Jump to content



Επαγγελματικες φωτογραφίες,φωτογραφική μηχανή,βιβλία


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες γιατί δεν γνωρίζω καθόλου από φωτογραφίες και θέλω να ασχοληθώ για έναν και μόνο λόγο. Φτιάχνω κοσμήματα και θέλω να τα φωτογραφίζω, γιατί απ'οτι κατάλαβα σε επαγγελματίες που απευθύνθηκα θέλουν ένα σωρό λεφτά και η δουλειά τους δεν είναι επαγγελματική. Για το λόγο αυτό λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε:

1)Θέλω να αγοράσω μια οικονομική επαγγελματική φωτογραφική μηχανή (διάβασα για την Sony SLR Α390 και Α290), αν μπορείτε να μου προτείνετε, γιατί δεν γνωρίζω (πχ θέλει και φακούς για μακριά κοντά ή κάτι επιπλέον) και

2)Πείτε μου ποια βιβλία μπορώ να διαβάσω κατά προτίμηση στα ελληνικά για να πετύχω καλές φωτογραφίες ή κάποιο site που να δίνει πληροφορίες για αρχή.Αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο για φωτογραφίσεις αντικειμένων ακόμη καλύτερα.

Με τόσο μη επαγγελματισμό που είδα στα φωτογραφεία προτιμώ να διαθέσω κάποια χρήματα για φωτογραφική μηχανή και γνώση παρά να τρέχω από δώ κι από κει και να μην έχω και επααγελματικό αποτέλεσμα

Αυτά για αρχή και συγνώμη αν σας κούρασα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο ειναι τεχνικη ...παρα εξοπλισμος.(με την στενη εννοια του ορου ..φακος+μηχανη δλδ)

δες χονδρικα αυτο το site...(τυχαια το βρηκα me google..)

Τα κυρια στοιχεια ειναι ενα lightbox (το οποιο το φτιαχνεις και μονη σου αν θες αν και γενικα ειναι πολυ φθηνο απο hong kong) 3 φωτα ..και μερικες βασεις απλα για να μην ειναι μονιμα τα κοσμηματα σε λευκο φοντο).Και το τριποδο : p

ΤΟ δυσκολο μετα στην υποθεση ειναι να στησεις το φωτισμο ..οσο απλο και αν μοιαζει.

Συνηθως ο φωτισμος μπαινει για να μην εχει σκιες το αντικειμενο ...αντ'αυτου πολλοι "εμφανιζουν" 2-3 σκιες αναλογα με το ποσα φωτα εχουν.

Με λιγο πειραματισμο πετυχαινεις αντιστοιχα παραδειγματα και παιζει να μην χρειαστεις κατι αλλο περα απο μια καλη (σχετικα καλη) συγχρονη compact).

Εναλλακτικα αν εχεις to budget για περα απο τα παραπανω ..παιρχνεις και την dslr..

Απο μονη της ομως μην περιμενεις αναλογα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ....

Μπορείτε να μου πειτε περίπου πόσο είναι το κόστος για όλα αυτά; και που μπορώ να τα βρω. Η φωτογραφική μηχανή που έχουμε είναι Νικον Coolpix L5 αρκεί ή θα πρέπει να κοιτάξω για κάποια άλλη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χονδρικα...

Pro Photo Studio Lighting Set--75cm TENT+3LIGHTS+STANDS on eBay (end time 29-Nov-10 23:04:21 GMT)

Αν και παιζουν και πιο φτηνα .(μικροτερο lightbox και δuo φωτα)

Light tent 60cm 2x Light stand photo lighting set on eBay (end time 04-Dec-10 17:36:34 GMT)

Ή ...στην φτηνια ..ενα light box και φωτα παιρνεις απο ikea ή οπου αλλου βολευεσαι.

80cm Studio Light Tent Cube Soft box 4 color background on eBay (end time 28-Nov-10 09:29:26 GMT)

Μηχανη καλο θα ηταν να ειχες πιο συγχρονη :p

Aλλα αν εχεις ανεση χρονου..δοκιμαζεις με αυτην.Λογικα δεν θα μπορεις να επιλεξεις πολλα πραματα...βαλε καποιο scenery που να κραταει το iso χαμηλα.

