Jump to content



ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 pSU;;


creye

Recommended Posts

οπως λεει και ο τιτλος ,προκειται να αγορασω ενα τροφοδοτικο αρκετων watt, maxιmmum τα 150 ευρω!!

ειμαι λοιπον αναμεσα σ αυτα τα 2

CoolerMaster Silent Pro M850 RS-850-AMBA-J3 850W Modular PSU - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

THERMALTAKE TPX-875M TOUGHPOWER XT 875W - - E-SHOP.GR

εδω και 4 χρονακια εχω ενα thermaltake της ιδιας σειρας στα 500watt ,και εχει βγει πολυ καλο, λεω να εμπιστευθω λοιπον το μεγαλυτερο αδελφακι του, τι λετε;

επισης, λεω να ξεκινησω να πηγαινω κοντρα στα ''μεγαλα μαγαζια'' μπορειτε να μου προτεινετε καποιο αλλο μαγαζι ή και απο εξωτερικο αν ειναι;;;:triniti::triniti:

αν εχετε και καποιο αλλο μοντελο , ευχαριστως να το δουμε..

Link to comment
Share on other sites

αν τα 750 σου φτανουν , τοτε ΗΧ750, αν οχι, τοτε ΤΧ850, και τελος αν θες να ανεβεις και αλλο κατηγορια και μπορεις αν κανεις την υπερβαση κατα 10-12€, τοτε ΤΧ950, το οποιο και θα σου προτεινα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, τα ειχα δει αυτα που λετε αλλα ξεχασα να αναφερω πως θελω να ειναι με αποσπωμενα καλωδια!!sorry :)

αρχιζω να γλυκοκοιταζω το ΤΧ750 αφου εχει αποσπωμενα καλωδια αλλα και 7 χρονια εγγυηση σε αντιθεση με τα υπολοιπα που εχουν 5.

εχω ακουσει οτι τα corsair κανουν αρκετο θορυβο,ξερετε αν ισχυει;

Chieftec A-135 Series PSU Modular 1000W 80+ (APS-1000C) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr αυτο εχει μονο 2 χρονια εγγυηση...οποτε λεω να το αφησω στην ακρη..

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι τελικα να επιλεξω το 750 της corsair!!

υπαρχουν σημαντικες διαφορες μεταξυ αυτου και του cm 850 το οποιο ελεγα να προτιμησω λογω των περισσοτερων watt;

olerMaster Silent Pro M850 RS-850-AMBA-J3 850W Modular PSU - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

απλα σκεφτομαι σε πιθανο cf στο μελλον ισως τα watt να χρειαστουν οποτε μην κανω παλι αλλαγη. Αυτη τη στιγμη εχω μια 5850 και σκεφτομαι είτε να προσθεσω αλλη μια , ειτε ΠΟΛΥ μελλοντικα cf με επομενες καρτουλες!!

για πειτε μια τελευταια γνωμη πριν ριξω την παραγγελιααα!!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Ποιό δυνατό, modular, στα λεφτά σου και με μεγάλη εγγύηση είναι κ αυτό: THERMALTAKE TPX-875M TOUGHPOWER XT 875W - - E-SHOP.GR

Aυτό ξεφεύγει ελαφρά παραπάνω αλλά σου κάνει: PSU :: CoolerMaster Power Supply 800W ATX 24 pin Silent Pro Gold 800W Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

Κατά την άποψη μου πάντως το chieftec το 1000άρι το modular είναι εξίσου καλή επιλογή και με όση δύναμη χρειάζεσαι για μελλοντικά cf...

Link to comment
Share on other sites

και τώρα μια μισή γνώση... :dance3::dance3:

απλώς να έχεις υπόψη σου ότι για cf τη διαφορά δεν την κάνουν τα watt αλλά τα rail που έχουν τα τροφοδοτικά.

οπότε για παράδειγμα είναι καλύτερα να έχεις 2χ12v rail από 350W το καθένα παρά 1 που θα αποδίδει 700W.

πχ. εγώ για το cf των 5850 είχα ενα chieftec 750W (μπλε υπάρχει στο πλαίσιο ακόμη) που όταν αρχιζα να κλοκάρω και να κάνω μετρήσεις εκτός ότι εκανε τρομερό θόρυβο είχα εμφανή απώλειες στην εικόνα.

μετά απο την αναβάθμιση σε ένα seasonic 850W (οχι και τρελή διαφορά σε watt) και αθόρυβο είναι και δεν κάνει τακ.

αυτά απο εμένα, sorry άμα έγραψα κάτι λάθος... :shout:

για TT αν και fun της συγκεκριμένης μάρκας ένα 600 tr2 που είχα ήταν πολύ θορυβώδες.

Link to comment
Share on other sites

και τώρα μια μισή γνώση... :dance3::dance3:

απλώς να έχεις υπόψη σου ότι για cf τη διαφορά δεν την κάνουν τα watt αλλά τα rail που έχουν τα τροφοδοτικά.

