Jump to content



Πληρης συνθεση στα 1100 ευρω


Alexandros

Recommended Posts

ενα ποιοτικο τροφοδοτικο μπορει να σου κρατηση 5 χρονια ενα κακο τροφοδοτικο μπορει να σου καψη ολο το συστημα

tsan's 1min 19sec 578ms wPrime 1024m run with Core i7 Extreme 980X @ 6313MHz

tsan's 33368 marks 3DMark Vantage - Performance run with GeForce GTX 480 @ 1200/1155MHz

αυτα εδω ειναι με ενα τροφοδοτικο 4ετιας αλλα top για την εποχη του (pc&power 1200w)

εγω θα σου προτηνα αυτα αν τα βρεις διαθεσιμα

PC Power & Cooling Turbo-Cool PSU (860W) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Silverstone OP Series PSU 850W (SST-OP850-P) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν βαλω ενα chieftec 550 με 50 ευρω , θα εχω προβλημα ? Εδω παω να φτιαξω ενα low energy consumption συστηματακι που ζητημα ειναι να τραβαει 250-280 βατ στο peak! θεωρητικα μπορω να βαλω και ενα 400ρι chieftec με 30 ευρω και παλι μια χαρα θα ειμαι για μια τριετια. Οτιδηποτε πανω απο 50-60 ευρω ειναι οβερκιλ. Ενα επεξεργαστη θα εχω στα 90 βατ, μια καρτα γραφικων στα 120 μαξ....ολο το συστημα δε μπορει να καψει πανω απο 270 βατ σε καμια περιπτωση.

Εχω αλλαξει πανω απο 10 υπολογιστες τα τελευταια 15 χρονια και δεν ειχα ποτε προβλημα με επωνυμο τροφοδοτικο ακολουθοντας την λογικη του επωνυμου στα 50-60 ευρω

Link to comment
Share on other sites

καταρχην το ειπα και πριν ....με τον 760 που γλυκοκοιτας..δεν προκειται να εχεις onboard γραφικα.(εκτος αν εχεις εγκαταλειψει και την ιδεα του τρεχω anythng-but_games με την onboard)

Και μη κοιτας τον 1055..αλλα τον 1075...15Ε διαφορα εχουν.(και ο 1075 εχει 190ε)

Sata3 σκληρο τι να τον κανεις?Μονο για τον λες ειναι το προτυπο..σαν επιδοσεις μονο ssd εξαντλουν το σατα2 -και οχι ολοι

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την ΑΜΔ

1065T

2.9 GHz

3MB

6MB

socket AM3

95W

45nm SOI

1045T

2.7 GHz

3MB

6MB

socket AM3

95W

45nm SOI

Αυτοι οι 2 με ενδιαφερουν καθως ειναι στα 95 ΜΑΞ , δηλαδη στα ιδια με την Ιντελ, σαν αποδοση ισως παρομοιοι(συγκρινω τον 651 με τον 1065) , τιμες στα ιδια, αλλα εχω σαν πλεονεκτημα την ονμπορντ και native sata3 support...σωστα ? Απο μητρικη τι να κοιταξω στα 100-110 ευρω ?

Link to comment
Share on other sites

καταρχας οπως λεει ο φιλος ntg πιο πανω,το σατα 3 τι το θελεις ακριβως?μονο οι τρελοι ssd φτανουν τα ορια του σατα2 και παλι δεν τα ξεπερνανε!

επισης γιατι πιστευεις οτι με τον amd θα εχεις περισσοτερη παραγωγη θερμοτητας απο οτι με τον i5 760 ας πουμε?

κοιτα εγω εχω ι7 σε load με μαμα ψυκτρα επιανε 100 βαθμους..τραλαλαλα ασχολιαστο.

προσφατα εστησα συστηματακι για φιλο μου με i5 760 κ μητρικη μια της gigabyte p55 usb3 sata3 δεν θυμαμαι τωρα το μοντελο να σε πω..

στοκ ψυκτρα ο φιλος μου σε load θερμοκρασια 85 βαθμους.

ο αδερφος μου εχει τον phenom 2 1055t .με την μαμα ψυκτρα εβγαζε 65 βαθμους σε load και του φορτωσε τωρα μια scythe mugen 2 πανω με ενα ανεμιστηρακι και τον εστειλε στα 3.89 με idle θερμοκρασια 28-34 βαθμους κελσιου!

