Jump to content



Epson EH-TW450 (πρώην Projector Optoma HD67 - αξίζει τον κόπο;)


deninho

Recommended Posts

για δες εδω, εχει αρκετα πραματα να διαβασεις, νομιζω οτι ο hd67 ειναι ο αντικαταστατης του hd66.

Optoma HD66 Projector Reviews

σε οικονομικο 3LCD εγω εχω τον epson tw450 που ειναι μια χαρα για ταινιες και gaming, με λιγο τυχη ισως τον βρεις σε καλη τιμη πχ

Epson EH-TW450 HD READY 3LCD VIDEO PROJECTOR review cheap prices Epson EH-TW450 HD READY 3LCD VIDEO JECTOR best buy discount online uk shop

Σιγουρα αν δωσεις αρκετα περισσοτερα χρηματα παιρνεις καλυτερο μηχανημα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Αλλιως δες σε κανα μεταχειρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

digitec online shop

Για [υπνο]δωμάτιο προορίζεται.

Η τιμή του είναι στα ~450€

Αξίζει τα λεφτά του, ή να κοιτάξω προς κάτι διαφορετικό;

Να φανταστώ ότι θα τον χρησιμοποιήσεις για gaming και ταινίες, σωστά;

Τότε προβολείς τύπου powerpoint δεν κάνουν σε καμμία περίπτωση. Θέλεις cinema ή gaming προβολέα.

Ο συγκεκριμένος φαίνεται ότι υποστηρίζει και το 3D Nvidia (άρα και 120Hz) και νομίζω είναι ίδιος με το Acer 5360. Ενδεικτικά ρίξε και μια ματιά στα "έξω" φόρα.

Πρέπει να ψάξεις για αρκετά, αλλά εύκολα πραγματάκια, όπως αν έχεις ευαισθησία στο rainbow effect στους DLP (αλλιώς επιλέγεις μόνο LCD), αν θέλεις lens shift (εκτός και αν τον βάλεις κάπου σταθερό), το throw και το zoom του φακού (σε τι απόσταση θα βλέπεις και πόσες ιντσες θες το κάδρο), αν έχει keystone (σε περίπτωση lens shift), αν θα είναι φωτεινό το δωμάτιο ή όχι (άρα προβολέας με >φωτεινότητα), το κόστος της λάμπας (αν γράφεις πολλές ώρες σύντομα θα θες νέα), την υποστήριξη και την εγγύηση από την αντιπροσωπεία κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι θα τον χρησιμοποιήσεις για gaming και ταινίες, σωστά;

Για ταινίες θα είναι μόνο. Έψαχνα έναν φθηνό HD ready projector, και αυτός ήταν από τους λίγους που βρήκα σε καλή τιμή [για αυτό έτυχε και έχει και 3d]

αν έχεις ευαισθησία στο rainbow effect στους DLP (αλλιώς επιλέγεις μόνο LCD)

Αυτό πως το διαπιστώνω;

Link to comment
Share on other sites

Για ταινίες θα είναι μόνο. Έψαχνα έναν φθηνό HD ready projector, και αυτός ήταν από τους λίγους που βρήκα σε καλή τιμή [για αυτό έτυχε και έχει και 3d]

Οπότε κατά τη γνώμη μου, προβολείς της κατηγορίας <1000€ δεν κάνουν για προβολή ταινιών. Όμως ενδέχεται να δεις σε άμεση σύγκριση τον προβολέα της τάξεως των 600€ με έναν των 2500€ και να μη δεις καμμία διαφορά υπερ του ακριβού. Σε αυτή την περίπτωση θα είσαι τυχερός γιατί μπορείς να κινηθείς στους low budget και να είσαι ευχαριστημένος.

Εναλλακτικά μπορείς να δεις για μεταχειρισμένο ~3ετίας από κάποιον που δεν τνο έχει χρησιμοποιήσει, με λίγες ώρες στην λάμπα. Μπορεί π.χ. να βρεις 720p μοντέλο που κόστιζε 1500€+ (δυστυχώς το κόστος δείχνει την κατηγορία που ανήκει ο προβολέας απλά απαξιώνονται πολύ γρήγορα όπως π.χ. οι GPU).

