Jump to content



Sony φωτογραφική


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας, γιατί δεν γνωρίζω καθόλου από φωτογραφικές μηχανές, για την φωτογραφική "Sony DSC R-1 με Καρτα μνημης 2GB, μπαταρια λιθιου που κραταει περιπου 4 ωρες, φορτιστη, θηκη, εξτρα φακους, ενσυρματο remote control, εξτρα φλας (το οποιο ομως το πηρα φτηνο και καμια φορα θελει λιγο "κουνημα" για να πιασει, αλλα πιανει και δουλευει χωρις προβλημα). ΑΝ τα βρω εχω και ενα σετ φιλτρα αλλα δεν το υποσχομαι" Είναι μεταχειρισμένη και πουλιέται 150 ευρώ. Δεν αλλάζει φακούς. Μπορείτε να μου πειτε τη γνώμη σας αξίζει ή να κοιτάξω για κάποια άλλη. Τη μηχανή τη θέλω για να βγάζω κοσμήματα για το ίντερνετ. Προς το παρόν χρησιμοποιούμε μία Nikon coolpix L5.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...:p

Mε αλλα περιφερειακα κανατε τιποτα??(lightbox or somethnig??)

Oχι οτι κανω και διαφημιση αλλα αδμιν εδω δινει ενα lightbox το οποιο αν δεν εχετε ηδη πιστευω θα σας βοηθησει αρκετα!!

Για την μηχανη τωρα...

Ιστορικη σημασιας μηχανη...προσωπικα θα την επαιρνα μονο και μονο για να την εχω...

(οχι ..κατα πασα πιθανοτητα πεταμενα λεφτα θα ηταν..δε θα το εκανα σαν επενδυση)

Ειναι σαν τις παλιες τις dslr..ναι με 150Ε δεν παιρνεις κατι αξιολογοτερο αυτην την περιοδο...αλλα αν περιμενετε μονο απο μια μηχανη να βγαλετε κοσμηματα..μαλλον θα δυσκολευτειτε.

Δεν ειναι για πεταμα σιγουρα..(αν και μια μπαταρια θα την ηθελε) ...αλλα και παλι δεν ξερω κατα ποσο θα σας βοηθησει στο σκοπο που την θελετε απο μονη της σαν μηχανη .(και αυτη και οποιαδηποτε αλλη δλδ..)

υ.γ

Σε ποια πολη/περιοχη ειστε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

ναι με περιφερειακά, παρήγγειλα ένα lightbox 40*40 και με τη βοήθεια σας στις ρυθμίσεις στη φωτογραφική που ήδη έχουμε σίγουρα πετύχαμε ένα καλυτερο αποτέλεσμα (σίγουρα καλύτερο από αυτό που βγάζαμε πριν και καλυτερο από την "επαγγελματία φωτογράφο", απλά υπέθεσα ότι ίσως με μια καλύτερη φωτογραφική να ήταν ακόμη καλύτερο το αποτέλεσμα. Επίσης μου είπαν και γιαυτή αλλά επίσης δεν ξέρω και μου φαίνεται και ακριβή.....

"Nikon D200 με φακό AFS 17-55mm F2,8...

Nikon D200 + Vertical Grip + 2 batteries + and extra AA Battery Case: €400

Nikon AF-S 17-55mm F/2.8G DX: €1000

(http://imaging.nikon.com/products/im...g_if/index.htm)"

Μάλλον θα αρκεστώ σε αυτή που έχουμε και αν πάει καλά το site βλέπουμε.......

Φύγαμε από την Αθήνα για αποκέντρωση και μένουμε Λαμία....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι να πάτε σε μια από τις μικρές dslr της nikon πχ d5000 με κάποιο καλούτσικο φακό. εκτός του ότι έχει πολλούς αυτοματισμούς που θα σας βοηθήσουν αρκετά θα σας δώσει και πολύ καλά αποτελέσματα σε συνδυασμό με κάποιο φλας (ασύρματα για το lightbox κατα προτίμηση) ή σταθερό ελεγχόμενο φωτισμό.

Για μένα, ο συνδυασμός D200+ 17-55 εκτός του ότι πολύ ακριβός (ακομα και για μεταχειρισμένα) απαιτεί (σε ότι αφορά τη μηχανή) αρκετά μεγάλη εξοικείωση και μπορεί να σας δυσκολέψει.

Link to comment
Share on other sites

H R1 ειναι περιεργη υποθεση...

Για τα λεφτα...ειναι μια χαρα...αλλα μαλλον αμφιβαλλω οτι θα σας βοηθησει τοσο..

Γενικα η ολη υποθεση δεν ειναι και τοσο plug n play..θελει δουλεια αρκετη ..να βρεις σωστο setup και για το καδρο (πως θα φαινεται το κοσμημα) αλλα και περισσοτερο δε για τον φωτισμο.

Θεωρητικα μιλωντας...αν τα κανετε ολα αυτα σωστα δεν εχει νοημα αν θα δειξεις σε καποιο site την εικονα απο μια compact και μια δσλρ...δεδομενου οτι θα παρουσιασεις μιας μικρης αναλυσης εικονα.

