Jump to content



περιεργο προβλημαααααααα


Hurricane38

Recommended Posts

Γεια και καλη χρονια σε ολους

εχω το εξης παλαβο

Ενω ο υπολογιστης μου δουλευε κανονι ξαφνικα επεσε η αποδοση του κατα 70% δλδ κοινως σερνεται.

Πριν μου απαντησετε για να προλαβω τη σκεψη σας σας λεω πως ο δισκος ειναι αδειος δλδ δεν ειναι βαρυφορτωμενος αρχεια κλπ κλπ.κανω ανασυγκροτηση συχνα και ολα αυτα.Επισης αν ειχα ιο οταν θα εβαζα το δισκακι των ΧΡ για να κανει διαμορφωση θα την εκανε?Χρονος γρηγορης διαμορφωσης 20 δευτερολεπτα?ΕΛΕΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΠΑΣΩ

Εχω ι7920 και πηγαινει λες και ειναι pentium 2

Να καταλαβετε οτι ενα αρχειο rar 700 mb κανει extract σε 20 min

Τα πηρα και ξεκινησα για φορματ

εκει να δειτε χαρες

Το ολοκληρωσε σε 3 ωρες

Υποψιαζομαι οτι οι ενοχοι ειναι

1. σκληρος δισκος seagate 250 mb

2.sata cable του σκληρου μηπως ειναι ελλατωματικο η εγινε ελλατωματικο ξαφνικα

3.μητρικη?Λιγο απιθανο

4.Πραδοξως φαινεται πως οταν το δωματιο εχει ζεστη δουλευει καλυτερα σαν να μην υπαρχει κανενα προβλημα

Μηπως εχει προβλημα με το κρυο?

5.Μην γελασετε μπορει και να ειναι ελλατωματικο το DVDR και να καθυστερει ολον τον υπολογιστη

επισης θελω να μου προτεινετε καποιο KALO KALO προγραμμα που να σκαναρει το δισκο και να βρισκει προβληματα

Με ενα προγραμμα που εκανα σαρωση δεν βρηκε errors

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις καλώδιο, να σκανάρεις το δίσκο με το seagate tool και βρει δε βρει κάποιο πρόβλημα, να του κάνεις ένα low level format. Θα σου κοστίσει αρκετό χρόνο αλλά αν δεν έχει σοβαρό πρόβλημα ο δίσκος όλα θα πάνε καλά.:dance3:

Link to comment
Share on other sites

βρει δε βρει κάποιο πρόβλημα, να του κάνεις ένα low level format.

ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρεί τον δίσκο με low level format ειδικά αν δεν έχει πρόβλημα. (κάοπτε το κάναμε αυτό, πλέον δεν χρειάζεται)

To advanced test από το seatools θα κρατήσει ώρες και θα κάνει τον σκληρό φύλλο και φτερό, θα βρεί οτιδήποτε.

Επίσης, πολύ σημαντικό, δοκίμασε να αλλάξεις το σατοκαλώδιο, έχω δεί πολύ περιεργες συμπεριφορές που οφείλονταν σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει να μη βρίσκει τίποτε το tool και μετά από low level να δουλεύει κανονικά ο δίσκος. Άσε που αν ο δίσκος ολοκληρώσει με επιτυχία το format είναι σίγουρο πως δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μπορεί να ταλαιπωρείται και να μην είναι σωστό να κάνεις συνέχεια low level προφανώς... αλλά αν το κάνεις τόσο σπάνια, κανένα πρόβλημα.

ΔΕΝ υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρεί τον δίσκο με low level format ειδικά αν δεν έχει πρόβλημα. (κάοπτε το κάναμε αυτό, πλέον δεν χρειάζεται)

To advanced test από το seatools θα κρατήσει ώρες και θα κάνει τον σκληρό φύλλο και φτερό, θα βρεί οτιδήποτε.

Επίσης, πολύ σημαντικό, δοκίμασε να αλλάξεις το σατοκαλώδιο, έχω δεί πολύ περιεργες συμπεριφορές που οφείλονταν σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω.

Πριν απο πολλα φεγγαρια οταν ημουνα φοιτητης για να βγαλω κανα φραγκο δουλεψα σαν τεχνικος υπολογιστων σε διαφορα μαγαζια εδω στην περιοχη μου.

Εχω αντιμετωπισει ενα σωρο πραγματα

Κατ'αρχην να σας πω οτι αυτο γινεται οταν ο υπολογιστης ειναι κλειστος για πολλες ωρες η μερες και παω να τον ανοιξω δλδ στο cold boot.Μετα απο καμμια ωρα στρωνει λες και δεν εχει κανενα προβλημα

Ελα Παναγια μου!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχω ακουσει (ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ) οτι το κρυο τους επηρρεαζει.Στο σπιτι μας δεν εχει θερμανση ολη την ημερα διοτι λειπουμε στις δουλειες μας και γυριζουμε το απογευμα

Οταν λοιπον τον ανοιγω παντα σερνεταιιιιιιιιιιιιιιιιι μετα στρωνει

Για να προλαβω την σκεψη σας λοιπον εχω ηδη κανει τα εξης¨

1.εχω ηδη αλλαξει καλωδιο SATA2 χωρις αποτελεσμα

2.εχω ηδη σκαναρει τον δισκο για σφαλματα με το εργαλειο των windows,και με το hard disk sentinel pro χωρις αποτελεσμα.

3.Απενεργοποιησα απο το ρευμα το dvd-r γιατι εχω δει οτι και μικρο προβλημα να εχει ειναι ικανο να κανει τον υπολογιστη να σερνεται χωρις αποτελεσμα

4.Εβαλα αλλη καρτα γραφικων και δοκιμασα χωρις αποτελεσμα

5.Τωρα θα ανανεωσω τους drivers της vga

6.Θα κανω και ανανεωση των drivers της foxconn flaming blade καθως και bios update

7.Υπερθερμανση δεν υπαρχει πουθενα ολες οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα χαμηλα

Αν καποιος εχει σκεφτει κατι που δεν σκεφτηκα εγω ας μου το πει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.