Jump to content



Μνήμες για Athlon 64 3200+


Recommended Posts

Έχω αγοράσει έναν athlon 64 3200+, mobo ASUS K8V deluxe, και θα ήθελα τη γνώμη σας για τις μνήμες που θα πάρω.

Εδώ υπάρχει το δίλημα, για το τί επηρεάζει περισσότερο τις επιδόσεις των athlon 64, το "fsb" ή τα timings;

Εγώ ψήνομαι για τις mushkin 2 X 512 DDR 400 με το BH6 για 2-2-2 timings (Το ξέρω ότι δεν δουλεύει dual memory ο athlon 64), μιας και προσωπική μου άποψη είναι ότι λόγω ενσωματωμένου memory controller ο athlon 64 θα οφεληθεί απο το μικρό latency περισσότερο απο το παραπάνω bandwidth (όπως άλλωστε δείχνουν και τα benchmarks με τις μικρές διαφορές μεταξύ athlon 64 και fx)

H δική σας γνώμη, πάντα για τον athlon 64 ποιά είναι; τέλος, οι mushkin σηκώνουν καλό overclocking ώστε να μου δώσουν την ευελιξία είτε να σηκώσω το fsb ψηλά είτε να επιλέξω τα καλά timings;

Link to comment
Share on other sites

Για την περιπτωση σου καλυτερα να παρεις bh-6 και να τις δουλευεις με χαμηλα timings.. Αν ειχες αλλη μητρικη nforce150/250 που ανεβαζει τρελλα fsb ή αν θες μελοντικα να αλλαξεις σε τετοια μητρικη τοτε παρε μνημες που να ανεβαζουν Mhz, ωστε να δουλευει παντα 1:1.. :)

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει μια πολυ μικρη περιπτωση να μην βλεπει καλα τα spd και να σου κανει κολληματα στα 2-2-2 ... Το fsb μετραει για το o/c φυσικα.Αν ειναι να παιξει default καλυτερα μνημες με timings.Τις ασυμβατοτητες με το nforce3 δεν θα τις εχεις οποτε μπορεις να βαλεις οποιες μνημες θελεις (κατα 95%) ...

Για το o/c υπαρχει ενα θεμα.Αν θες να παιξεις συγχρονα με τις μνημες,τα 2.8 που σου δινει η asus δεν θα φτανουν για να ανεβασεις μνημες με χαμηλα timings.Σε τετοια περιπτωση θα χρειαστεις vdimm mod που ειναι ομως ιδιαιτερως επικινδυνο για τους α64 αφου εχουν ενσωματωμενο mem controller και δεν ειναι λιγες οι φορες που εχουν πεθανει α64 εξαιτιας της υψηλης τασης στις μνημες.Γιαυτο και εγω σε α64 πλατφορμες προτιμω το μεγαλο fsb by default.Εξαλλου το cas2 απο το cas2.5 ελαχιστη ανοδο θα σου δωσουν σε επιδοσεις στον α64...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά αποτελέσματα, έχουν και οι νέες σειρές ΕΒ της ocz....

Επίσης, λόγω έλλειψης agp/pci lock(κάτι που δυσκολέυει το overclocking) ίσως αξίζει περισσότερο η αγορά μνημών, με πιο σφιχτά timings.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shidokanjohn

Βειντερ δεν νομιζω να μας νοιαζει τοσο το κας οσο τα αλλα timings.....

Επισης ξεχασες να αναφερεις νομιζω στο μεγαλο φσβ agp/pci που δεν κλειδωνουν..

Δεν το ξεχασα.Και του ανεφερα οτι αν δεν κανει πολυ o/c καλο ειναι να παρει τις ''γρηγορες''.Απο την αλλη ομως οταν θα βγουν οι νεες μητρικες ,θα ειναι πειρασμος για τον ηδη κατοχο μιας παλιας μητρικης που δεν μπορει να overclockαρει καλα.Σε αυτη τη περιπτωση θα χρειαστει το μεγαλο fsb.242 ειμαι εγω στην nforce3 150...

Link to comment
Share on other sites

με Vcore/Vdimm mod πιστεύω πηγαίνει όπου θέλεις...

vdimm.jpg

Probably the one thing that we have most wished for on nForce3-150 boards is a working AGP lock. In this case, the adjustments are there from 66.67 to 100 in 1 MHz increments. More important, with BIOS version 1.06M, the PCI/AGP lock really works on this board. How do we know? How about a maximum overclock of 347 with a multiplier of 6.0?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.