αν δεν θες θερμοτητα να παραγεται και ησυχια στο χωρο σου εγω προτεινω amd με μια τουμπανη ψυκτρα στυλ mugen 2 χωρις ανεμιστηρακι πανω.δουλευουν κ ετσι μια χαρουλα αυτες τετοιες που ειναι..

Link to comment
Share on other sites

oi συγκεκριμενες asrock που προταθηκαν ειναι μια χαρα...ισως και καλυτερες απο τις αλλες..που κυκλοφορουν.

Δεν βρισκω το λογο να κοιταξεις κατι αλλο περα απο την 880g extreme3 @100E

(ουτε καν με oc δεν θα ασχοληθεις απο οτι καταλαβαινω ...οπου και εκει μια χαρα τα πηγαινουν..ποσο μαλλον σε μαμα συνθηκες)

edit

Ωραιοι οι παραπανω επεξεργαστες ..το θεμα ειναι να τους βρεις.

Παντως για να δεις οτι δεν συντρεχει λογος να τρελλαινεσαι (ιδιαιτερα) με την καταναλωση δες εδω κατω κατω...

On socket AM2+/AM3 platforms in the minimum performance state the processor runs at 800 MHz core voltage and has TDP 53.8 Watt

Oχι οτι θα καιει λιγοτερο..απο την intel πλατφορμα αλλα δεν προκειται να δεις διαφορα αξιολογη απο ενα pc.(15watt υπολογιζω)

ΜΑζι σου παντως που το σκεφτεσαι τοσο "πρασινα"...(και σαφως καλυτερη επιλογη ο 1065 απο τον 1075 σε θεμα καταναλωσης που σε ενδιαφερει.)

Link to comment
Share on other sites

διορθωστε με αν κανω λαθος,η asrock δεν ειναι θυγατρικη της asus? :)

Είναι.

Μια χαρά μητρικές είναι.

Παραγόμενη θερμότητα στα stock δεν θα δεις κάποια διαφορά, από εκεί και πέρα δες ποιο cpu πάει καλήτέρα στης εφαρμογές που τρέχεις.

Και αν δεν βιάζεσαί σε 1 άντε βαριά 2 μήνες θα υπάρχουν sandybidge στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Tι παθατε ολοι με τις Ασροκ , χαθηκαν οι καλες μαρκες ? :...:

Gigabyte GA-880GA-UD3H 96€

Asus M4A88TD-V EVO (χωρίς USB 3) 101,50€

Asus M4A88TD-V EVO/USB3 (δεν ξέρω γιατί έχει 1 χρόνο εγγύηση αντί 3) 99,30€

Asus M4A89GTD PRO 119,74€

MSI 880GMA-E45 95€

MSI 890GXM-G65 120,63€

Link to comment
Share on other sites

Προτου βγαλω τη τελικη αποφαση, για σκληρο τι λετε για τον Western Digital Caviar Green 1TB, 64MB

και επισης για την ΑΤΙ 6870, εχετε καποια προταση που να ερχεται με παθητικη ψυκτρα ή τουλαχιστον ψυκτρα με ησυχο ανεμιστηρα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

AΚΥΡΟ ΓΙΑ Χ6 / Ι7 ... εννοειται παω για 2600 Κ, παλι στα 1100 ευρω

ΣΥΝΘΕΣΗ

1. Μητρικη Asrock P67 pro3 110 ευρω

Eχει τα παντα απο οσα χρειαζομαι ,περιμενω να διαβασω και κανα ριβιου.

2. Επεξεργαστης 2600 Κ 300 ευρω

3. Μνημες 2 Χ 4 ΓΒ @1333 150 ευρω ...εδω θελω να με διαφωτισετε...εαν τις παρω@ 1600 αντι για 1333, κερδιζω τιποτα σε bandwidth _?

4. Καρτα γραφικων ΑΤΙ 6950 περιπου 300 ευρω

5. Σκληρος Seagate Baracuda 7200.12, 1 ΤΒ .... περιπου 80 ευρω...νομιζω οτι καλυτερο.

6. Κουτι Nexus Clodius στα 50 ευρω

7. Τροφοδοτικο ocz 600w stealthxstream 2 στα 70 ευρω

Ολα μαζι βγαινουν στα 1150 περιπου

Πως τα βρισκετε ? Μηπως καμια αλλαγη σε σκληρο/ μνημες ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.