Jump to content



Eρωτηση σχετικα με microsoft excel


thanoolhs

Recommended Posts

Kαλησπερα,

εχω μια εργασια πανω στο excel και θα ηθελα την βοηθεια σας πανω σε μια συναρτηση:)

post-10425-1416074990,5388_thumb.jpg

Παραπανω σας εχω τον πινακα που σχετιζεται με την εργασια μου.

Οπως παρατηρειται εχω καποια κελια με χρονολογιες και ποσοστα!!

Θα ηθελα να μου εξηγήσετε πως μπορω με βαση την στηλη με τα "μεγαλυτερα ποσοστα" να εμφανιζεται σε ξεχωριστη στηλη το ετος που εχει το μεγαλυτερο ποσοστο, για παραδειγμα αν το 13,5 εμφανιζεται το 2005 τοτε να εμφανιζεται το ετος αυτο, αν οχι να ελεγχει το επομενο μεχρι να βρει το ετος που ισουται με αυτο.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα έναν τρόπο που δουλεύει αλλα δεν είμαι και τρελά εξοικιωμένος με το excel οπότε δεν αποκλείω να υπαρχει και καλύτερος.. εγώ το έφτιαξα με χρήση της index και της match ταυτοχρονα. δές την φώτο για να καταλάβεις τι έκανα.

attachment.php?attachmentid=43309&stc=1&d=1296946729

EDIT:

Αν το κάνεις όπως στο έγραψα και πάς να εφαρμόσεις την συνάρτηση index σε όλες τις γραμμές απλά τραβόντας το τετραγωνάκι προς τα κατω, τότε χαλάει το B1:F1 και διάλεγει από λαθος πίνακα τον δείκτη που επιστρέφει η MATCH και θέλει διόρθωση.. οπότε για να το αποφυγεις μπορείς να γραψεις την index καπως έτσι

=INDEX({2005,2006,2007,2008,2009},1,(MATCH(G3,B3:F3,0)))

οπότε να μένει σταθερός και να εφαρμόζεται και τραβόντας το τετραγωνακι προς τα κάτω :)

post-14179-1416074991,8343_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.