Jump to content



Βοηθεια επειγον!... προβλημα με το boot του PC


kyuubiii

Recommended Posts

Παιδες μου ηρθαν σημερα τα κομματια του καινουριο μου pc

asrock extreme 4

phenom x6 1055

g.skill trident 2gχ2 1600hz

WD 1TB caviar blue Sata 3

τα εχω στεισει ολα πανω στο CM 690 II advance

Και ασ ερθουμε στο προβλημα....οταν παω να ξεκινισω το PC με συνδεδεμενο τον σκληρο στη θυρα SATA1 port 0 και εχω το dvd player στη θυρα SATA 3 port 2 παει να κανει boot k κολαει στην οθονη που δειχνει της συνδεσεις του hardware και μενει εκει χωρις να μπορω να μπω στο bios.....(μετα απο 2-3 restart καταφερα να το προσπερασω κ οταν χρειαστηκε να κανουν restasrt τα windows καθως τα εκανα install εμεινε παλι εκει)ενω οταν παταω και το ξεκιναω χωρις να εχω συνδεδεμενο ουτε σκληρο ουτε το dvd ξεκιναει κανονικα κ μου βγαζει την οθονη insert boot device or cd/dvd too boot, ενω μπαινει κανονικα στο bios αν πατισω del.....

Για αυτο παιδες ρωταω ξερει κανεις τι παιζει μηπως εχει προβλημα ο σκληρος η κανω εγω κατι λαθος στη συνδεση η... η ....????

Αν μπορει ας βοηθησει καποιος γιατι ειμαι ετοιμος να πηδηχτω απ το παραθυρο !!!!!!:help:

Link to comment
Share on other sites

στην asrock που κοιταξα λεει

During the POST, there is a number "0075" or "0078" showed at the right corner of the screen, and the system stop for a long time. What can I do? (και μενα αυτους του αριθμους βγαζει)

<< Answer:The problem may be caused by incorrect jumper settings or bad cables of your IDE or SATA devices. Please refer to following steps to check your system.>>

1.Please adjust the jumpers of your SATA2 (3.0 Gb/s) hard disk drive as SATA1 (1.5 Gb/s) mode if your motherboard supports SATA1 (1.5 Gb/s) mode only.

2.Please replace the SATA cable by a new one.

3.Please replace the SATA hard drive by a new one.

1το πρωτο δν παιζει αφου υποστηριζει sata 3 to mb

2τα καλοδια αφου ειναι καινουρια....

3ο σκληρος ειναι καινουριος κ δεν εχω καποιον αλλο για να τον δοκιμασω...

καμια αλλη ιδεα...?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.