Jump to content



Επιλογή κινητού


Chosen

Recommended Posts

Δεν είμαι ιδιαίτερα μεγάλος οπαδός του trend των κινητών, οπότε είμαι σχεδόν πάντα εκτός μόδας. Ψάχνω για ένα κινητό που να πληρεί τις παρακάτω προϋποθέσεις (σύμφωνα με τις περίεργες απαιτήσεις του τελικού χρήστη :) )

Απαραίτητα:

- Όχι touchscreen

- Όχι QWERTY (εν ολίγοις ψάχνουμε για το κλασικό αλφαριθμητικό keypad των τηλεφώνων)

- Καλή μπαταρία

- Memory card

- mp3 player

Προαιρετικά:

- Internet/facebook κλπ

- Email (δεν καιγόμαστε)

- Bluetooth

- Mini-USB

- Να είναι SonyEricsson

Το τελευταίο είναι προαιρετικό είπαμε, το προτιμάμε λόγω MyPhoneExplorer αλλά αν βρεθεί το τέλειο κινητό από άλλο κατασκευαστή, ας πάει και το παλιάμπελο.

Τι υπάρχει στην αγορά;

Μη μου πείτε για μαγαζιά, παροχείς, Voda, Cosmote κλπ γιατί δε μένουμε Ελλάδα οπότε η συσκευή θα αγοραστεί ξεκλείδωτη και σκέτη.

Link to comment
Share on other sites

chosen θα βοηθουσε αν ελεγες και αλλα χαρακτηριστικα καθως και το βασικοτερο ποσα μπορεις να δωσεις.

Προσωπικα μιλωντας εψαχνα ενα κινητο για τον πατερα μου με

καλη ποιοτητα κατασκευης

εν δυναμει χρηση email αρα λογικη οθονη αλλα οχι τεραστια

memory card

πολυ καλη μπαταρια

οχι touchscreen

κοστος εως 300 ευρω

κατεληξα στο nokia E52

- Vodafone.gr

Λογικο κοστος και πληρει τα παραπανω αριστα

Επισης εχει wifi, radio αξιοπρεπη καμερα με flash καθως και μιας και series 60 ευκολια συγχρονισμου επαφων απο outlook

Το λινκ που σου δινω ενδεικτικο για να δεις τα specs καθως και ενα βιντεο

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lqddRZ0u3Io]YouTube - Nokia E52 - Video Demo[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Οι προτάσεις μου για αρχή είναι η παρακάτω:

Nokia C3-01 Touch and Type (Τα έχει όλα και συμφέρει + touch το οποίο δεν ξέρω πόσο σε ενοχλεί)

Nokia E52 (Την καλύτερη μπαταρία και από τα 3 και ίσως το smartphone με την μεγαλύτερη αυτονομία)

BlackBerry Pearl 3G 9105 (Δεν είμαι σίγουρος αν έχει βγει το update BlackBerry OS 6, αλλά θα το πάρει σίγουρα. Πιστεύω ότι μελλοντικά θα έχεις καλύτερο support από οτιδήποτε άλλο και να διαλέξεις με αυτά τα χαρακτηριστικά, με το μείον ότι έχει πιο αργό 3G σε σχέση με τα άλλα 2.)

Να σημειώσω ότι κανένα δεν έχει mini-USB αλλά micro-USB το όποιο χρησιμοποιεί και ο κοινός φορτιστής πλέον.

Link to comment
Share on other sites

chosen θα βοηθουσε αν ελεγες και αλλα χαρακτηριστικα καθως και το βασικοτερο ποσα μπορεις να δωσεις.

14 Φεβρουαρίου έχουμε, το κόστος δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο :hehe:

Όσο για τα χαρακτηριστικά, ανέφερα αυτά που την ενδιαφέρουν ;)

Nokia C3-01 Touch and Type (Τα έχει όλα και συμφέρει + touch το οποίο δεν ξέρω πόσο σε ενοχλεί)

H οθόνη αφής δεν ενοχλεί, απλά δεν ήθελα να είναι το μοναδικό μέσο input. Το συγκεκριμένο φαίνεται να έχει εντυπωσιακή κάμερα, οπότε είναι στα +

Nokia E52 (Την καλύτερη μπαταρία και από τα 3 και ίσως το smartphone με την μεγαλύτερη αυτονομία)

Αυτό που πρότεινε και ο morfeas, ενδιαφέρον και όμορφο. Εντυπωσιακή η μπαταρία, θα το ψάξω να δω για μαρτυρίες χρηστών.

