Jump to content



αγορα νεου κουτιου


kastorasgr

Recommended Posts

Για σας, πριν λιγες μερες αγορασα κοματια για τον νεο μου υπολογιστη.

Αγορασα το va8000bws οχι αυτο με το panel που εχει τον αμεμιστιρα τον 230x με την διαφανες πορτα το απλο.

Θελω τωρα ψαχνωντας και με τιν δικη σας ιδεα, να μου πειτε 3 απο τα καλυτερα κουτια που θα περνατε εσεις και γιατι, εως και το καλυτερο κουτι(επιλογη του καθενος "καλυτερο κουτι")

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για σας, πριν λιγες μερες αγορασα κοματια για τον νεο μου υπολογιστη.

Αγορασα το va8000bws οχι αυτο με το panel που εχει τον αμεμιστιρα τον 230x με την διαφανες πορτα το απλο.

Θελω τωρα ψαχνωντας και με τιν δικη σας ιδεα, να μου πειτε 3 απο τα καλυτερα κουτια που θα περνατε εσεις και γιατι, εως και το καλυτερο κουτι(επιλογη του καθενος "καλυτερο κουτι")

ευχαριστω.

Ενας μεγαλος παραγωντας στο κουτι ειναι το ποσα χρηματα μπορει να διαθεση κανεις και μετα ο χωρος που θα μπει

Link to comment
Share on other sites

CoolerMaster HAF 922 Case (RC-922M-KKN1-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

CoolerMaster 690 II Advanced Black Case (RC-692-KKN2) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Κυρίως για τη ποιότητα κατασκευής, αλλά και απο προσωπική άποψη και ωραία (ιδικά το πρώτο:p)

Link to comment
Share on other sites

CoolerMaster HAF 922 Case (RC-922M-KKN1-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

CoolerMaster 690 II Advanced Black Case (RC-692-KKN2) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Κυρίως για τη ποιότητα κατασκευής, αλλά και απο προσωπική άποψη και ωραία (ιδικά το πρώτο:p)

Εγω αγορασα το corsair 600T.Φοβερα ευρυχωρο (mid size outside full size inside), αριστο cable management και με προεγκατεστημενους ολους τους ανεμιστηρες Το περιμενω μεσα στην εβδομαδα. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=OA2Giw2KpcI]YouTube - Corsair Graphite Series 600T Gaming Computer Case Unboxing & First Look Linus Tech Tips[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα coolermaster μας τα χαλανε.....Πχ κοστιζουνε ας πουμε 100 ευρω εχουνε θεση για 5-6 ανεμιστηρες και προεγκατεστημενοι ειναι μονο οι 2-3.Υπολογιστε ποσο θα κοστισει να βαλετε ολους τους ανεμιστηρες στο 690 πχ και μετα βγαλτε το κοστολογιο....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να σου πω την αλήθεια δεν με πειράζει και τόσο που έχει μόνο τους 3 ανεμιστήρες προεγκατεστημένους γιατί έχω ένα προβληματάκι με το θόρυβο. Επίσης 3 ανεμιστήρες δεν κοστίζουν και τόσο πολλά:)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα coolermaster μας τα χαλανε.....Πχ κοστιζουνε ας πουμε 100 ευρω εχουνε θεση για 5-6 ανεμιστηρες και προεγκατεστημενοι ειναι μονο οι 2-3.Υπολογιστε ποσο θα κοστισει να βαλετε ολους τους ανεμιστηρες στο 690 πχ και μετα βγαλτε το κοστολογιο....

Μα για αυτο το λογο ειναι προερετικοι οτι και χωρις αυτους θα εχει ενα "καλο" airflow το κουτι και αν θες το κατι παραπανω σου λει για να μην κοβεις ραβεις στο κουτι σου εχω και 2-3-5 θεσεις παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτο το λογο ειναι προερετικοι οτι και χωρις αυτους θα εχει ενα "καλο" airflow το κουτι και αν θες το κατι παραπανω σου λει για να μην κοβεις ραβεις στο κουτι σου εχω και 2-3-5 θεσεις παραπανω

Θεσεις ανεμιστηρα - τρυπες δηλαδη - στο πλαι χωρις ανεμιστηρες και πολυ περισσοτερο χωρις φιλτρα ειναι απλα περισσοτερο και πολυ γρηγοροτερα σκονη στο εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Θεσεις ανεμιστηρα - τρυπες δηλαδη - στο πλαι χωρις ανεμιστηρες και πολυ περισσοτερο χωρις φιλτρα ειναι απλα περισσοτερο και πολυ γρηγοροτερα σκονη στο εσωτερικο.

δεν ειπε κανεις οχι αλλα αν ομως δεν ειχαν αυτες τις τρυπες θα επρεπε ολοι να ειχαμε απο 1 dremel σπιτι και να σκαλιζουμε τα κουτια οπως και να εχει παντως δεν νομιζω να υπαρχει κουτι που να μην μαζευει σκονη ειτε εχει αδιες θεσεις ανεμηστηρα ειτε οχι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως είπαν και πιο πάνω κάποιοι ότι όλα τα κουτιά μαζεύουν σκόνη και επειδή έχεις πρόβλημα με τον θορυβο όπως κι εγώ προτείνω Thermaltake Element G ή S. Μεγάλοι ανεμιστίρες, μεγαλη ροή αέρα, ελάχιστη φασαρία αρκετός χώρος χωρίς τριξίματα. Προσωπικα μου αρέσουν πολύ σαν εμφάνιση, συν ότι έχει 2 θέσεις για ssd.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα νεα κουτια εχουνε θεσεις για ssd πλεον. Κατα την ταπεινη μου αποψη ενα case δεδομενου οτι το κρατας για λιγα χρονια(5ετια γιατι παραπανω θα δειξει τα χρονακια του) πρεπει να ειναι futureproof, σημερα πχ με μια 4890 μπορει να εισαι ανετος , αλλα αν αποφασισεις να πας σε καμια 5970 χωραει??αν βγει ακομη μεγαλυτερη σε μηκος θα χωρεσει?? κτλ κτλ.

Εγω πριν παραγγειλω το corsair ημουνα ενα κλικ λιγο πριν το cosmos pure black-αν και ηθελα αυστηρα mid size- ,και αυτο οχι γιατι μου αρεσε τοσο πολυ σαν case αρα γιατι ηταν τεραστιο και αρα θα χωρουσε ανετα οτιδηποτε .Το corsair δεν το ηξερα(καινουργιο γαρ) το ειδα τυχαια στο youtube και το εκανα παραγγελια σχεδον αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

καλα μιλαμε η τρυπα που εχει για τον επεξεργαστη εινε σαν το obsidian απλα δεν εχει πορτακι(νομιζο) σε μεγαλες μητρικες οπως gigabyte ud3r x58a και τις αλλες τις σειρας τις βαζεις πανω και δεν της ξαναβγαζεις αν θες να αλαξεις βαση για νεα ψυκτρα και τα λοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι όλα τα νέα έχουν τέτοιες θέσεις. Να αναφέρω επίσης ότι δεν χρειάζεται να βάζεις και να βγάζεις καλώδια κάθε φορά που θέλεις να ανοίξεις το πλαϊνό με τον ανεμιστήρα. Πάντως και το Corsair είναι κορυφαίο κουτί αλλά τσούζει στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.