Θα χρειαστεις και ενα φτηνο τριποδακι ..μιας και θα εισαι σε κλειστο χωρο..δεν εχεις τρελλες απαιτησεις.(ακομα και αν πας σε dslr δλδ)

Προσοχη .δε λω το φτηνοτερο...ενα καλο φτηνο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χονδρικα...

Pro Photo Studio Lighting Set--75cm TENT+3LIGHTS+STANDS on eBay (end time 29-Nov-10 23:04:21 GMT)

Αν και παιζουν και πιο φτηνα .(μικροτερο lightbox και δuo φωτα)

Light tent 60cm 2x Light stand photo lighting set on eBay (end time 04-Dec-10 17:36:34 GMT)

Ή ...στην φτηνια ..ενα light box και φωτα παιρνεις απο ikea ή οπου αλλου βολευεσαι.

80cm Studio Light Tent Cube Soft box 4 color background on eBay (end time 28-Nov-10 09:29:26 GMT)

Μηχανη καλο θα ηταν να ειχες πιο συγχρονη :p

Aλλα αν εχεις ανεση χρονου..δοκιμαζεις με αυτην.Λογικα δεν θα μπορεις να επιλεξεις πολλα πραματα...βαλε καποιο scenery που να κραταει το iso χαμηλα.

Θα χρειαστεις και ενα φτηνο τριποδακι ..μιας και θα εισαι σε κλειστο χωρο..δεν εχεις τρελλες απαιτησεις.(ακομα και αν πας σε dslr δλδ)

Προσοχη .δε λω το φτηνοτερο...ενα καλο φτηνο.

Ευχαριστω πάρα πολύ. Οι πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες.

Θα κοιτάξω να δω τι πιο σύγχρονο υπάρχει σε φωτογραφικές (εσείς πια προτείνετε;)

Τριποδάκι πρέπει να έχουμε ένα πρέπει να το περιείχε η φωτογραφική μηχανή.

Σας ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν ποσταρει καποιος αλλος....γραφε στο ενικο :p

Με κανεις και αισθανομαι γερος.....και σοφος δεν εγινα ακομα.

Οπως ειπα ....αν εχεις ανεση χρονου δοκιμαζεις με αυτην για να δεις το αποτελεσμα.

Δεν ξερω ποια θα ειναι η χρηση της φωτος αφου βγει ακομα και ετσι οπως την φανταζεααι (δεν εχεις πει) αλλα παιζει να σας ικανοποιει.Πχ αν ειναι για ανεβει μια εικονιτσα στο νετ (πχ για site)....τοτε κατα 99% σας καλυπτει.

Aν ειναι να παρεις καινουρια γνωμη μου ειναι να παρεις dslr ειτε μεταχειρισμενη ειτε καινουρια.

Πχ καινουρια nikon d3000 με τον παιζει @400Ε...(αν και καιρος ειναι να την δουμε και πιο κατω πλεον.Στα 500 η d5000 σαφως ανωτερη επιλογη. )Εννοειται οτι στα μεταχειρισμενα οι τιμες ειναι ...ελαφρως χωμα πλεον.Δεν αξιζει να παρεις compact εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις.Η περιπτωση σου δεν νομιζω να ανηκει σε αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι

Συγνωμη για τον πληθυντικό απλά το συνηθίζω από ευγένεια.

Ναι τις φωτογραφίες θέλω να τις ανεβάσω σε site. Η αληθεια είναι ότι έχω ήδη βγάλει κάποιες και άλλες πετυχαίνουν άλλες όχι και εξαρτάται πολύ και από το κόσμημα.

Πάντως έξω που έδωσα δοκιμαστικά να βγάλουν 3-4 κοσμήματα μόνο το ένα πέτυχαν και θέλουν και πάρα πολλά λεφτά. Έχω τρελαθεί με τις τιμες που έχω ακούσει. Το καλύτερο ήταν ένας φωτογράφος που ζήταγε κατώτατη τιμή 30 ευρώ για το κόσμημα, εβαλε τα γέλια ο άντρας μου κι εγώ είχα νευριάσει.....

Αυτά συγνώμη για την πολυλογία...

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι θα πρέπει να υπολογίσεις οτι χρειάζεσαι εναν εξειδικευμένο φακο macro, οι απλοι φακοί δεν μπορούν να εστιάσουν τοσο κοντα στο κόσμημα οσο χρειάζεται για να βγαλεις τις φωτογραφιες που θες.