BlackBerry Pearl 3G 9105 (Δεν είμαι σίγουρος αν έχει βγει το update BlackBerry OS 6, αλλά θα το πάρει σίγουρα.

Είμαι αρνητικός με τα Blackberry, ασχέτως features...

Να σημειώσω ότι κανένα δεν έχει mini-USB αλλά micro-USB το όποιο χρησιμοποιεί και ο κοινός φορτιστής πλέον.

Ναι, αυτό ήθελα να πω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο που λες δεν ειναι + touch ειναι μονο touch :)

Εχει την ευρωπαικη εκδοση η αδερφη μου. Δεν εχει στικ κατευθυνσεων οτι κανεις το κανεις μεσω της οθονης

I know. Έχει το Nokia X3-02 Touch and Type ένας φίλος και το E52 ο αδερφός μου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενα χρηστης του Ε52.Αρκετο καιρο το εχω (σχεδον απο τοτε που βγηκε)και

η διαρκεια της μπαταριας του δεν την εχω ξαναδει για Νοκια και με αυτα τα χαρακτηριστικα.

Με εχει πεσει ουκ ολιγες φορες, αλλες τοσες εχει βραχει (οκ μπανιο δεν το εκανα ακομα)

και μονο μια φορα κρασαρε το λειτουργικο του και με εβγαλε μυνημα να το κανω επαννεκινηση γτ ειχε μουλαρωσει η καμερα.

Το καλυτερο κινητο που ειχα ποτε (ισα που σκεφτομαι να παρω ενα ακομα και να το εχω στο ραφι οταν διαλυσω αυτο)και στο προτεινω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, μόλις αποκτήσαμε ακόμα μια προϋπόθεση: να υπάρχει βάση/cradle με ηχεία που να φορτίζει κιόλας το κινητό (αυτό για την περίπτωση που δεν είχε δυσκολέψει η κατάσταση με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά...)

Υπάρχει τίποτα γι'αυτά τα Nokia, π.χ. το Ε52;

Link to comment
Share on other sites

Ηχεια που να συνδεονται σε νοκια με bluetooth εχω δει αρκετα, αλλα και βαση φορτισης ταυτοχρονα δε θυμαμαι κατι. Για την ακριβεια μονο για psp και iphone/ipods θυμαμαι να εχω δει κατι τετοιο :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το να πάρεις ένα iPod nano για μουσική που είναι μια σταλιά, και ένα Nokia C3-01 Touch and Type ή κάτι σε SonyEricsson που θέλεις, μου φαίνεται είναι αυτό που ζητάς. Με την μπαταρία δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα με αυτό τον τρόπο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι micro usb, συμβατό cradle θα βρεις για πλάκα στο ebay. Τώρα αν θα παίζει και με ηχεία, ρίξε μία ματιά εκεί, μπορεί να σε καταπλήξει κανένας Κινέζος :)

Link to comment
Share on other sites

FANISTELROOY: Καμία σχέση. Ηχεία είπα, όχι ακουστικά.

pantelos: Το τραγικό είναι ότι ένα από τα κινητά που καλύπτουν όλες αυτές τις προϋποθέσεις αλλά και αρέσει στην σύζυγο, είναι το W902 που κυκλοφόρησε το 2009 και δεν το βρίσκω πουθενά προς πώληση (εξ ου και το θέμα...)

Και θα πήγαινε πολύ ωραία με ένα εκ των MDS60 / MDS65 / MDS70

mds60_11.jpg

se-mds65-10.jpg

31898506-2-440-overview-1.gif

Οι επιλογές που μου δίνει η Nokia για το Ε52 είναι τραγικές...

Nokia-MD-9-Mini-Speaker.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.