Αυτό πως το διαπιστώνω;

Θα πας σε ένα showroom και θα πεις ότι θέλω να δω αν έχω ευαισθησία στο rainbow. Αυτός θα ξέρει ποια σκηνή θα σου βάλει από ποια ταινία. Έχε υπόψη ότι σε 'σένα μπορεί να μη φαίνεται αλλά να το βλέπει η κοπέλα σου ή όποιον έχεις παρέα σου. Και πίστεψε με θα πρέπει να έχεις κουβά δίπλα σου από τη ναυτία που προκαλεί. :p

Αν θες να είσαι safe μόνο 3LCD.

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για μεταχειρα 3lcd και 720p με λιγες ωρες λειτουργιας.

TW700

pj-tx300

δυο πολυ καλοι στα λεφτα τους για μετ/σμενο

εγω εσκασα για πανι ρολο 180χ180 ~80inches περιπου

με τον Hitachi pj-tx300 (400ωρες λειτουργ.) και βαση για προτζεκτορα ~450Ε

το αποτελεσμα ειναι ακρως ικανοποιητικο

Link to comment
Share on other sites

ο προβολέας δεν είναι για εμένα, αλλά για την αδερφή μου στην Ελβετία. Οπότε μτχ αποκλείονται διότι δεν έχει [ούτε εγώ] διάθεση να ψάχνει για μεταχειρισμένα.

Επίσης, είμαι απολύτως σίγουρος ότι τη διαφορά ανάμεσα στον προβολέα των 2000€ και σε αυτόν των 600€ δε θα την καταλάβει :p

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το rainbow effect.

ΥΓ Για να προλάβω όσους θα προτείνουν τηλεόραση. Η λύση της τηλεόρασης απορρίπτεται, αφενός λόγω όγκου, αφετέρου [και αυτός είναι ο κυριότερος λόγος], επειδή υπάρχει ένας κρατικός φορέας που όταν έχεις οποιασδήποτε μορφής δέκτη [επίγειο, cable, δορυφορικό] σου βάζει ένα πάγιο ~300€ το χρόνο και δε συμφέρει αν δε βλέπεις τιβί.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότενες (sic) να πάρει τον Acer 5360 μιας και η λάμπα του κοστίζει ~150€. Θεωρώ ότι ότι σε 1 χρόνο θα έχει περίπου 1000 ώρες προβολής (με μέση χρήση 2 ώρες την ημέρα) για τη χρήση που φαντάζομαι ότι θα κάνει. Πχ. θα θέλει να δει φωτογραφίες και θα ανοίγει τον προβολέα (?), εκτός και αν κάνει φειδωλή χρήση, που δεν το πιστεύω.

Αλλιώς να ψάξουμε να της βρούμε πιο προβόλι έχει την φθηνότερη λάμπα μιας και πιστεύω ότι θα της χρειαστεί. Θα μου πεις ποιος θα της την αλλάξει όταν χρειαστεί αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσουμε.

Απλά γνώμη μου, πρέπει να είναι πολύ ανεκτική και προσεκτική η sister σου ώστε να συμβιώσει με ένα προβολέα. Δεν είναι plug 'n play. Θέλει στήσιμο, ρύθμιση, συντήρηση, καθάρισμα, no smoke κ.λ.π.

Μην την πάρουμε στο λαιμό μας στην τελική.

Ααα και μην ξεχνάς αυτά που σε ρώτησα παραπάνω (θα είναι σταθερός, μέγεθος προβολής...)

ο προβολέας δεν είναι για εμένα, αλλά για την αδερφή μου στην Ελβετία. Οπότε μτχ αποκλείονται διότι δεν έχει [ούτε εγώ] διάθεση να ψάχνει για μεταχειρισμένα.

Επίσης, είμαι απολύτως σίγουρος ότι τη διαφορά ανάμεσα στον προβολέα των 2000€ και σε αυτόν των 600€ δε θα την καταλάβει :p

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το rainbow effect.

ΥΓ Για να προλάβω όσους θα προτείνουν τηλεόραση. Η λύση της τηλεόρασης απορρίπτεται, αφενός λόγω όγκου, αφετέρου [και αυτός είναι ο κυριότερος λόγος], επειδή υπάρχει ένας κρατικός φορέας που όταν έχεις οποιασδήποτε μορφής δέκτη [επίγειο, cable, δορυφορικό] σου βάζει ένα πάγιο ~300€ το χρόνο και δε συμφέρει αν δε βλέπεις τιβί.