Δυστυχώς, ο φτηνότερος macro που μπορεις να βρεις σε nikon ξεκινά απο 420 ευρω για τον AF 60mmF/2.8 D

Σε canon ο φτηνότερος ξεκινά απο 260 ευρω EF 50mmf/2.5 MACRO

Κατα τα αλλα θα συμφωνήσω με τον NTG , θα μπορούσες να κοιτάξεις και 40cm light tent , ειναι ποιο βολικη για κοσμήματα, 80cm εχω επίσης αλλα ειναι πολυ μεγάλη και θα θες μεγαλύτερες λάμπες, περισσότερο χωρο.

Προσωπικά χρησιμοποιώ 2 απλα φωτιστικά και ενα reflector με το light tent.

Το setup

55255323.jpg

Και ενα πρόχειρο παράδειγμα

67920900.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν ποσταρει καποιος αλλος....γραφε στο ενικο :p

Με κανεις και αισθανομαι γερος.....και σοφος δεν εγινα ακομα.

Οπως ειπα ....αν εχεις ανεση χρονου δοκιμαζεις με αυτην για να δεις το αποτελεσμα.

Δεν ξερω ποια θα ειναι η χρηση της φωτος αφου βγει ακομα και ετσι οπως την φανταζεααι (δεν εχεις πει) αλλα παιζει να σας ικανοποιει.Πχ αν ειναι για ανεβει μια εικονιτσα στο νετ (πχ για site)....τοτε κατα 99% σας καλυπτει.

Aν ειναι να παρεις καινουρια γνωμη μου ειναι να παρεις dslr ειτε μεταχειρισμενη ειτε καινουρια.

Πχ καινουρια nikon d3000 με τον παιζει @400Ε...(αν και καιρος ειναι να την δουμε και πιο κατω πλεον.Στα 500 η d5000 σαφως ανωτερη επιλογη. )Εννοειται οτι στα μεταχειρισμενα οι τιμες ειναι ...ελαφρως χωμα πλεον.Δεν αξιζει να παρεις compact εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις.Η περιπτωση σου δεν νομιζω να ανηκει σε αυτες.

Καλημέρα,

που μπορώ να βρω μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση και σε καλή τιμή και αν θα έχουν κάποιο πρόβλημα θα μπορώ να το διακρίνω;Απ' οτι έριξα μια ματιά για τις nikon έχουν και φακό η κάνω λάθος. Δοκίμασε ο άντρας μου σήμερα και βγήκαν αρκετά καλές θεωρώ πολύ καλύτερες από μία φωτογραφο που μου έβγαλε κάτι δείγματα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι θα πρέπει να υπολογίσεις οτι χρειάζεσαι εναν εξειδικευμένο φακο macro, οι απλοι φακοί δεν μπορούν να εστιάσουν τοσο κοντα στο κόσμημα οσο χρειάζεται για να βγαλεις τις φωτογραφιες που θες.

Δυστυχώς, ο φτηνότερος macro που μπορεις να βρεις σε nikon ξεκινά απο 420 ευρω για τον AF 60mmF/2.8 D

Σε canon ο φτηνότερος ξεκινά απο 260 ευρω EF 50mmf/2.5 MACRO

Κατα τα αλλα θα συμφωνήσω με τον NTG , θα μπορούσες να κοιτάξεις και 40cm light tent , ειναι ποιο βολικη για κοσμήματα, 80cm εχω επίσης αλλα ειναι πολυ μεγάλη και θα θες μεγαλύτερες λάμπες, περισσότερο χωρο.

Προσωπικά χρησιμοποιώ 2 απλα φωτιστικά και ενα reflector με το light tent.

Το setup

55255323.jpg

Και ενα πρόχειρο παράδειγμα

67920900.jpg

Καλησπερα,

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες....όμως θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις ακόμη. Θα ήθελα να μάθω πόσα watt είναι η κάθε λάμπα, το χρώμα είναι κάποιο ιδιαίτερο λευκό τι λάμπα να χρησιμοποιήσω.Τον reflector που μπορώ να τον βρω ειναι κατι σαν αλουμινόχαρτο;

Η φωτογραφία είναι πάρα πολυ ωραία (δεν είμαι σχετική αλλά μου φαίνεται πολύ καλή)

Παραθέτω κι εγω μία φωτογραφία που έβγαλε ο άντρας μου ακολουθώντας τις οδηγίες του NTG.

