Jump to content



U2711


eshati

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους. Έχω την Dell U2410 και σκέφτομαι να κάνω μία αναβάθμιση σε U2711. Έχει κάποιος και τις δύο οθόνες για να μου πει εντυπώσεις και αν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα η μετάβαση σε U2711?

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την u2711. είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

2 προβλήματα.θες πολύ δυνατή vga και πολλά sites- παλιότερα games φαίνονται άσχημα λόγω ανάλυσης.

α σκεφτηκα και τρίτο: ακόμα και 1080 βιντεο φαίνεται μέτριο σε ποιότητα.

θα πρότεινα αν έχεις ήδη την 24'' να πάρεις άλλη μία

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πχ counterstrike σε 27 dell θα ειναι χαλια???

επειδη ειμαι στα σκαριακαι εγω να παρω 27 αλλα η αληθεια ειναι 24 πρεπει να ειναι πολυ καλη οποτε ισως να μην αξιζει για 27.ασ πει και κανενας αλλο που εχει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την u2711. είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

2 προβλήματα.θες πολύ δυνατή vga και πολλά sites- παλιότερα games φαίνονται άσχημα λόγω ανάλυσης.

α σκεφτηκα και τρίτο: ακόμα και 1080 βιντεο φαίνεται μέτριο σε ποιότητα.

θα πρότεινα αν έχεις ήδη την 24'' να πάρεις άλλη μία

δεν λέω ότι θα είναι χάλια τα παλιά games γενικά αλλά μόνο όταν δεν υποστηρίζουν μεγάλες αναλύεις >=1920 (πχ. diablo 2, starcraft 1, baldurs gate)

ότι παίζει σε 2500 αναλυση απλά είναι αλλού..

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.τωρα να ρωτησω εγω ο ασχετος ποσο διαφορα εχει ενα παιχνιδι οταν το παιζεις σε ναλυση 2560 και ποσο σε 1920???

φενεται τοσο πολυ στο ματι η ψαχνουμε τωρα τις λεπτομεριες?διοιτ αν δεν φενετε και ειναι για την ιδεα να το πω ετσι τοτε καλητερα 24.σορρυ ου σε πριζω με ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ασχετος (σαν και μενα )μαλλον δεν θα δεις και πολλες διαφορες...Εγω θα σε συμβουλευα να παρεις την 27'' αν απλα θες μεγαλυτερη επιφανεια εργασιας...αν σε ικανοποιει σαν μεγεθος η 24 μεινε εκει.

Link to comment
Share on other sites

εχω lg 23 και ειμαι μια χαρα αλλα βλεποντας σε ενα φιλο 24 επαθα πλακα μου φενοταν λες και η δικια ηταν μια @@@ μπροστα της. Χωρια που απο αναλυση ηταν η dell φοβερη απλα 27 μου φενετε τεραστια εμενα.και αν δεν εχει μεγαλες διαφορες τοτε ουτε ο φιλος επανω αξιζει να απει σε 27.αοψη μου βεβαια ταπεινη.

Link to comment
Share on other sites

από 1920 σε 2500 εχει διαφορά ιδιαίτερα σε εφαρμογές και η επιφάνια εργασίας, είναι πολύ μεγαλύτερη (χωράει 2 word το ενα διπλα στο αλλο στο 100% με ολόκληρες τις μπάρες του word)

για τα games μονο κατά την γνώμη μου δεν νομίζω ότι αξίζει (και μόνο που πάντα θα θέλεις πιο καλη vga)

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι και εγώ για την Dell.Έχω μια Samsung T260,26 ίντσες,1200p αλλά μου την σπάει η αναλογία 16:10.'Οταν παίζω στο PS3 για παράδειγμα κάνει την εικόνα από 1080p σε 1200p και χάνει πολύ.

Επειδή είμαι φωτογράφος,όπως καταλαβαίνετε εκτιμώ πολύ τα χρώματα και τις μεγάλες αναλύσεις.

Γενικά απο ότι εχω διαβάσει η Dell είναι φοβερή σε χρώματα και είναι και pro calibrated απο το factory άλλα επειδή εγώ θα παίζω και με το ps3 το έχει δοκιμάσει κανείς?.Έχει καθόλου input lag κάνει ghosting σε FPS games?

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την u2711. είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

2 προβλήματα.θες πολύ δυνατή vga και πολλά sites- παλιότερα games φαίνονται άσχημα λόγω ανάλυσης.

α σκεφτηκα και τρίτο: ακόμα και 1080 βιντεο φαίνεται μέτριο σε ποιότητα.

