Jump to content



BSoD σε Win7


Pandorian

Recommended Posts

Υπάρχουν σχετικά threads τα περισσότερα από τα οποιά διάβασα, αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες. Οπότε να το πρόβλημα:

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση αλλάζοντας mobo, cpu και μνήμες κρατώντας τον ίδιο σκληρό και κάρτα γραφικών.

Έκανα νέα καθαρή εγκατάσταση των Win7 x64 και έπειτα του Ubuntu 10.10 x64. Για μια περίοδο όλα λειτουργούσαν μια χαρά ώσπου μια μέρα είχε χαθεί ο boot loader (του UBUNTU). Προσπάθησα να κάνω startup repair από το DVD των Windows αλλά τίποτα. Έκανα λοιπόν format και εγκατέστησα εκ νέου τα Win7.

Για μία ακόμη φορά στην αρχή όλα ήταν τέλεια, ώσπου, αρχικά σε παιχνίδια έπειτα και σε άλλα προγράμματα (Camstasia, Pinnacle Studio, ακόμη και στο Youtube) μου εμφανιζόταν BSoD και μετά επανεκκινούσε. Κάνω για μία ακόμη φορά format και εγκαθιστώ πάλι τα Win7 x64 και πάλι τα ίδια.

"Τρώω" BSoD τόσο σε παιχνίδια όσο και σε εφαρμογές επεξεργασίας όπως το Pinacle Studio, το Camtasia, το Carrara κλπ αλλά και πολλές φορές κατά την αναπαραγωγή βίντεο αρχείων (mp4 είδικα 100% σίγουρο ότι θα εμφανιστεί). Αυτό που πρόσεξα είναι ότι BSoD εμφανίζεται σε 32bit εφαρμογές μόνο.

Επίσης συγκράτησα τον κωδικό σφάλματος και είναι ο

STOP: 0x0000001E (0xFFFFFFFFC0000096, 0xFFFFF800028C49A6, 0x00000000000000, 0x0000000000000000)

Ακόμη, στο BSoD έκανε Memory Dumping (δεν ξέρω τι σημαίνει αλλά πιστεύω ότι άξιζε να αναφερθεί)

Με αναζήτηση στο Google βρήκα πολλές ερμηνείες, δεν μπόρεσα όμως να καταλήξω κάπου.Οι δυο περισσότερο επαναλαμβανόμενες είναι η

The code STOP 0x0000001e Error indicates that the Windows kernel detected an illegal or unknown processor instruction
καί ότι κάτι φταίει από το BIOS.

Επίσης βρήκα ένα χρήσιμο post και εδώ http://www.thelab.gr/702718-post7.html το οποίο αναφέρεται στις μνήμες με διαιρέτη. Γενικά είμαι αρκετά έμπειρος χρήστης, αλλά με αλλαγές από το BIOS δεν έχω ασχοληθεί οπότε μπορεί να μου προτείνει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ

EDIT:

Το σύστημά μου

Mobo: ASUSTeK Computer INC. M4N68T-M LE

CPU AMD Athlon II X3 445 Processor

Socket Socket AM3 (938)

Memory 2X2GB Kingston DDR3 1333 στα 667MHz

GPU nVidia GeForce 8600GT 1GB

Επισύναψα και ένα screenshot με πληροφορίες για τις μνήμες και CPU

post-14270-1416074771,5165_thumb.jpg

post-14270-1416074771,8414_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.