ImageShack® - Online Media Hosting

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω,

το μόνο που θέλεις είναι κοντινές φωτογραφίες των δημιουργιών σου?

τι ακριβώς σου έδειξαν και το χαρακτήρισες αντιεπαγγελματικό?

τα παιδιά καλώς σε συμβουλεύουν τεχνικά, νομίζω πως αισθητικά

δεν θα αποδώσει το πράμα (εκεί μπαίνει το "μάτι" σου).

στη φωτό του AngelF φαίνονται οι πόροι του κοσμήματος στη γάμπα

και υπάρχει απουσία της λάμψης της πετράρας,

αν δε είναι το μονόπετρο της Χαράς,μαύρο φίδι που τον έφαγε....

θέλω να πω την πέτρα και την λάμψη,για την οποία την πλήρωσε δεν μας την πλάσαρε.

Είχε πολλά mm μικρό f και θόλωσε το μισό,

ε και?

λέω εγώ,ο μέσος διάολος....

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω,

το μόνο που θέλεις είναι κοντινές φωτογραφίες των δημιουργιών σου?

τι ακριβώς σου έδειξαν και το χαρακτήρισες αντιεπαγγελματικό?

τα παιδιά καλώς σε συμβουλεύουν τεχνικά, νομίζω πως αισθητικά

δεν θα αποδώσει το πράμα (εκεί μπαίνει το "μάτι" σου).

στη φωτό του AngelF φαίνονται οι πόροι του κοσμήματος στη γάμπα

και υπάρχει απουσία της λάμψης της πετράρας,

αν δε είναι το μονόπετρο της Χαράς,μαύρο φίδι που τον έφαγε....

θέλω να πω την πέτρα και την λάμψη,για την οποία την πλήρωσε δεν μας την πλάσαρε.

Είχε πολλά mm μικρό f και θόλωσε το μισό,

ε και?

λέω εγώ,ο μέσος διάολος....

:clap::clap::clap:

Σίγουρα αν το δαχτυλίδι δεν είναι της γυναίκας του θα έχει σοβαρό πρόβλημα.:fie:

Προσωπικά σαν αρχάρια μου άρεσε η φωτογραφία. Θα βάλω προσεχώς μία φωτογραφία από δείγματα που μου έβγαλαν σε φωτογραφείο και θεωρούνται επαγγελματίες να μου πείτε.

mm και f δεν ξέρω τι σημαίνουν, το βλέπω όμως το αποτέλεσμα σαν εφέ το οποίο προβάλει την πέτρα, ίσως σε άλλη φωτογραφία να φαινόταν όλο και με λάμψη.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Λευτέρη!!!

Μην ανησυχείς ... της Χαράς είναι :D

Σου έβαλα και μια λάμψη για να γουστάρεις !!

Μου εχει παρει ο αδερφός τον macro και πάλευα με τον 70-200 :p

Οι λάμπες που εχω είναι 8w οικονομικές, και θερμοκρασία θα χρειαστεί να είναι daylight.

64687530.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελειπα μια μερα και γεμισε κοσμο εδω περα.

Δεν θεωρω οτι ειναι απαραιτητος ο dedicated macro.Xρησιμος ναι ...απαραιτητος οχι.(εξισου χρησιμο θεωρω πχ καποιον TS..εννοειται παλι οχι απαραιτητο)

Για αρχη υπαρχει ο πολυ καλος dedicated macro της ταμρον 90mm f2.8 (λιγο κατω απο 400Ε new και μτχ τον βρισκεις 200-250Ε).

Ο Canon o 50mm f2.5 δεν ειναι ακριβως true macro..

H μεγεθυνση που προσφερει ειναι 1-2.Το οποιο δεν το θεωρω ασχημο ...μιας και ειμαι περισσοτερο της λογικης να παρει τον -γνωστο εδω μεσα- all arounder sigma 17-70mm.

Στην τελικη ..με ενα σετακι απο δαχτυλιδια (οχι τα δικα σου olzi ...αυτα-υπαρχουν για καθε σωμα μηχανης) μια χαρα θα κανει τη δουλεια της με τον φακο του κιτ και με οποιοδηποτε αλλο φακο.