To μονο που θα σου προσφερει ...(αν τα εχεις κανει καλα ειπαμε) ειναι περισσοτερη λεπτομερεια την οποια μπορεις να την χρησιμοποιησεις κοβωντας ενα αρκετα καλο κομματι απο την αρχικη εικονα ..και δειχνωντας μονο αυτο.

Eκτος αν εχει καποια δυνατοτητα το σιτε να σου δειχνει καποιο κομματι της εικονας σε 1-1..οποτε ναι ..καλο θα ηταν να ειχατε dslr..(εστω και την R1)

(χονδρικα οπως στο photoshop οταν εχεις το navigator)

Αν παλι θελησετε να την πουλησετε ..μαλλον θα δυσκολευτειτε αν και στην θεση σας απλα θα την κρατουσα.

Σε περιπτωση που θελησετε να πουλησετε οτι αγορασετε και δε σας κανει..καλο ειναι να μεταβειτε σε κανονικη dslr ..με 1-2 φακους.Ειτε καποιον macro ειτε με δαχτυλιδια..

Αν τα βρειτε μεταχειρισμενα σε καλη τιμη ..παιζει να μην χασετε απο την μεταπωληση μετα απο 2-3 μηνες αν δε σας καλυψουν...(με εξαιρεση τα δαχτυλιδια ..που πιο λογικα ειναι να τα παρεις καινουρια).

H d200 ...δεν ειναι ασχημη επιλογη...προσωπικα θα κυνηγουσα ...στη θεση της καποια canon 40D ..και για φακο κλασσικα ειτε τον sigma 17-70 f2.8-4 (που εχει ενα συμπαθητικο μακρο 1-2) ειτε τον ταμρον 90μμ φ2.8 ..που ειναι καθαρος macro.(1-1).

Σαν μηχανες ..μπορεις να κινηθεις και σε πιο "μικρα" μοντελα...παντα σε μεταχειρισμενα.

Δεν ανεβαζεις καμμια εικονα να δουμε ..:)

εδιτ για τον απο πανω..

μωρε για την δ200 ..αν και ακριβη..τρωγεται....αλλα ψηνεσαι να τα ακουσεις παλι για τον 17-55 εε??:p

Link to comment
Share on other sites

@ΝΤG: τι τρώγεται η d200 ; μια χαρά είναι (νταξ το ξέρουμε ότι ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο :p). απλά για κάποιον που δεν έχει ξαναπιάσει ποτέ nikon dslr στα χέρια του και δεν έχει μια αίσθηση της φιλοσοφίας της μάλλον πιο πολύ θα πρέπει να κάθεται πάνω από το manual πάρα θα τραβάει φωτογραφίες :)

μια από τις μικρές για να μπει στο κλίμα και να πάρει και καλά αποτελέσματα είναι προτιμότερη κατά την γνώμη μου ;)

όσο για τον 17-55 να κάτσεις στα αυγά σου και να μου θυμίσεις να σου δείξω κάτι (από αύριο βέβαια...) :p

Link to comment
Share on other sites

εσυ γεννηθηκες με μια nikon στα χερια σου εε??:p

O,τι και να παρουν τον πρωτο καιρο θελει εξοικιωση...η οποια αργα η γρηγορα θα ερθει.

Απλα περα του οτι την βρισω ακριβη σαν τιμη...δεν ειναι αναγκη να παει και σε αυτη την κατηγορια.Δεν ειναι κακη επιλογη σαν μηχανη..αλλα πιστευω 250Ε ,βαρια 300Ε ισως να ειναι πιο αντιπροσωπευτικη τιμη.

Τρεχουσα αγγελια απο dpgr

Canon 40 d

« στις: 28 Δεκέμβριος 2010, 19:56:00 »

Aριστη , λιγες φωτο (3000 περιπου) , εκτος εγγυησης , στο κουτι της με φορτιστη καλωδια και δευτερη μπαταρια.Τιμη 300 ευρω , δεκτος καθε ελεγχος"

Με ενα adaptoraki ..(om mount to eos ~10Ε) και τον 50αρη που δινεις..( zuiko om 50mm f3.5 auto macro) θα εχουν πολυ καλο αποτελεσμα .

Θα μπορουσε να παει σε μικροτερη μηχανη..αλλα δυσκολα θα βρει κατι που να αξιζει και να γλιτωσει ενα σεβαστο ποσο.

(πχ 450d/500d αλλα λιγο δυσκολα να βρεθουν στα 250Ε)

Link to comment
Share on other sites

πράγματι ο 50άρης είναι καλή περίπτωση για την συγκεκριμένη περίσταση. παίρνουν και ένα φλασάκι μετά και είναι κομπλέ για πολύ καιρό :)

PS: όχι, δεν γεννήθηκα με μια νικον στα χέρια αλλά αν πριν τη d300 δεν είχε προηγηθεί η d60 τότε η μεγάλη ή θα είχε μείνει τον περισσότερο καιρό στη θήκη ή θα είχε πουληθεί σε κάποιον που θα καταλάβαινε πως να τη δουλέψει. :p

Link to comment
Share on other sites

καλα εσυ αποτελεις εξαιρεση για ολα...γνωστο αυτο..:p

Αν δε ξερω/καταλαβαινω κατι ειναι λογος για να ειναι περισσοτερη ωρα στα χερια μου και οχι να παραμεινει σε θηκη μεχρι να το μαθω μυστηριωδως.