οπότε για παράδειγμα είναι καλύτερα να έχεις 2χ12v rail από 350W το καθένα παρά 1 που θα αποδίδει 700W.

πχ. εγώ για το cf των 5850 είχα ενα chieftec 750W (μπλε υπάρχει στο πλαίσιο ακόμη) που όταν αρχιζα να κλοκάρω και να κάνω μετρήσεις εκτός ότι εκανε τρομερό θόρυβο είχα εμφανή απώλειες στην εικόνα.

μετά απο την αναβάθμιση σε ένα seasonic 850W (οχι και τρελή διαφορά σε watt) και αθόρυβο είναι και δεν κάνει τακ.

αυτά απο εμένα, sorry άμα έγραψα κάτι λάθος... :shout:

για TT αν και fun της συγκεκριμένης μάρκας ένα 600 tr2 που είχα ήταν πολύ θορυβώδες.

ωραια, τωρα εχω μια μιση ερωτηση εγω....

πως βλεπουμε τα rail που λες

τελικα ειμαι αναμεσα στο THERMALTAKE 875

PSU :: Corsair 750W HX

αντε να ετοιμαζομαι τελικα:T::T:

Link to comment
Share on other sites

Features & Specifications of corsair 750w

- Guaranteed to sustain its full rated wattage at an ambient temperature of 50C

- Up to 90% energy-efficiency under real-world load conditions*

- Single +12V rail design providing up to 62A

- Multi-GPU ready

- 105C solid state capacitors

- Active Power Factor Correction (PFC) with PF value of 0.99

- Supports ATX12V 2.3 and EPS12V 2.91 standards. Backwards compatible with ATX12V 2.01

- Auto switching circuitry for universal AC input from 90-264V

- Over Current/Voltage/Power Protection, Under Voltage Protection and Short Circuit Protection provide complete component safety

- Dimensions: 150mm(W) x 86mm(H) x 180mm(L)

- MTBF: 100,000 hours

- Safety Approvals: UL, CUL, CE, CB, FCC Class B, TuV, CCC, C-tick

Corsair HX 750W Modular Power Supply Review | Unbiased Computer Hardware Reviews - ThinkComputers.org

for thermaltake 875

High Quality Japanese Capacitors

Capacitors play very important roles in a power supply unit. Poor capacitors may lead to shorter lifetime, system instability, voltages fluctuating, and even damage the power supply unit. Toughpower XT series, built to the highest standard of quality, has implemented the highest quality capacitors on the primary side and also the secondary side. All the high quality capacitors in the Toughpower XT power supply units are Japanese made and have the highest level of workmanship.

Compliance with Intel ATX 12V 2.3 & SSI EPS 12V 2.91 standards.

80 PLUS Bronze certified - provide up to 88% effective power conversion to cut- down electric cost.

24/7 @ 50 °C: Guaranteed to deliver 575W / 675W / 775W / 875W continuous output power.

Double-forward switching circuitry: compared with traditional circuitry, double- forward switching circuitry offers low power loss and high reliability.

Unparalleled DC to DC converters for 3.3V and 5V outputs to reach high efficiency.

S.P.T. indicator: PSU status monitor with 3-mode LED (standby / PG signal / temperature).

12Vin1: single +12V rail design providing up to 48A / 56A / 64A / 72A.

quality Japanese capacitors: ensure superb performance and reliability.

Solid state capacitors: great stability at higher operating temperatures, frequencies and currents.

Fan Delay Cool Technology: allow fan to continue to operate after system shuts-down to ensure all components are properly cooled.

Multi-GPU ready: support up to two PCI-E 6+2pin & two PCI-E 6pin for PCI-Express graphic cards.

Auto switching circuitry for universal AC input from 90-264V.

Active Power Factor Correction (PFC) with PF value of 0.95 at full load.

High reliability: MTBF>120,000 hours.

DIMENSION: 5.9"(W) x 3.4"(H) x 6.3" (L); 150mm(W) x 86mm(H) x 160mm(L).

Built in industrial-grade protections: Over Current, Over Power, Over Voltage, Under Voltage, and Short-Circuit protections.

Safety / EMI Approvals: UL/ CUL, TUV, FCC, CE, BSMI and GOST certified.

Thermaltake Toughpower XT 875W

οπότε και τα 2 είναι single rail.

πάντως μπορεί να μην έχει τόσο θέμα να δουλέψει σωστά όσο πόσο θόρυβο θα κάνει για να ψυχθεί το ένα rail που θα αναγκαστεί να βγάλει τόσα amber.

http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/corsair-hx750w-review-81867.html

δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το review του crmaris ....

λέει πολλά μέσα στα review που θα σε κατατοπίσουν στην επιλογή σου...

Link to comment
Share on other sites

CWT OEM έχουν και τα δύο με το Thermaltake να χρησιμοποιεί μια ελαφρώς διαφορετική τοπολογία.

To ΗΧ750 πάντως που έχω τεστάρει το προτείνω ανεπιφύλακτα. Για το Thermaltake τώρα, από τη στιγμή που δεν το έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.