράβωμα θα πιάνουν και τους ανεμηστήρες χαμηλού προφίλ. Θα σας πω νεώτερα μόλις τα πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλύτερα να μην βάλεις την ψύκτρα,που είναι βασικά περιτή,στις μνήμες παρά να βάλεις χαμηλού προφίλ fans στην prolomatech!

Επίσης δε μου απάντησες στο 4ο στην ερώτηση που έκανα.Επειδή μου φαίνεται παράξενο αυτό και μήπως στην τελική είναι θέμα qpi v και όχι dram v!

Link to comment
Share on other sites

Για 24/7 είμαι με v-core 1.31875v στα 4ghz o core i7 και το qpi 1.31875.

Δεν έχω δοκιμάσει περισσότερο...

Μπορεί να φταίει και αυτό,αλλά επειδή δεν ξέρω τις μέγιστες επιτρεπόμενες δεν έχω δοκιμάσει μεγαλύτερες τιμές...

Ούτε v - dram, ούτε v-qpi. Λογικά θα έπρεπε να παίζω στα 2133 με 9-9-9-31 στα 1.65v όπως γράφει πάνω στα dimmakia αλλά δεν το έχω ψάξει,μην κάνω και καμία ζημιά....

Το πρόβλημα δεν το δημιουργεί ο ανεμηστήρας των μνημών αλλά ο ανεμηστήρας της megahalems που βρίσκει επάνω στο 6ο dimmaki....

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι βρίσκει?Γιατί αν θυμάμαι καλά δεν έβρισκε που είχα δοκιμάσει κάποτε.Ρε συ κάνε μια δοκιμή στην τελική!Βάλε την στο πρώτο dimm και δες!!!

Κοίτα,αφού ο κατασκευαστής δίνει αυτά τα specs τότε έτσι θα είναι και θα παίζουν.Ο λόγος που δεν έπαιζαν σε εσένα είναι το qpi v,το οποίο συνήθως για πάνω από 2000mhz χρειάζεται 1,5+v και ειδικά για 2133mhz τότε μπορεί και 1,6+v!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι βρίσκει?Γιατί αν θυμάμαι καλά δεν έβρισκε που είχα δοκιμάσει κάποτε.Ρε συ κάνε μια δοκιμή στην τελική!Βάλε την στο πρώτο dimm και δες!!!

Κοίτα,αφού ο κατασκευαστής δίνει αυτά τα specs τότε έτσι θα είναι και θα παίζουν.Ο λόγος που δεν έπαιζαν σε εσένα είναι το qpi v,το οποίο συνήθως για πάνω από 2000mhz χρειάζεται 1,5+v και ειδικά για 2133mhz τότε μπορεί και 1,6+v!

Θα δοκιμάσω,ακόμα δεν τις έχω στα χέρια μου.

Τι εννοείς 1.6+v;

Link to comment
Share on other sites

Το qpi v εννοώ!Αλλά είναι πολύ το 1.6 και δε σου προτείνω να το βάλεις!Μέχρι 1.55 για 24\7 είναι max ok!Και αυτό στην περίπτωση που έχεις καλές θερμοκρασίες,αλλιώς μέχρι 1.5v θα έλεγα.Οι τιμές αυτές που αναφέρω αφορούν το qpi v.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δεν είναι παντού το ίδιο.Κάθε μηχάνημα είναι διαφορετικό!!!Μετράνε τα timings,η συχνότητα και διάφορα.Πάντως,πληροφοριακά και μόνον, εγώ στα 1904 που είμαι δίνω 1,45v qpi.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές από Μαγούλα είναι κλεισμένες και ταξιδεύουν για Σαντορίνη,δεν τις πρόλαβα.

Οι πρώτες νομίζω ότι ήταν κλεισμένες,αλλά γιατί τις έχει ακόμα στο site; Θα έπρεπε να τις έχουν βγάλει. Θα ξανακαλέσω να δω τί γίνεται,μήπως είμαι τυχερός...

:)

Τις ocz που είναι και στα 1866Mhz γιατί δεν τις προτιμάς; Λόγω χρονισμών;

Έτσι και αλλιώς μάλλον στα 1600 βλέπω να παίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο οι OCZ παίζουν στην φτηνή κατηγορία...

Μήπως να πάω στις corsair να έχω την ησυχία μου και να μην τρέχω μετά;

Μέχρι τώρα πάντως με τις ocz έχω δεν είχα κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από μεγάλη οδύσεια, έκλεισα αυτές....

Corsair XMS3 6GB DDR3-2000 Kit (3x2GB, PC3-16000, 9-9-9-24, CMX6GX3M3A2000C9) - Μνήμες - plaisio.gr

Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα και να παίζουν κανονικά. Μήπως βρω χρόνο και δοκιμάσω να τις ανεβάσω στα 2000Mhz με 9-9-9-24 χρονισμό...

Είναι και κοντές από ότι φαίνεται στην φωτό και μπορεί να μην επηρρεάζουν τον ανεμηστήρα.

Θα είναι αύριο στο κατάστημα και θα με περιμενουν....

:)

Επειδή αύριο φεύγω,θα εγκατασταθούν από Δευτέρα.

Αν έχετε καμία ένσταση με τις συγκεκριμένες στείλτε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουνε φύγει,αλλά δεν έχει ανανεωθεί στο site...

Είναι κρατημένες για άλλον πελάτη...

:)

Άσε που είναι και "εκθεσιακό" κομμάτι και δεν ξέρω τι έχει περάσει...

:p

Αυτές που λέω εγώ δεν είναι καλύτερες;

Είναι δύσκολο να βρεις και ενα καλό reiview που να λέει σε τί ταχύτητες κατάφεραν να τις τρέξουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.