Link to comment
Share on other sites

δες εδω ενα βινεακι:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OBgjgZ9th1c]YouTube - Optoma HD67 en pantalla de 84".[/ame]

μια χαρα μου κανει για τα λεφτα του

rainbow effect νομιζω εχουν ολοι οι dlp, τουλαχιστο ολοι οσοι εχω δει εγω το εχουν και δεν ειναι κατι που φαινεται ολη την ωρα. Μαλον θα πρεπει να πας σε κανενα μαγαζι να τον δεις στημενο να παιζει για να καταλαβεις. Και οι lcd δεν ειναι χωρις κουλα. Αν δεις την εικονα απο πολυ κοντα εχει μια σκια σαν κοτετσοσυρμα, νομιζω screendoor effect λεγεται. Στην αποσταση που καθεσαι ομως δε φαινεται.

Εχει δικιο ο diperr που λεει οτι οι projectors δεν ειναι plug'n'play. Εχουνε την μανουρα τους, ασε που δε μπορεις να τους αναβοσβυνεις καθε 10 λεπτα γιατι χαλαει η λαμπα. Α και θες και ηχεια και πανι, υπολογισε και το κοστος αυτων

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχεις το προνομιο να αγοραζεις απο "εκει"...:p

..δες και την προοπτικη να παρετε τον optoma hd20.

Mονο πλεονεκτηματα εχει εναντι του 67 (και στο rainbow effect ..περα απο full HD)..και καλλιστα αν τον βαρεθει τον φερνεις του χρονου εδω και τον πουλας με απειροελαχιστη χασουρα.

Εκει ποσο βγαινει??700Ε??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

bump. Τελικά αγοράσαμε τον Epson tw450 :D Μερικές απορίες:

*Όταν τον συνέδεσα με S-Video [με τον υπολογιστή της υπογραφής & Win7] και VGA [με laptop με Linux] η μέγιστη ανάλυση που κατάφερα να βάλω ήταν 1024*768. Αυτό οφείλεται στον τρόπο σύνδεσης, σε κάποια αβλεψία μου ή κάτι άλλο;

*Αν τον συνδέσω με HDMI, με δεδομένο ότι θα συνδεθεί με ένα Apple MacBook (:getlost:) που έχει mini-DVI θύρα, είναι προτιμότερο να αγοράσω αντάπτορα mini-DVI to VGA ή mini-DVI to DVI [και από εκεί με καλώδιο DVI->HDMI];

Link to comment
Share on other sites

Dipper διαφωνων οτι προβολεις home cinema των 1000ευρω δεν κανουν για ταινιες..φυσικα και κανουν και ειναι μια χαρα πλεον τα φθηνα μηχανακια εχουν αξιοπρεπεσταση εικονα..ειδικα για αυτους που δεν κατεχουν το αθλημα της βιντεοπροβολης ειναι απιστευτα μηχανακια..

ολοι οι dlp εχουν rainbow effect..εκτος απο τους πανακριβους τριτσιπους dlp που δεν εχουν χρωματικο τροχο.ολοι οι φθηνοι dlp προβολεις εχουν αυξημενο rainbow σε σχεση με τους πιο ακριβους λογω οτι ο χρωματικος τροχος εχει μικρη ταχυτητα και το φαινομενο ειναι εντονο.στον Optoma hd 82 Που κανει 2.000 ευρω το rainbow ειναι ελαχιστο και δεν συγκρινεται με τον optoma hd 20 ας πουμε.στον ενα ειναι ελαχιστο και στον αλλον τραγικο.βεβαια το θεμα ειναι αν το βλεπεις..εγω δυστυχως το βλεπω σε απιστευτο βαθμο..αυτοι που δεν το βλεπουν ειναι μια χαρα..βεβαια υπαρχει και μια μεριδια ανθρωπων που χωρις να βλεπουν το rainbow η τεχνολογια dlp κουραζει και σε πιανει ενας μικρος πονοκεφαλος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.