Τεσπα ..σπαμμαρουμε..ας δουμε τι εχει να πει και η olzi..

Link to comment
Share on other sites

θελει λιγο ακομα πειραματισμο απο μερους σας...

Τοσο και στο φωτισμο/ρυθμισεις ωστε να μην ειναι ενοχλητικες οι εξτρα σκιες ...

αλλα και ως προς τις ρυθμισεις της μηχανης ως προς τη ληψη..

Πηγαινετε το τριποδακι λιγο πιο πισω και ζουμαρετε πιο πολυ..βρειτε και ενα προγραμμα απο τα αυτοματα της μηχανης να ανεβαζει(σαν απολυτο νουμερο) το διαφραγμα..

και το πιο ευκολο ...βαλτε το exposure value (Εv) στο +1(ή και +1και1/3)

Τα περισσοτερα διορθωνονται στο photoshop...αν και θα ειναι κουραστικο να τα κανεις για καθε κοσμημα...οποτε καλο θα ηταν εφοσον σας ενδιαφερει να παιδευτειται παραπανω στην αρχικη ληψη.(και 2-3 μερες ειναι λογικο για αρχαριο..μην περιμενετε απο το πρωτο κλικ...και μην αρκεστειτε στο πρωτο καλυτερο κλικ..).

Εφοσον βρειτε το επιθυμητο αποτελεσμα εκει το μονο που θα πρεπει ειναι να αλλαζετε τα κοσμηματα που φωτογραφιζετε

hit me->

με λιγο photoshop..και χωρις κατι ιδιαιτερο βγηκε αυτο.

Δεν ξερω αν ειναι προς την κατευθυνση που θελετε ..αλλα το background χτυπαει που δεν ειναι ασπρο..δεν ξερω καν αν ειναι ασπρο αυτο που εχετε..οπως επισης και τι χρωμα εχει ακριβως πανω του το κοσμημα..οποτε δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα χρωματικα βεβαια και αυτα διορθωνονται σχετικα ευκολα.

hit me again->

attachment.php?attachmentid=42313

post-699-1416074830,8065_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

εδώ πάλι για να ζητησω συμβουλή.......

Είδε ο άντρας μου μία προσφορά για μία kodak παραθέτω το λίνκ

You - ΨΗΦΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ SLR-LIKE KODAK Ζ981 14MP

για να δείτε τα χαρακτηριστικά και τιμή. Είναι καλή η οχι και αν έχω καταλάβει καλά αλλάζει ο φακός ή όχι.

Είδα κάποιες canon και nikon, αλλά κοστιζαν από 500 και πάνω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γενικώς ισως να μην είναι κακή, αλλά πιστεύω πως για τη δουλειά που θέλετε δεν θα σας δώσει όσα μπορείτε να πάρετε από μια dslr σε καμια περίπτωση.

ο φακός της δεν αλλάζει, και σημειωτέον επειδή είχα πιάσει στα χέρια μου μια παρόμοια της kodak, η παραμόρφωση τους είναι τραγική.

(επίσης είναι "κατόπιν παραγγελίας" άρα μπορεί όταν την φέρουν να αλλάξει και η τιμή της-προς τα πάνω φυσικά).

Οι canon-nikon που κοιτάγατε ποιες είναι;

Link to comment
Share on other sites

οχι ...δεν αξιζει σαν αγορα....(και δεν αλλαζει ο φακος)

Νομιζω η r1 ειναι η καλυτερη επιλογη στα 150Ε..

εδιτ

@hayabusa..

αστο μη το ψαχνεις με το τι ειχες κλπ..

Ο 18-200 παιζει να ειχε μεγαλυτερη παραμορφωση απο την kodak..(αν την αφηνεις στο wide κομματια αυτα παθαινεις)

ασε που πλεον στις μερες οι μηχανες διορθωνουν παραμορφωσεις και καποια αλλα στοιχεια που δεν ειναι του παροντος.

Link to comment
Share on other sites

για την canon δεν ξέρω αλλά μάλλον δεν ήταν η D60 που την δίνανε 500€ (είναι τελείως παράλογη τιμή για αυτή τη μηχανή πλέον). Την δική μου τη έδωσα πριν 2 βδομάδες 220€ και μαζί έδωσα και κάμποσα μπλιμπλίκια για να καταλάβεις :)

Link to comment
Share on other sites

για την canon δεν ξέρω αλλά μάλλον δεν ήταν η D60 που την δίνανε 500€ (είναι τελείως παράλογη τιμή για αυτή τη μηχανή πλέον). Την δική μου τη έδωσα πριν 2 βδομάδες 220€ και μαζί έδωσα και κάμποσα μπλιμπλίκια :)

Σίγουρα θα κάνω λάθος τις είδα βιαστικά και δεν συγκράτησα μοντέλα και τιμές μόνο στο περίπου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.