Jump to content



6870 + nvidia για physx. Ποια ομως?


D Ace

Recommended Posts

λοιπον, ενας φιλος μου εχει την 6870 (εντομεταξυ λεει πως ειναι πολυ δυσαρεστημενος και πως ειναι χειροτερη απο 4870-το ακουσα και αυτο-). στο θεμα μας, θελει να παει μια πρασινη για τα φιζιξ. αυτη θα εκανε δουλεια?

MSI N430GT-MD1GD3-OC/LP GT430 1GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

βασικα δεν θελει να ξεφυγει στα χρηματα και προπαντων μισει τις πρασινες.... εχει και cf μητρικη... οποτε τι μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάω με ειρωνεία αλλα γιατί η 430 είναι για το π3(ο)$; Στο κόμμεντ απο κάτω λέει οτι το παλικάρι μπορεί να παίξει τα σημερινα παιχνίδια σε αναλυση 22άρας. Ισχύει; Αν ναι τότε γτ να μην πάρει αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάω με ειρωνεία αλλα γιατί η 430 είναι για το π3(ο)$; Στο κόμμεντ απο κάτω λέει οτι το παλικάρι μπορεί να παίξει τα σημερινα παιχνίδια σε αναλυση 22άρας. Ισχύει; Αν ναι τότε γτ να μην πάρει αυτήν;[/quote

Δεν φτουράει μία για physx (ούτε και για γραφικά) έχω δει αναλυτικό review. η 240 είναι κλάσεις ισχυρότερη, η 430 είναι σαν την 220 σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο διάβασα τελικά για τις dedicated physx, ισχύει αριθμος shaders/MHz > core >>> mem όσον αφορά τις επιδόσεις.

Έφτιαξα ένα πινακάκι, για όσους ενδιαφέρονται. Άμα βρείτε κάνα λάθος πείτε.

post-1199-1416074750,1791_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

δες και αυτο

Πάντως τα αποτελέσματα τους είναι ολίγον περίεργα. Εδώ πχ βγάζει την 9600 ίδια/καλύτερη με την 8800g92, πράγμα που απλά δε γίνεται. Η 9600 έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια χαρακτηριστικά με την 8800gts512 αλλά με μισούς/πετσοκομένους shaders/TMU's κτλ (και μικρότερες ταχύτητες στην μνήμη αλλά δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στο physx). Και βγάζει την 250gts που δεν είναι τίποτα άλλο από μια 5-10% oc'd 8800gts 20% πιο γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

gts 450 σπέρνει για physx! (είναι και καλή backup κάρτα) αλλά το κόστος είναι overkill για σύστημα με 6870. Ας πάρει μετεχειρησμένη 8800gt και άνω ή gt240. Τo έχω ψάξει θα κάνει δουλειά .

Eγώ είχα 5870 με 8800gts 512 το mafia πήγαινε 50% γρηγορότερα από σκέτη 470 που δοκίμασα μια περίοδο, ουσιατικά σχεδόν κολημένο 60αρι fps. (στα Physx heavy σημεία).

2-3 game έιναι με physx πάνω από 80 γιούργια είναι overkill......

Link to comment
Share on other sites

νταξει μεχρι 130 τα δινει.... αλλα πως τα εγκαθιστα μετα? εχει καποιο ιδιεταιρο προγραμμα? μηπως μποκαρει 6870 με 450? ρωταω γιατι δεν εχω ξαναδοκιμασει ουτε εγω κατι τετοιο. εξηγησε το λεπτομερος αν μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

κατέβαζεις αυτούς :

258.96 (July 19, 2010)

και το mod 1.4

Hybrid PhysX mod v1.03 / v1.04ff

οδηγιες

βαζεις την καρτα , περνας τους οδηγους , patchαρεις , κανεις κ ενα restart ,που ισως δεν χρειαζεται γτ το καινουργιο mod ειναι πιο καλο απο το παλιο κ εισαι οκ .

τα physx δεν χρειαζεται να τα περασεις , περνουνται με τους οδηγους της nv

from p_under

Link to comment
Share on other sites

googlaρισε και βρές το 1.04ff hybrid physx. Driver clean up, στη συνέχεια περνάς AMD μετά περνάς NVIDIA μετά περνάς 1.04ff , ολα κομπλέ.

Η άποψη μου είναι ότι τα 130 δεν αξίζουν διότι παίρνει μια κάρτα που δεν θα περιορίζεται από τα physx θα περιορίζεται όμως από την 6870, λάθος επένδυση. Ας πάρει μια μετέχειρη Nvidia να ξε%@$%@σει και αφού τερματήσει mafia+batman την πετάει έξω και βάζει μια 6870 ακόμα να πάιξει και το metro 2033 σαν άνθρωπος...

βασικά αμα έχει καλό cpu το μαφια παίζει και χωρίς nvidia στα 25+ τα minimum frame, στο metro ta physx ειναι for the #$@% ..... δηλαδή είναι μόνο το batman που και εκεί κάτι πανιά αρμενίζουνε και λίγος καπνός, δεν αξίζει το θέμα πολύς χαμός για το τίποτα

Link to comment
Share on other sites

ναι δουλεύει, αν έχει 6870 cf αξίζει η 450 αφού θα έχει τη δύναμη να ανέβει στα γραφικά να μην τον κόβει το physx (πάλι φυσικά για 2-3 παιχνίδια) και 4χ να είναι το pcie δεν επιρεάζεται!

Link to comment
Share on other sites

phenom 2 x4 black box

ενταξει την πηρε την 450. βεβαια εχει τα 260.8κατι drivers δεν υπαρχουν παλιοτερα γιαυτην. λετε να εχει προβλημα? εβαλα και το patch αλλα το gpu usage ηταν κολλημενο 0.... και μηλαμε σε games οπως tomb rider, spiderman web of shadows, resident evil 5 κια μερικα nfs...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.