Jump to content



Ξαφνικό(?) πρόβλημα θερμοκρασίας


Gzar

Recommended Posts

Για να μην τα πολυλογώ το μόνο που έκαμα ήταν να στρώσω τα χαλιά

και γίνανε όλα χάλια!

Χέρι στο pc έβαλα για να καθαρίσω το φίλτρο του πάτου του κουτιού και

να φυσήξω λίγο την λίγη σκόνη που είχε πιάσει μέσα

Αφού έφαγα τη πρώτη μπλε οθόνη έβαλα να δω θερμοκρασίες και έπαθα πλάκα!

Το κουτί καθότι και ασήκωτο μετακινήθηκε ελάχιστα με σκοπό να έχω χώρο να πατήσει το χαλί

το οποίο μπήκε από κάτω του αλλά ανοίγοντας το side panel διαπίστωσα οτι είναι δροσερό!

hotk.png

Έβγαλα και ένα PrtScn μπας και έχει κάποιος καμιά ιδέα να βοηθήσει...

Την μπλε οθόνη την έφαγα μετά από καμιά ώρα MOH και αφού βγήκα από το παιχνίδι ανοίγοντας Firefox να δω κανα mail έγινε το μοιραίο!

Στο Bios αφού λογικά ο I7 υπερθερμανθηκε είχα overlock failure και από τότε παίζω με θερμοκρασίες καύσωνα στην Αφρική

Όποια παρέμβαση - υπόδειξη θα εκτιμηθεί δεόντως

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όντως οι θερμοκρασίες σου είναι υπερβολικές αλλά κατά δεύτερον πολύ ταση δίνεις για τα 4Ghz!!!

Μήπως με το κούνημα βγήκε κανας ανεμιστήρας από τροφοσία και δεν ψύχει?Τι να πω...για κοιτα τους όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό! Τώρα είδα την τάση! την μείωσα στα 1,3...

Όλοι οι ανεμιστήρες δουλεύουν ρε γμτ αλλά σα να μου φαίνεται ζεστή η Η50

με εγκατέλειψε τόσο νωρίς? Γιατί να κουνήθηκε αυτή δε νομίζω...

Πάω να πάρω μια πάστα να τη κανασετάρω μπας και...

lesshot.png

Οπωσδήποτε υπάρχει βελτίωση!! ( Δεν βρήκα πάστα στο πλαίσιο οπότε βαρέθηκα να τρέχω... Απλά έλυσα το ψυγειάκι το οποίο είχε πιάσει λίγη σκόνη)

Αλλά ακόμα απέχω ακόμα και από τις θερμοκρασίες του καλοκαιριού!!

Link to comment
Share on other sites

στιβαρή μου φαίνεται η H50, δε κουνιέται... τσέκαρα και το backplate αλλά όλα οκ φαίνονται στο μάτι!

Δεν έχω φάει άλλη μπλε οθόνη αλλά ακόμα οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές...

Είμαι 10 βαθμούς πάνω από την τελευταία φορά που τσέκαρα ( πάνω από μήνα πίσω) και ο 930 τότε έτρεχε στα 4,4+

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι και στην κάρτα έχεις αυξημένες θερμοκρασίεες!!!Οπότε δεν μπορεί να είναι το πρόβλημα στην Η50.Για μένα οι θερμοκρασίες σου σε idle είναι μια χαρά!!!Δε μπορώ να καταλάβω τώρα που έριξες την τάση κιόλας γιατί λες ότι έχεις αυξημένες θερμοκρασίες!Δλδ πριν κανα μήνα είχες idle 10 βαθμούς κάτω???23-33 οι πυρήνες?Λίγο δύσκολο μου φαίνεται αυτό αν συνυπολογίσεις και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος GeoZ.Μήπως κάνεις κάποιο λάθος και μ περδεύεσαι στην τελική?Full load με LinX τώρα πόσο έχεις?Για ρίξε ένα screen-shot...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τη σέταρα τη ξανασέταρα... μισό κιλό θερμοαγώγιμη χάλασα αλλά τίποτα σπουδαίο με τις θερμοκρασίες οπότε είπα να στείλω καπου μέσα στις γιορτές ένα mail στο rma της corsair σχετικά με το θέμα μου ( Αναφέροντας εκτός των άλλων και οτι το σύστημα μου βασίζεται πάνω στην corsair:P και πολλά άλλα γλυψίματα ). Αφού ανταλλάξαμε πόσα mail μου είπαν ότι πιθανότατα φταίει η αντλία στην όλη υπόθεση και το θέμα έμεινε εκεί.

Έβαλα τη μαμά να κάνω τη δουλειά μου ( με την h50 έφθασα και 65 βαθμούς idle πριν τα Χριστούγεννα ) και χθες επιστρέφοντας κάτι δώρα στο πλαίσιο αποφάσισα και πήρα την θειά της τη βουβάλω ( Η70)...

linxxx.png

η οποία με silent φουρφούρια σε όλο το σύστημα απλά δε περιγράφεται...

Και εκεί που ήμουν με την ικανοποίηση ότι ¨έσβησε¨ ο φούρνος αλλά και το σκεπτικισμό όσον αφορά τα λεφτά που ξόδεψα...

έρχεται ένα mail πρωινιάτικο στο οποίο με ενημερώνουν ότι θα αποσταλεί εντός των ημερών στη διεύθυνση μου μια ολοκαίνουργια Η70 προς αντικατάσταση της προβληματικής ( όπως και οδηγίες για το πως και που θα στείλω την παλιά χωρίς δική μου επιβάρυνση :T:. Παλαιότερα είχα επίσης μιλήσει με το rma τους για την ίδια ψύχτρα http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/corsair-cooling-hydro-series-h50-cpu-cooler-70540-5.html#post1062837703 )

συνοδευόμενο με ευχές για τη νέα χρονιά όπως επίσης και συγνώμες για την ταλαιπωρία μου.

Έχοντας μείνει με το στόμα ανοιχτό και το σάλιο να τρέχει ελαφρώς απάντησα τονίζοντας ότι η ψύχτρα που εγώ είχα στα χέρια μου ήταν η Η50 για να λάβω την απάντηση : "...consider it your Xmas bonus!!!"

Κάποιες εταιρείες απλά ξεχωρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!Τελικά αντλία όπως υποψιαζόμουν...προφανώς είχε πέσει η απόδοσή-ροή της πίεσης και έτσι και το αποτέλεσμα!Όλα καλά!

Έτσι είναι οι σοβαρές εταιρίες.Αυτά είναι!:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.