Εξαλλου και ο 70-200 η μεγιστη μεγεθυνση που κανει ειναι 1-5.Οποτε αν δεν χρησιμοποιηθηκε καποιο δαχτυλιδι ..δεν νομιζω οτι πρεπει ντε και καλα να βρει macro.

Yπαρχει και το photoshop στο κατω κατω για ενα ομορφο οπτικα gradient blur.

Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα...ποσο μαλλον οταν θελουμε μια εικονα μικρη σε διαστασεις για το internet.

Oσο για την φωτο που ανεβασες Olzi..

a)δοκιμασε να μην αφηνεις τη μηχανη ως εχει.Καπου λογικα θα εχει ενα κουμπακι Εv (ή μεσα στο menou) .Πηγαινε το στο +1 ή και στο +2/3.(ανεβαινει/κατεβαινει κατα 1/3).Η μηχανη με αυτο το τροπο θα προσπαθησει να υπερεκθεσει κατα ενα "στοπ"(αν το πας στο +1) μιας και την δικια σου την βρηκα σκοτεινη.

β)δοκιμασε να βαλεις 3-4 σελιδες λευκες Α4 απο κατω..(να εχεις ασπρο φοντο) ή καποια αλλη ομοιομορφη επιφανεια( ειδες και τα αντιστοιχα παραδειγματα απο το παραπανω site).

γ)Πειραματισου με τις οπτικες γωνιες που μπορει να σου προσφερει το θεμα σου.Σιγουρα θα βρεις καποια -μετα απο καποιες προσπαθειες- που συνηθως θα αναδυκνυει περισσοτερο/καλυτερα το εργο σου.

δ)επισης μην μενεις στο κατω ακρο της εστιακης αποστασης του φακου σου.Κοινως ζουμαρε λιγακι...ξεφυγε απο τα 38mm.Ναι θα χρειαστεις λιγο παραπανω χωρο αλλα με λιγο πειραματισμο παλι θα καταλαβεις τους λογους.

εδιτ

@saga

Αυτη απο το παραπανω site δε σου αρεσει δλδ?

blackriser_newgallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθουσα ενα φεγγαρι μια εκπομπη με κοσμηματα που βαζαν οι καμερες μπροστα ενα φιλτρο το οποιο εδινε μια λαμψη στα κοσμηματα

πως λεγοταν ;

skylight ? οχι ε...

Link to comment
Share on other sites

η φαρασιά πολύ όμορφη,

τα άλλα είναι μια άμορφη μάζα γεμάτη γωνίες.

αν εσύ καταλαβαίνεις

1.ποιότητα=λάμψη πέτρας

2.σχέδιο δαχτυλιδιού

πάω πάσο.

αν δε θες να σου κλέψουν την σύνθεση ναι καλές είναι

πολύ πληροφορία και κακά αποτυπωμένη.

αυτού του είδους η φωτογράφηση έχει σκοπό να αποτυπώσει το αντικείμενο όσο πιο καθαρά γίνεται και να το αναδείξει.

η αντανάκλαση δεν βοηθάει.

Αντιγράφεις τον έξω κόσμο μόνο που έχεις ένα στιγμιότυπο για να τα πεις όλα.

Είδες ποτέ σε βιτρίνα κάτι ανάλογο?

φώτα τρελά γυαλάδες,επί των κοσμημάτων και υφές αδιάφορες (υπόβαθρο) που αυξάνουν την αντίθεση και καθαρίζουν τις γραμμές.

....ή έχω πάρα πολύ καιρό να περάσω απο πάγκο μικροπωλητών και κοσμηματοπωλείων....

Unique Jewelry Handmade | Flickr - Photo Sharing!

steampunk Jewelry made by CatherinetteRings- Wire wrapped necklace with amber beads | Flickr - Photo Sharing!

Jewellery Cake | Flickr - Photo Sharing!

Jewels of the Fall | Flickr - Photo Sharing!

b3547_5_6: Macro Jewels | Flickr - Photo Sharing!

αν και δυο ή πέντα ή δέκα εικόνες δεν αποτελούν τον κανόνα.

sorry κάτι έπαιξε με το spoiler

Ιάσωνα ωραία φωτογραφία, όχι όμως για προώθηση κοσμήματος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.