θα πρότεινα αν έχεις ήδη την 24'' να πάρεις άλλη μία

Μάλλον έχεις δίκαιο! Και εγώ σκέφτομαι την λύση μίας ή και δύο επιπλέον οθονών για να κάνω 3D surrround. Έτσι δεν θα πάει τσάμπα και αυτή που έχω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι και εγώ για την Dell.Έχω μια Samsung T260,26 ίντσες,1200p αλλά μου την σπάει η αναλογία 16:10.'Οταν παίζω στο PS3 για παράδειγμα κάνει την εικόνα από 1080p σε 1200p και χάνει πολύ.

Επειδή είμαι φωτογράφος,όπως καταλαβαίνετε εκτιμώ πολύ τα χρώματα και τις μεγάλες αναλύσεις.

Γενικά απο ότι εχω διαβάσει η Dell είναι φοβερή σε χρώματα και είναι και pro calibrated απο το factory άλλα επειδή εγώ θα παίζω και με το ps3 το έχει δοκιμάσει κανείς?.Έχει καθόλου input lag κάνει ghosting σε FPS games?

Δες άμα στο μόνιτορ σου υπάρχει επιλογή να κάνεις disable τον scaler. Θα σου βγάζει μπάρες πάνω κάτω (όπως στις ταινίες) αλλά τουλάχιστον δε θα σου κάνει stretch.

Για την δουλειά σου η dell θα είναι καλή. Για το ps3 αμφιβάλω.

Processing lag (a.k.a. "input lag") is definitely present, and it appears to be due in part to the digital scaler. Like the Dell 3008WFP, the U2711 supports a bunch of input options, many of which can't handle the native resolution

πηγή: Dell UltraSharp U2711: Quality has a Price - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News

Και disable τον scaler όπως σου πρότεινα παραπάνω σε αυτό το μονιτορ δεν λέει, μιας και μετά θα παίζεις σε "παράθυρο".

ακριβως δεν πιστευω οτι χρειαζεται 27 και εγω μαλλον σε κανενα μηνα για 24 θα παω...27 το θεωρω παραλογο για gaming μονο.ασε ου θα χρειαστω και 2 5870 για να την παλεψω.

Άμα δε θες φίλτρα τέρμα, μια χαρά παίζει και μόνη της η 5870. Εδώ βλέπεις παιδιά και τρέχουν Άη-Φινιτι χ3 με μία, που έχει 1/3 παραπάνω pixels από την dell μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Επειδή πρόσφατα άρχισα να έχω προβλήματα με τη μια από τις οθόνες μου (Samsung Syncmaster 214T) αυτού ακριβώς του είδους :

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/tremopaizei-i-othoni-88393.html

και δεν έχω σκοπό να χειρουργήσω την οθόνη, αλλά απλώς να την αφήσω να ζήσει όσο αντέχει, άρχισα όσο είναι καιρός μια έρευνα αγοράς και ας πούμε πως κατέληξα στην Dell U2711 για την οποία και θα ήθελα τις γνώμες των κατόχων ανάμεσα σας :)

Θα ήθελα να πω ότι γενικά δεν πολυπαίζω παιχνίδια, αντιθέτως ασχολούμαι με 3d γραφικά, τόσο επαγγελματικά όσο και σαν hobby και είμαι οπαδός των 2 οθονών ( για την ώρα χρησιμοποιώ 2 σχεδόν πανομοιότυπες - όσο και παμπάλαιες οθόνες, τις Syncmaster 213T και 214T).

Οι 2 οθόνες συνδέονται σε 2 υπολογιστές, ο ένας με μια 470GTX και ο άλλος (βοηθητικός) με μια 6600 pci-e (...).

Αντιλαμβάνομαι πως εφ' όσον πάρω την U2711 αυτομάτως πρέπει να ξεχάσω την τρέχουσα συνδεσμολογία με τον παλιό υπολογιστή.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αφ' ενός αν πιστεύετε πως σηκώνει μια 470GTX την U2711 + μια επιπλέον οθόνη (21.3", 1600x1200), αφ' ετέρου αν τυχόν κάποιος κάτοχος της U2711 χρησιμοποιεί καθόλου προγράμματα όπως Photoshop ή/και διάφορα 3d πακέτα όπως Softimage/Maya/ZBrush πέρα από τα παιχνίδια ή άλλες

απαιτητικές εφαρμογές, γιατί με απασχολεί η "ιδιαίτερη" ανάλυση της U2711 από πλευράς συμβατότητας με interfaces κτλ. και γενικά η συμπεριφορά της αφού δυστυχώς είναι αδύνατο να την δω από κοντά σε καταστήματα, αλλά και τα διάφορα reviews δεν αναφέρονται στις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν.

Ας αναφέρω σαν συμπληρωματική χρήση της οθόνης σύνδεση με PS3 και media server, αλλά το 3d/2d είναι ως επί το πλείστον η χρήση της.

Κάθε γνώμη και σχόλιο καλοδεχούμενα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.