Jump to content



Segeate baracuda 1TB


komaster

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω έναν Segeate Baracuda 1TB τελευταίες μέρες ακούω κατά την αντιγραφή να ακούγεται ένας ήχος σαν να χτυπάει η βελόνα αυτό γίνεται κατά την εγγραφή ή ανάγνωση. Υπάρχει κανένα προγραμματάκι για να δω σε τι κατάσταση είναι ο σκληρός μου ;

Link to comment
Share on other sites

Thanks,

Σχετικά με το test στο SMART μου έβγαζε το μήνυμα: Test Unavailable

Το Short Drive Self Test το πέρασε μια χαρά. Τι άλλο πρέπει να κοιτάξω ποιον έλεγχο για να δω αν έχει πάθει κάτι ο σκληρός ; Έχει μια επιλογή Advanced αλλα λέει οτι μπορεί να χάσω δεδομένα. Καμία συμβουλή/βοήθεια ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πρωτα απ' ολα παρε backup τα δεδομενα...

μετά μπορέις να κάνεις ένα format στον δίσκο, αλλά το αργό (που παίρνει ώρες για να γίνει)

αν δε σου βγάλει τίποτα στο φορμάτ.... μπορείς να δοκιμάσεις και με το HD Sentinel (είναι προγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα παίρνω backup τα δεδομένα μου. Θα ψάξω αν βρώ αυτό το HD Sentinel αλλα απο ότι φένεται ο δίσκος είναι εκτός αφου συνέχεια ακουγά την κεφαλή του να βαράει μόνο τώρα στην αντιγραφή κάπως σαν να έχει ηρεμήσει ίσως οφείλεται ότι διαβάζει απο άλλο μέρος του δίσκου. Ελπίζω να δείξει κάτι το HD Sentinel για να πάω να τον αλλάξω επειδή τώρα με το backup είμαι fullαρισμένος.

Thanks kkaretsos

Link to comment
Share on other sites

Αποτελέσματα:

HD Sentinel δείχνει ότι ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα. Δοκίμασα και έκανα το μεγάλο test που ελέγχει κάθε sector(Read test) και μου έβγαλε ότι δεν έχει bad sector ή damage αλλα ακούω πάλι τον ήχο της κεφαλής τι λέτε να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.