Jump to content



Os partitions problem


afracten

Recommended Posts

λοιπον, εχω install, τα ubuntu, χρισημοποιώντας, 2 partitions. 15gb για το ext3, και 3 για το swap area.

το προβλημα ειναι οτι μου εχει μεινει ενας χωρος 80GB unallocated, που δεν μπορω να κανω τον windows disk extend πανω του. τι μπορω να κανω?

titlel.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν φυσικό δίσκο μπορείς να έχεις ε'ως 4 primary partitions ή 3 primary και 1 extended....τη ζημιά στην κάνει το 100mb partition των win7.

Γνώμη μου είναι να κάνεις ενα ext. partition και να βάλεις εκεί το Ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν φυσικό δίσκο μπορείς να έχεις ε'ως 4 primary partitions ή 3 primary και 1 extended....τη ζημιά στην κάνει το 100mb partition των win7.

Γνώμη μου είναι να κάνεις ενα ext. partition και να βάλεις εκεί το Ubuntu.

δεν θα χρειαστω ακομη ενα, για το swap area?

Link to comment
Share on other sites

Ξανακάνε από την αρχή εγκατάσταση το Ubuntu αυτή την φορά σε extended partition.

Δηλ. /root, /home και swap.

Δεν γίνεται αυτό που λες γιατί το unallocated πρέπει να είναι συνεχόμενο. Εδώ παρεμβάλεται το Ubuntu.

Link to comment
Share on other sites

οκ τα βρηκα. anw, παιδια, τωρα για να κανω ξανα install τα ubuntu, (dual boot). μπορειτε να με βοηθησετε λιγο?

1) χρειαζομαι swap area? αν ναι, γιατι?

2) να διαλεξω ext3, ή ext4?

3) χρειαζετε να κανω shrink?

4) να κανω τα partitions απο τα windows 7?? ή να τα κανω απο το installer των ubuntu?

αυτα :T:

Link to comment
Share on other sites

οκ τα βρηκα. anw, παιδια, τωρα για να κανω ξανα install τα ubuntu, (dual boot). μπορειτε να με βοηθησετε λιγο?

1) χρειαζομαι swap area? αν ναι, γιατι?

2) να διαλεξω ext3, ή ext4?

3) χρειαζετε να κανω shrink?

4) να κανω τα partitions απο τα windows 7?? ή να τα κανω απο το installer των ubuntu?

αυτα :T:

To Ubuntu θα το εγκαταστήσεις μετά τα Win7 (τελευταίο).

Θα κάνεις 3 partitions: /root=20GB, /home=40GB, swap=3GB.

Σε ext4 πάντα.

Την 3η και 4η ερώτηση δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

3) χρειαζετε να κανω shrink?

Ούτε και εγώ καταλαβαίνω τι εννοείς

4) να κανω τα partitions απο τα windows 7?? ή να τα κανω απο το installer των ubuntu?

Εννοείται από τον installer του ubuntu. Τα win δεν μπορούν να φτιάξουν ext4 partitions (τα οποία και θα προτιμήσεις έναντι του ext3), ούτε swap partition

1) χρειαζομαι swap area? αν ναι, γιατι?

Όλα τα OS έχουν swap. Απλά στο linux, το swap είναι ξεχωριστό partition (ενώ στα win για παράδειγμα, το swap είναι μέσα στο partition του λειτουργικού), για διαφορετικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.