Jump to content



Προβλημα psu


kaza1980

Recommended Posts

έχω ενα τροφοδοτικο CODEGEN 350 w το πηρα μαζί με το κουτί που είναι το 6061L της interset.

το οποίο δεν θέλω να το αλλάξω καθώς μου δινει σε toast 5.2 , 3.4 , 12.1 .

με τον 2600+ στα 200*11.5 . vcore 1.85 ισως να πεφτω λιγο εξω καθως ειμαι στη δουλεια αλλά ειναι αψογο απο θέμα τασεων.

Το προβλημα ειναι οτι μετά την αλλαγη του cpu απο 2400+ και την προσθηκη του block του μιχαλη οταν παω απο idle που ο σενσορας ειναι στους 42 c εκει που ηταν παντα με οριο τους 46-47 στο toast πλεον ειναι 43-44 idle και μετα απο 5 λεπτα τοαστ 60-65 και ανεβαινει σταθερα και φυσικα κανει θορυβο αλλα ο αέρας βγαινει κρυος.

καθώς τασεις σαν αυτες δεν θα ξαναβρώ και τοσο σταθερες ξερει κανεις κατι ωστε να το κρατησω κρυο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γίνω κακιά αλλά το συγκεκριμένο τροφοδοτικό δεν έχει καμία μορφή ασφάλειας. Μην το πιέζεις, αν δεν αντέξει θα σου διαλύσει ότι βρει συνενδεμένο πάνω του. Επίσης το maximum output ( real ) είναι κάτω από το θεωρητικό, δηλαδή κάπου 300w έχει μέγιστη απόδοση. Την θερμοκρασία του όμως ΠΟΥ την διαβάζεις; Δεν έχει sensors!

Αυτές οι τάσεις δεν είναι τίποτα. Είναι δύσκολο να πάρεις ένα καλό και να του κάνεις Vmod σε ότι τάσεις θες; Και αν δεν ξέρεις από κολλητήρι, δεν ζητάς να στο κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω καθως το εχω δει το ονειρο σε pc πελατη με κάτι psu που βαζαμε τοτε στη δουλεια οπου οτα καιγοντουσαν αφηναν μονο τη λαμαρινα αλλα αυτο το psu το δουλέβω 10 μήνες και δεν έχω κανενα dead το έχω βαλει σε πάνω απο 50 μηχανακια αλλα οχι pused.

ευχαριστω παντως για το ενδιαφερων

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaza1980 [Σήμερα, στις 12:31]

Το ξερω καθως το εχω δει το ονειρο σε pc πελατη με κάτι psu που βαζαμε τοτε στη δουλεια οπου οτα καιγοντουσαν αφηναν μονο τη λαμαρινα αλλα αυτο το psu το δουλέβω 10 μήνες και δεν έχω κανενα dead το έχω βαλει σε πάνω απο 50 μηχανακια αλλα οχι pused.

ευχαριστω παντως για το ενδιαφερων

H GRACE εχει απολυτο δικιο .

Εγω εχω αλλαξει πανω απο 15 μητρικες (εκτος αλλων) μεσα στο 2003 απο αυτο το τροφο.

Μπορει να μη σου ετυχε εσενα αλλα πιστευω οτι ειναι και θεμα περιοχης οπος εδω που η ΔΕΗ

μας εχει...%^$%#...... με τις υπερτασις.

Τα 400αρια της εταιριας αντιθετα σε μικρα μηχανακια παιζουν μια χαρα .

Αν ειναι δικο σου το μηχανημα πετα το τροφο και ωαλε ενα με τουλαχιστον καποια βασικη προστασια.

Εξαλου ενα τροφο. σαν αυτο δεν κανει πανω απο 11 ευρο κοστος..

Και νομιζω οτι το sticker λεει Total output 280 η 230w (δεν θυμαμαι καλα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.